پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


آیا اگر پدری می تواند فرزندش را به ناحق عاق کند؟ در صورتی که فرزند کاملا مطیع اوامر پدر بوده اما به گناه خودارضایی روی آورده و قصد ازدواج دارد و پدر مانع می شود چون اجازه ازدواج را با هر خواستگاری به دختر نمی دهد در حالی که سن دختر بالا رفته و نیاز به ازدواج دارد. آیا چنین پدری حق عاق کردن فرزندش را دارد؟ آن هم چون او قصد ازدواج به صلاحدید پدر را دارد؟ آیا خداوند حقی برای آن دختر مظلوم را قرار داده است؟ لازم به ذکر است پدر کلا مخالف ازدواج دخترش است چون ازدواج فرزندش را بی آبرویی می داند. در ضمن این پدر بسیار بداخلاق و سخت گیر می باشد و حتی همسر صبور و شکیبای او هم اصلا از ایشان راضی نیست.

1 پاسخ 1

ابتدا در مورد عمل خودارضایی یا استمنا و استشها باید توجه داشت که این عمل در هر صورت حرام و از گناهان بزرگ است و راه ارضای مشروع غریزه جنسی براى فرد فقط از طریق ازدواج و نزدیکى با همسر شرعی خود می باشد.
انسان یک سلسله نیازهایی دارد که باید در شرایط زمانی مناسب به نحو صحیح ارضا شود یکی از این نیازها که آغاز ارضاء آن در ایام جوانی است اما بیداری آن در ایام نوجوانی رخ می دهد نیاز جنسی است. این نیاز در ایام نوجوانی و بلوغ بر اثر ترشح هورمون های جنسی و تغییرات فیزیولوژیکی و روانی که در فرد به وجود می آید، بیدار می شود ولی به دلیل فراهم نبودن سایر شرایط ازدواج مانند بلوغ فکری، اجتماعی و اقتصادی در بیشتر افراد با کمی تأخیر ارضاء می شود و بهترین دوران ارضاء این نیاز آغاز جوانی است یعنی وقتی سایر شرایط ازدواج نیز به طور نسبی فراهم شد اما به دلایلی ممکن است بعضی از جوانان درارضاء این نیاز دچار انحراف جنسی شوند و از طریق نامشروع بخواهند این نیاز طبیعی را ارضاء کند یکی از این راه های انحرافی که عوارض روانی - جسمانی بسیار نامطلوبی نیز به دنبال دارد مبتلا شدن به خودارضایی در پسران و استشها در دختران است. عواملی مانند دست ورزی با آلت تناسلی، پوشیدن لباس های تنگ، نگاه کردن به مناظر شهوت آلود مانند نگاه کردن به فیلم های مبتذل، نگاه به نامحرم، قرار گرفتن در تنهایی، وارونه خوابیدن، گوش دادن به موسیقی های شهوت برانگیز، خوردن بعضی از غذاهای شهوت زا و... می تواند باعث بروز این بیماری خانمانسوز شود.
الف ) عواقب خودارضایى:
در اینجا توجه شما را به عواقب خودارضایى جلب می نماییم تا با آگاهى از آنها بهتر بتوان از این گناه اجتناب ورزید. البته عواقب سوء و پیامدهاى منفى و عملى این گناه جداى از آن که معصیت است، فراتر از آن است که بتوان آنها را برشمرد، بلکه فقط به چند مورد از آن اکتفا مى‏کنیم:
1- پیامدهاى جسمانى: ضعف چشم و بینایى، تحلیل رفتن قواى جسمانى، عقیم شدن و ناتوانى در تولید مثل، پیرى زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، زشتى چهره و از بین رفتن طراوت صورت.
2-پیامدهاى روحى و روانى: ضعف حافظه و حواس‏پرتى، اضطراب، منزوى شدن و گوشه‏گیرى، افسردگى، بى‏نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى و بداخلاقى و تندخویى، کسالت دائمى، ضعف اراده.
3-عوارض اجتماعى: ناسازگارى خانوادگى، بى‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، بى‏غیرت شدن، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزت، پاکى، شرافت و جایگاه اجتماعى، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگى مشترک.
حال چنانچه فرد مبتلا به خودارضایی باشد رعایت دستورالعمل‏های زیر در جهت درمان آن مفید است:
ب) توصیه‏هاى اولیه به منظور کنترل نیروى شهوت و فرار از گناه خودارضایى:
1- سعى کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.
2- از پوشیدن لباس‏هاى تنگ و چسبان اجتناب کنید.
3- از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریک کننده جدا خوددارى کنید و به محض مواجه شدن با این امور چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.
4- از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى‏هاى جنسى و تحریک‏کننده و فکر کردن در این امور جدا پرهیز کنید.
5- از خوردن مواد غذایى که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى‏المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.
6- قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نمایید.
7- از نوشیدن افراط‏گونه آب و مایعات پرهیز کنید (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابیدن).
8- هیچ‏گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.
9- از دست‏ورزى اندام جنسى خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطى دست‏ورزى نکنید.
10- هرگز به رو نخوابید.
11- به منظور تخلیه انرژى زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید.
12- هیچ‏گاه بیکار نباشید، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و... پر کنید.
13- هرگز در مکانى خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید.
14- هرگاه مورد هجوم افکار جنسى واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران بسر نبرید بلکه در مجالس عمومى وارد شوید و در آنجا به سر برید.
15- هفته‏اى یکى دو روز روزه مستحبى بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقى بگیرید؛ یعنى، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.
16- با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت‏آمیز با آنها خوددارى کرده واز نرمى و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.
17- هیچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى نمانید، حتى براى آموزش و...
18- قرآن زیاد بخوانید و درباره معانى آیات آن فکر کنید.
در مورد عاق والدین گفتنی است که تعبیر به «عاق» تنها در مورد والدین به کار رفته است و عاق تنها از طرف پدران و مادران نسبت به فرزندانشان آن هم در صورت آزار دادن و ناراحت کردن آنها می باشند. البته والدین و فرزندان نسبت به یکدیگر حقوقی متقابل دارند. حق والدین بر فرزندان، رعایت کمال احترام و نیکی و احسان و تواضع و خاکساری است و حق فرزندان بر والدین کوشش در راه تربیت درست آنها و آشنا ساختن آنها با آداب و احکام و تعالیم دین و شرع مقدس و آراستن آنها به زیور اخلاق و ادب و فضایل و انتخاب نام نیک و زیبا برای آنها و آموزش قرآن کریم به آنهاست. حال اگر پدر و مادری در انجام حقوقی که خداوند نسبت به فرزندان بر عهده آنها گذاشته است کوتاهی کنند و از انجام آن سر باز زنند و سستی به خرج دهند بدون شک مسؤول و مؤاخذه الهی خواهد بود چون فرزندان امانت های خداوند و گل های زیبایی در دستان والدین هستند که باید در حفظ و پرورش و به کمال رساندن آنها نهایت تلاش و کوشش را داشته باشند و اگر این گونه نباشند در امانت الهی خیانت کرده و مورد خشم و عذاب الهی خواهند بود ولی به این در اصطلاح عاق فرزندان گفته نمی شود بلکه کوتاهی در انجام وظیفه و عمل نکردن به حقوق که بر عهده آنهاست به حساب می آید.
از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که فرمودند: «یلزم الوالدین من العقوق لولدهما - اذا کان الولد صالی - ما یلزم الولد لهما؛ همچنان که فرزند نباید به والدین خود بی احترامی کند پدر و مادر نیز نباید به فرزند خود - در صورتی که فرزند صالح باشد - بی حرمتی روا دارند» V}(میزان الحکمه، ج 14، ص 7018).خواهر گرامی در رابطه با مسئله ازدواج اگر تشخیص داده اید که ازدواج برای شما واجب است یعنی در صورت ازدواج نکردن به حرام می افتید در صورت امکان باید ازدواج نمایید و تا آنجا که ممکن است اگرچه با کمک افراد دیگر رضایت پدر و مادر را هم جلب نمایید.
هرچند قبلا نیز تلاش کرده اید و در صدد جلب رضایت آنها بوده اید ولی باز هم با احترام کامل و تواضع و فروتنی و بیان منطقی و ذکر دلایل خود برای آنها، در جهت جلب رضایت شان تلاش کنید و خسته نشوید.
به عنوان راهکارهای عملی به نکات زیر عمل نمایید:
1- ابتدا باید دلیل مخالفت خانوادهتان را بدانیم چیست لذا با فرض هر دو حالت عرضه می داریم که اگر دلیل انها برای مخالفت یک دلیل درست و عاقلانه است پس از انها حرف شنوی داشته باشید و ارتباطتان را با ان خانم برای همیشه قطع کنید. اما اگر دلیل والدینتان قانع کننده و درست نبود به ر اهکارهای زیر عمل نمایید.
2- در اولین گام از افراد آشنا و داردی نفوذ کلام و مورد اعتماد به عنوان واسطه کمک بگیرید تا از کانال ایشان رضایت والدینتان فراهم گردد.
3- در این مدت خودتان با والدینتان چک و چونه نزنید و با تمام ارادت قلبی به انها احترام بگذارید و کار را به واسطه ها واگذار نمایید تا آنها به شکلی قطعی و یا مشروط رضایت انها را بدست آورند.
4- برای آگاهی از شرایط همسر خوب از کتاب جوانان و انتخاب همسر کمک بگیرید.
5- تا رضایت والدین فراهم نشده و قبل از آن از وجود شرایط در او اطمینان پیدا نکردید هیچ قول و قراری با کسی نداشته باشید و به هم وعده هم ندهید.
6- اگر اختلاف شما و خانواده در مشخصات سلیقه ای بود نه اساسی سعی کنید آنها را راضی نمایید و اگر در شرایط اساسی اختلاف داشتید تابع نظر انها باشید چرا که نمی توان ازدواج کرد و والدین را از خود راند.
به هر حال برای این کار شخصی چون عمو، دایی و یا هر کس که بزرگ فامیل است را واسطه کنید تا با والدینتان صحبت کنند و آنها را راضی کنند تا امکان ازدواج شما را فراهم نمایند.
2. از دعا و توسل مأیوس نشوید و از خداوند بخواهید شما را یاری کند. بهتر است دو رکعت نماز بخوانید و بعد از نماز، آن چهارده معصوم(ع) را واسطه قرار دهید و با خدا این طور راز و نیاز کنید: «خدایا! تو از وضع من خبر داری و می دانی که من توان ازدواج ندارم و می خواهم با این کار خود را از گناه حفظ کنم، پس تو را به آبرومندان درگاهت قسم می دهم که کمکم کنی و حاجتم را برآورده گردانی زیرا تو آفریدگار منی و من غیر از تو پناهی ندارم». مطمئن باش اگر با اخلاص به در خانه خدا بروی، مشکلت حل خواهد شد.خواهر محترم در زمینه بداخلاقی پدرتان هم نکاتی را به عرض شما می رسانیم.امیدواریم با رعایت کامل و دقیق آنها، آرامش روح نوازی بر فضای خانواده شما حاکم شود.
الف) چون رفتار و روحیه پدرتان با گذر عمر به صورت یک صفت ثابت شخصیتی در آمده است سخت تغییر می پذیرد و متحول ساختن چنین افرادی دشوار اما امری شدنی است لذا نیازمند صبر و حوصله و همین طور تدبیر و هوشیاری و ظرافت های رفتاری خاص است. لذا هرگز سعی در ایجاد تغییر ناگهانی و برخوردهای تند و عصبانی نداشته باشید که این شکل رفتار نه تنها وی را به سوی مخالفت می کشاند بلکه سازگاری را به صورت لجاجت آمیز تشدید می نماید البته این نکات را تمام اعضاء خانواده به ویژه برادران شما باید رعایت نمایند.
ب) احترام گذاردن به والدین چه پدر و چه مادر یک ضرورت تغییر ناپذیر است و هیچ پدیده ای نمی تواند مجوز بی حرمتی نسبت به والدین شود. با احترام گذاشتن، آنها نرم خوی تر می شوند.
ج) از ایجاد تغییر و اصلاح در رفتار پدرتان مأیوس نشوید.
د) هر جا و در هر موقعیتی که نیازمند کمک شما هستند سریعا و با کمال احترام به خصوص در حضور دیگران به کمک آنها بشتابید.
ح) برای تأمین اهداف رفتاری خود در مورد پدر از روش غیرمستقیم استفاده کنید و آن دو مکانیزم دارد ابتدا خودتان را به اخلاق نیک بیارایید تا او از عمل شما متأثر گردد نه از حرف شما و این بهترین شیوه اصلاح بزرگترها است و در ادامه از افرادی که در پدرتان نفوذ دارند و می توانند تأثیر بگذارند(مانند روحانی محل، معتمدین محل، اقوام و خویشان دلسوز ...) استفاده نمایید. چرا که بعضی از پدرها بر خلاف اخلاق تندی که در خانه دارند در بیرون از خانه، به خصوص نزد بعضی افراد نرم و حرف شنو هستند لذا از طریق آنها می توانید به اهداف خود چه در زمینه اصلاح اخلاق، چه مسئله خواستگاری تعقیب نمایید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(عاق فرزند) (عاق فرزند شدن) (عاق فرزندان) () (عاق کردن فرزند) (راضی کردن پدر سخت گیر برای ازدواج) (عواقب عاق فرزند) (شرایط عاق والدین) (حق ناحق) (خودارضایی)