پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من پسری 23ساله هستم و دانشجوی ترم 6 هستم. از خوب و یا بد روزگار عاشق دختری هستم که یکی دو سال از خودم کوچکتر است و از کمالات او همین که از مؤدب ترین و با حجاب ترین و زرنگ ترین افراد دانشگاه است و علاقه من به او به خاطر ادب و حجاب ایشان و نیز به خاطر علاقه او به معصومین(ع)و امام(ره) و شهدا است. و بهتر بگویم خادم شهدا است و خدا می داند که علاقه من به او به خاطر ظاهرش نیست بلکه به خاطر رفتارش است اما به دلیل وجود مشکلاتی نمی توانم این مسأله را به والدینم بگویم: ایشان ترم 8 هستند و من ترم 6 هستم و فعلا نمی توانم وارد کار شوم و نیز دو سال سربازی دارم و تازه معلوم نیست که بعد از این 3 سال بتوانم شغل پیدا کنم یا نه و عملا این ازدواج تا 4 سال غیر ممکن است و از طرفی می ترسم که این مسأله را به خودش بگویم به دلیل اینکه اولا به والدینم نگفتم و ثانیا با وجود این مشکلات خدا را خوش نمیاد که فکر او را به کاری ناممکن مشغول کنم و از طرفی دیگر نمی توانم او را از یاد ببرم و فراموش کنم و به نظر خودم تنها کسی که می تواند مرا در رسیدن به اهدافم کمک کند ایشان است و البته از طرف او همین را می دانم که برای من احترام زیادی قائل است و خیلی خوب مرا می شناسد و بارها پیش دیگران از من به خوبی یاد کرده است و نسبت به من نظر مثبت دارد (البته ببخشید به خدا قصد تعریف از خود ندارم) ولی از موافقت خانواده خودم در این باره مطمئن نیستم و ضمنا با این خانم هیچ نسبت فامیلی یا آشنایی ندارم ولی با برادرشان دوستی نزدیک دارم ... و اکنون مانده ام که چیکار کنم: ادامه تحصیل دهم (البته سوای این موضوع تمایل چندانی به ادامه تحصیل ندارم و میخواهم انشاءالله بعد از پیدا کردن شغل به این کار بپردازم) یا سربازی بروم یا بعد از دانشگاه به استخدام در سپاه اقدام کنم تا شاید هر چه زودتر شغلی به دست بیاورم یا اینکه او و برادرش را برای همیشه به دست فراموشی بسپارم (هر چند که سخت است)؟ خواهشمندم که مرا راهنمایی کنید.

1 پاسخ 1

در صورتی که ازدواج برایتان واجب شده است بگونه ای که اگر ازدواج نکنید به حرام می افتید باید ازدواج نمایید والا اصلا به او فکر نکنید پس اگر ازدواج برایتان واجب شده نمی توان ازدواج را به بهانه مشخص نبودن وضعیت شغلی و سربازی به تأخیر انداخت. هر چند تدبیر کردن و تلاش برای به دست آوردن شغل مناسب و تهیه مقدمات آن نیز ضروری است. لازم به ذکر است اگرچه بالفعل، ممکن است فردی شغل تثبیت شده ای ندارد ولی می داند و یا احتمال قوی می دهد که در آینده نزدیکی و یا پس از فارغ التحصیل شدن، شغل مناسبی را پیدا کند در چنین شرایطی بهتر آن است که هم اکنون ازدواج کند و در آن جهت نیز تلاش کند، هر چند در مدت کوتاه دانشجویی از رفاه کامل و بدون دغدغه ای برخوردار نیست. لازم به ذکر است معمولا برای ا فراد متأهل در مقایسه با مجردین، امکان و احتمال پیدا کردن شغل بیشتر فراهم است و صاحبان شغل به متأهلین، شغل و کاری واگذار می کنند.
در اینجا توجهتان را به این نکته نیز جلب می کنیم که غریزه جنسى یکى از غرایزى است که خداوند در وجود انسان قرار داده است و باید در زمان مناسب و از طریق صحیح و مشروع به آن پاسخ داده و به ارضاى آن پرداخته شود تا دچار فشارهاى روحى و روانى و جسمى ناشى از عدم تأمین آن نشود. نه باید آن را کاملاً سرکوب کرد و نه مى‏توان آن را رها کرد ازدواج راه طبیعى و مشروع ارضاى غریزه جنسى است، با فراهم کردن امکانات و شرایط لازم باید سعى کرد به آن پاسخى صحیح داد. گرچه مشکلات گوناگون جامعه مانع ازدواج به موقع جوانان عزیز مى‏شود شما می توانید از تاکتیک ازدواج دانشجویی استفاده نمایید یعنی، با کاهش سطح توقعات و انتظارات پرهیز از تشریفات غیر ضرورى کنار گذاشتن بعضى رسومات فرهنگى و اجتماعى منفى، به تأخیر انداختن مراسم عروسى و طولانی کردن دوران نامزدى و عقد و بعضى تدابیر دیگر مى‏توان از مشکلات مادى واقتصادى که فراروى بسیارى از جوانان مى‏باشد نجات یافت. خداوند در قرآن کریم مى‏فرماید: «کسانى که تنگ دست مى‏باشند دلهره فقر و عدم امکانات مادى نداشته باشند که از ناحیه فضل و رحمت خاص خداوندى در امر نکاح وازدواج کمک خواهد شد». وعده خداوند قطعى است و کسى نمى‏تواند به آن بدبین باشد پیامبر اکرم(ص) نیز مى‏فرماید: «اگر کسى به این مطلب اعتقاد نداشته باشد به خداوند سوء ظن دارد، آن ظلم و گناه بزرگى است».

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()