پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من یه جوون 24 ساله هستم الان حدود 4 ماهه که با دختر خالم ازدواج کردم. ایشان هم یک خانم 23 ساله محجبه و چادری و علاقه مند به خدا و دین و پیامبر و 14معصوم(ع) هستند. از اون انسان هایی که نماز اول وقت را به هیچ عنوان از دست نمی دهند و چون ما در مشهد ساکن هستیم به امام رضا(ع) هم ارادت دارند و خلاصه دختر پاک و نجیبی است. درضمن همسر بنده دانشجوی سال آخر زبان هم هستند و اما مشکل من. الان چند روزه که این فکر مثل خوره افتاده به جونم که نکنه خانم من قبلا با پسری تو دانشگاهی خیابونی جایی رابطه داشته یا روزایی که میره دانشگاه من همش سر کارم فکرای ناجور می کنم آخه محیط دانشگاه ها که میدونین زیاد جالب نیست همش فکرای بددلی می کنم من تا قبل ازدواج با ایشان خیلی بهش اطمینان داشتم الان هم رفتار ناجور یا چیز بدی ازش ندیدم ولی اطمینانم نسبت بهش کم شده. تازه بدتر اینکه بعد از اتمام درسش می خواد بره سر کار اون موقع نمی دونم چی کار کنم؟! در ضمن ادامه تحصیل و رفتن سر کار جزء شرط های شب خواستگاری بوده که من هم به خاطر اطمینانم به ایشان پذیرفتم. نمی دونم مشکل از منه یا نه. ضمنا من زمان تجرد خودم با هیچ نامحرمی رابطه ای نداشتم. الحمدالله از این لحاظ پاک بودم. به نظر شما مستقیما حرف دلمو بهش بگم یا نه؟ یه راه حلی بهم پیشنهاد کنید.

1 پاسخ 1

سوء ظن نسبت به دیگران موجب وارد شدن ضررهاى فراوان معنوى و حتى مادى به انسان مى‏گردد: حضرت على(ع) فرمود: «مراقب باش که سوء ظن بر تو غلبه پیدا نکند، به درستى که بدگمانى هیچ رفاقتى را بین تو و دوستت باقى نمى‏گذارد»، {V(بحارالانوار، ج 77، ص 207)V}.
در اسلام شدیداً از ترتیب اثر دادن به گمان‏هاى بیهوده و بى‏اساس منع گشته و از انسان‏ها خواسته شده تا زمانى که به مسأله‏اى یقین و علم پیدا نکرده‏اند، درباره آن قضاوت نکنید؛ چرا که عمل به ظنّ و گمان رابطه بین آدمیان را دچار تشویش و سستى کرده واعتماد را در جامعه از بین مى‏برد. حضرت على(ع) فرمود: {Hسُوءُ الظنّ یُفسِدُ الاُمُورَ و یُبْعِثُ عَلَى السُّرُورِH}{M؛ گمان بد کارها را فاسد کرده و انسان را بر کارهاى زشت وامى‏داردM}، {V(غررالحکم، حرف سین، لفظ «سوء»)V}.
حتى در حدیثى از رسول اکرم(ص) وارد شده است: «کسى که به برادر خود سوء ظن داشته باشد به تحقیق به خداوند بدى نموده است، زیرا خداوند فرموده: {H{/Bاِجْتَنِبُوا کَثِیراً مِنَ اَلظَّنِ‏{w5-8w}{I49:12I}/}H}{M؛ از بسیارى از گمان‏هاى بى‏اساس دورى کنیدM}، {V(میزان الحکمه، ج 5، ص 625)V}. پس به مجرد این که کلام و یا عملى را از دوست خویش مشاهده کردیم، نباید آن را بر بدى و سوء قصد وى حمل نماییم. هم‏چنین نباید دیگران را بدون دلیل و مدرک، متهم به کارهاى زشت کنیم و... . پیشوایان دینى و امامان(ع) از ما خواسته‏اند که کارهاى برادران مسلمان خود را بر بهترین شکل حمل نماییم و حتى اگر حمل بر صحت و درستى آن مشکل است، تلاش کنیم تا وجه خوبى برایش پیدا کرده واز هرگونه بدگمانى تا قبل از مرحله علم بپرهیزیم، {V(بحارالانوار، ج 75، ص 196)V}. در غیر این صورت همیشه انسان از دیگران و گفتار و کردار آنان وحشت داشته و چنین خواهد پنداشت که هر عملى که انجام مى‏دهند علیه او صادر گردیده است.
بدگمانى نسبت به تمامى مردم ممنوع و مذموم است؛ چه رسد به همسری که به او اعتماد داریم و با شناخت او را برگزیده ایم و می خواهیم یک عمر با اعتماد و آرامش با او زندگی کنیم.
{Tاما راه‏هاى مبارزه:T} الف) مطالعه آیات واخبارى که در مذمت سوء ظن آمده است. براى این منظور به کتاب‏هاى اخلاقى از قبیل: 1- نقطه‏هاى آغاز در اخلاق عملى، مهدوى کنى 2- معراج السعاده، مرحوم نراقى 3- اخلاق اسلامى، ترجمه جامع السعادات، مرحوم نراقى ب ) هرگاه به کسى سوء ظن پیدا کردید، در عمل هیچ تأثیر و نقشى به آن ندهید؛ بلکه سعى کنید با فرد مورد سوء ظن، رفتارى آمیخته با حسن ظن داشته باشید. در این صورت این خوى ناپسند، ضعیف شده و از بین خواهد رفت. ج ) هرگاه که مورد حمله سوء ظن واقع شدید، به خدا پناه ببرید و با استعاذه و استغفار، از او مدد بطلبید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (روزه)