پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


اگر کسی بیشتر برای اینکه در جامعه مقام وموقعیت اجتماعی بدست آورد درس بخواند و به دانشگاه برود مشمول این سخن که در این صورت دانش او هیچ ارزشی از لحاظ معنوی ندارد می شود؟ با توجه به اینکه امروز جامعه ما هیچ ارزشی برای افراذی که مقام تحصیلی ندارند قایل نیست و انسان مجبور است هر طور شده از لحاظ مقام اجتماعی بالا رود نه واقعا برای انسانیت و کمال؟

1 پاسخ 1

Tباید توجه داشت که خود انگیزه و نیت انسان بر طبق آیات و روایات فراوان دارای اهمیت به سزایی است و نباید نیت ها و انگیزه ها را کوچک و بی ارزش دانست. در روایت داریم که انسان با نیت خود همراه است و نیز آمده است: نیت مؤمن بهتر از عمل او و نیت کافر بدتر از عمل اوست. به معنى این است که در هر کارى انگیزه اصلى جلب رضایت خدا باشد و لازمه آن این است که:
اولاً- شخص توجه کند که عمل او مورد رضاى خدا هست یانه؟ در نتیجه بهترین عملى را که خداپسند است برگزیند.
ثانیاً- در عمل خود انگیزه‏هاى غیر خدایى را کنار زند. مثلاً کسى که درس مى‏خواند براى کسب مقام و ثروت و...تلاش نکند، بلکه به انگیزه الهى تلاش نماید.
ثالثاً- نتایج کار خود را علاوه بر تأمین نیازهاى ضرورى خود، خدمت به دین و خلق خدا و رشد جامعه اسلامى قراردهد؛ نه اینکه آن را صرفاً در راستاى تأمین خواست‏ها و هوس‏هاى مادى به کارى گیرد. بنابراین همین نیت درس خواندن به قصد خدمت به بینوایان و فتوا در جامعه اسلامی، دارای ارزش فراوانی است که منشأ و سرچشمه بسیاری از اعمال خوب و کارهای شایسته است.
در جامعه جهانی، امروزه تحصیلات و کسب علم و معرفت در همه رشته ها و گرایشات مورد نیاز نوع بشر یک امر لازم و ضروری شده است. با نگاه مثبت به فرهنگ علم دوستی در فرهنگ جهانی و ایجاد ضرورت کسب علم باید گفت که شاید اشکالی متوجه این روند از این باب که نیاز بشریت امروزی و اقتضاء رشد جامعه جهانی می باشد. لذا شخص می تواند در این شرایط هم به نیاز جهانی پاسخ دهد و هم بر اساس موازین شرعی و اخلاقی نیت و عمل خود را اصلاح کرده و حتی در سعی خود را دو چندان کند.
از زاویه دیگر درس خواندن شما و کسب افتخار در علم و نوآوری و خلاقیت و پیشبرد سطح علمی کشور و جامعه علمی جهانی، در درجه اول افتخاری برای اسلام و مسلمانان و جامعه اسلامی است که باعث می شود موقعیت جهانی آنها در برابر اردوگاه شرک و استکبار تقویت گردد و وابستگی علمی و صنعتی آنها به استکبار جهانی کمتر گردد هم باعث رشد علم در جهان شوید که این خود ارزش والا و نکته مهمی محسوب می گردد.
در ضمن باید توجه داشت که اگر این پیشرفت های علمی و فن آوری نبود، حال و روز فقرا نیز بهتر از این نبود چون به هر حال هر چند کم و مختصر آنها نیز ازمواهب این پیشرفت ها استفاده می کنند و این خود در بهبود وضع زندگی آنها مؤثر است.
نکته دیگر این که به هر حال وضع عالم دنیا به گونه ای است که بهره مندی هایی و شایسته با بهره مندی های نابجای آن در هم آمیخته است و این خود انسانها هستند که باید با درایت و تعقل و اندیشه و آینده نگری از هر چیز بهره شایسته و در راستای سعادت دنیا و آخرت خود بردارند. مثلا نمی شود گفت چون اینترنت مورد استفاده ناشایست قرار می گیرد، پس انسان نباید آن را اختراع می کرد و یا چون تلویزیون و ویدیو، مورد استفاده غیر اخلاقی هم قرار می گیرد. پس اصل بودنش درست نیست، خیر به هر حال عالم آفرینش، محل آزمایش الهی و امتحان است و هر کسی باید مورد آزمایش قرار گیرد.} {T
نکاتی هم در مورد مدرک گرایی که حائز اهمیت است برای شما ذکر می کنیم:
یکم. مسئله مدرک گرایی، یکی از آسیب‏های جدی جامعه ما است که تأثیر ویرانگری هم در حوزه تولید علم و کارآمدی بخش‏های مختلف دولت دارد. البته وجود این موضوع به هیج وجه به معنای نفی جایگاه تحصیل کردگان, متخصصان و اساتید محترم دانشگاه نیست؛ بلکه منظور از آن مخالفت با ملاک و معیار قرار دادن مدرک به عنوان تنها محک و شاخص در گزینش اساتید دانشگاه یا مدیران است. هر چند مدرک می‏تواند به عنوان وسیله ای برای شناخت میزان تحصیلات افراد به کار گرفته شود؛ اما به تنهایی نشانه میزان توانایی علمی و یا مدیریتی افراد نیست. از این رو جوامعی در عرصه تولید علم و فن‏آوری موفق بوده اند که در گزینش کادر علمی دانشگاه‏ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی خود و یا سایر مسئولیت‏های اجرایی, معیارها و شاخص‏های مطمئن و کارآمدتری را به کار گرفته اند. و در گزینش اساتید و هیأت علمی، افزون بر ارائه مدرک, مصاحبه ای علمی به عمل می‏آید تا بدین وسیله توان علمی شخص شناسایی شود. این شیوه اگر درست عمل شود، بسیار کارآمد و مفید خواهد بود.
دوم. در سال‏های اخیر سیاست راهبردی از سوی نظام اسلامی در زمینه تولید علم و دانش ترسیم شده است و به عنوان یکی از اولویت‏های اساسی کشور معرفی گردیده و در حال برنامه ریزی و اجرا است. از سوی دیگر ایجاد تحوّل در فضای کنونی دانشگاه‏ها و متون درسی, کادر آموزشی و... از اساسی‏ترین اقدامات زیر بنایی در این روند محسوب می‏گردد.
سوم. در مواردی که مطمئن هستید استادی از شرایط علمی و یا تدریسی مقبول برخوردار نیست, می‏توانید از طریق راه‏کارهای قانونی ـ نظیر مراجعه دست جمعی, تهیه تومار و ... به مدیر گروه مربوطه یا مسئول دانشگاه و... ـ اقدام کرده و با پا فشاری برخواسته‏های بر حق خود، از آنها خواستار رسیدگی به موضوع شوید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

( مقام اچتماعی)