پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


الان داشتم تلویزیون نگاه می کردم که یک فرد که دارای یک ناهجاری مادرزادی بود را دیدم. در ذهنم این سؤال ایجاد شد که چرا باید خدا را شکر کنیم؟! چون یک روز که در حرم مطهر امام رضا(ع) بودم یکی از مسئولان مدرسه پریزاد به من گفت که هر کسی یک جوری آزمایش می شود مثلا فردی که از زیبای ظاهر برخوردار است توسط آن زیبایی آزمایش می شود مثلا زمینه انحراف برای او بیشتر هست و ... همچنین کسی که مثلا معلول هست و یک پا نداره بدین وسیله آزمایش می شود یعنی باید صبر پیشه کنه. خوب با این تفاصیل من فکر نمی کنم که کسی که سلامت هست باید خدا رو شکر کنه (البته میتونه هم شکر کنه) چون خوب خدا اگر سلامتی به اون داده ولی زمینه خطرات و انحرافات بیشتری هم برای اون شخص فراهم کرده یعنی اینکه یک چیزی میده و یک چیزی هم میگیره. خوب این که دیگه شکرگزاری نداره، چون در اصل خدا به همه به یک اندازه داره محبت می کنه؟!

1 پاسخ 1

باید توجه داشت که خداوند به ما هستی و وجود را ارزانی داشته است ، ما را از عدم ونیستی به وجود و هستی در آورده است و هر لحظه ما را مشمول فیض و اعطای خود قرار می دهد. ما چونان لامپ های برقی هستیم که از منبع برق نور و انرژی می گیریم و این اتصال و دریافت لحظه به لحظه استمرار دارد که اگر تنها یک لحظه این جریان قطع گردد لامپ ها به ناگه در تاریکی فرو می روند.
حال خداوند به ما وجود داده است و در واقع ما را ایجاد و هست نموده است و شرایطی را فرا روی ما قرار داده تا بتوانیم در آن بستر رشد و نمو کنیم و همواره رحمت بیکرانش را شامل حال ما نموده است. حال چگونه ما می توانیم شکر چنین نعمتی را بجا آوریم؟‌ آیا اگر مادرمان چیزی را به عنوان هدیه به ما بدهد آیا باید گفت چون او مادر ماست و ما را دوست دارد و این دوست داشتنش نیز امری غریزی و طبیعی است دیگر ما نباید از او تشکر کنیم؟ آیا اصلا چنین حرفی را عاقلی می پذیرد؟
خداوند ما را آفرید و نعمت بی کرانش را به ما ارزانی داشت و در مسیری قرارمان داد تا با پیمودن آن سرانجام به قرب و نزدیکی او برسیم. او ما را مورد آزمایش قرار داد تا طلای وجودمان را پاک و خاص گرداند و شایسته ورود به درگاهش گردیم درست همانطور که انسانها در معدن طلا ، سنگهای معدنی را در فرایندی سخت و دشوار در معرض پاکسازی قرار می دهند تا طلای آن را از ناخالصی هایش جدا سازند.
ذرست است که خداوند ما را با چیزهای مختلف آزمایش می کند اما این آزمایش های او همگی اموری اند که باعث پاک شدن و خلوص ما می گردد و د واقع آزمایشهای او تماما لطف و رحمت است.
خلاصه ، هستی بخشی او لطف و نعمت است و ساختن بستری مناسب برای رشد و پیمودن این مسیر خود نیز لطفی دیگر است و همین آزمایشهای او در راه پاکسازی ما نیز خود لطفی دیگر است. حال ما در مقابل این همه لطف و نعمت چگونه می توانیم شکرش را به جا آوریم؟
ببینید ,خداوند نعمتهائی به شما داده که باید قدردان بود وشکر کرد ,اینکه از این نعمت می شود سوءاستفاده کرد ودر مسیر غیر صحیح بکار برد ,این ما هستیم که مقصریم ,مگر هر کس قیافه زیبا دارد برای انحراف آفریده شده است؟بنابر این باید شکر نعمت نمود وشکرش به اینست که در راه خوب بکار ببریم واستفاده مفید از آن نعمت داشته باشیم. اگر کسی مبلغی پول به شما داد راه انصاف آنست که از او تشکرکنید,حال اینکه می شود با این پول کارهای مختلف انجام داد این دیگر به شما مربوط است که عقل خود را بکار گیرید واستفاده درست ببرید,اگر در راه منفی بکار بردید شما مستحق مجازات هستید,واین دلیل نمی شود که شاکر او نباشید.
جهت آگاهی بیشتر بنگرید : عدل الهی , شهید مطهری

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(اندازه آلت)