پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من یه خواستگار دارم که نمی دونم چه جوابی باید به اون بدم؟! نمی دونم شما که الان دارید سؤال منو می خونید، روحانی هستید یا نه؟ ولی ازتون خواهش می کنم بر سؤال من تأمل کنید و یه جواب درست و حسابی و منطقی به من بدید. خواستگاری که می گم یک طلبه است که قراره موعمم بشه، 32 سال داره و از نظر فرهنگی مثل خود ما هستند. ما هم آدم های مؤمنی هستیم، اهل مسجد و نماز و دعا و مقید به پیروی از ولایت فقیه. راستشو بخواین وقتی به این فکر می کنم که یه روحانی می خواد شوهرم باشه احساس می کنم زندگی آینده ام و زندگی اون در تلخی فرو می رود، چون شاید من الان خودمو مجاب کنم که طبق گفته پیامبر(ص) (که دو نفر باید هم کفو هم باشند) باید با همین فرد ازدواج کنم و رضای خدا را در نظر بگیرم ولی خودم می دونم بعد 3، 4 روز صدام در میاد و حوصله خدا و معنویت و اینجور چیزها رو ندارم. (در کل آدم متعادلی هستم، نمازمو می خونم، آهنگم گوش میدهم، خانواده مؤمنی هستیم و مقید ولی دوآتیشه نیستیم.) از طرفی طریقه آشنایی اونها با ما از راه یکی از این بنگاه های ازدواج است که من شدیدا با این قضیه مخالفم، بابا و مامانم اینجوری می خواهند که مشخصات ما را به این بنگاه ها بدهند ولی من می گم مگه ما کالاییم یا خونه که می خواهید بفروشید، از اون گذشته برای دایی بزرگترم هم که می خواستند از این بنگاه ها آدرس دختر بگیرند، داییم می گفت من از این دختر سفارشی ها نمی خوام. به همین علت هر کس از این راه معرفی می شه احساس خوبی نسبت بهش ندارم. تازه اینکه این آقا 32 سال سن داره و چرا تا حالا روحانی شدنش طول کشیده یا اینکه چرا با یکی از دخترهای محصل در حوزه ازدواج نکرده؟ این سؤال رو که از نزدیکان می پرسم می گن تو حساسی و بدبین این طوری نمیشه ازدواج کرد تو سخت می گیری ولی باور کنید تا حالا 5 یا 6 خواستگار کلا داشتم که هیچ کدومشونو شکر خدا من رد نکردم، همشون خودشون جواب رد دادند (بماند که به دل منم چنگی نمی زدند) یه بارم که من جواب مثبت دادم اونم داد، تا مهربرون هم رفتیم جلو، به هم خورد و بعد با مشاوره فهمیدیم طرف مشکل روانی داشته. حالا من می خوام این یه بار من رد کنم ولی احساس گناه می کنم چی کار کنم؟

1 پاسخ 1پاسخ: اهتمام شما به مسائل ارزشی و توجه به معیارهای انتخاب همسر قابل تقدیر و ستایش است و امیدواریم با دقت و تیزبینی و مشورت با افراد مجرب و دلسوز همسر مناسب خودتان را انتخاب کنید و با آغاز زندگی مشترک هر چه زودتر مسیر کمال و تعالی را بیش از پیش طی کنید.
آنچه مهم است احراز ملاک و معیارها در فرد مورد نظر می باشد و مهم نیست که این فرد چه کسی باشد بلکه مهم آن است که دارای آن شرایط لازم برای ازدواج باشد. مهمترین معیار برای انتخاب همسر توجه به ایمان و اعتقادات و باورهای مذهبی است. بعد از مسأله ایمان، ویژگی های شخصیتی و خانوادگی، سلامت جسمانی و روانی او و همچنین موقعیت اجتماعی اقتصادی و بالاخره شرایط سنی و قیافه ظاهری او باید مد نظر قرار گیرد اگر فردی این شرایط را داشت چه طلبه باشد و چه غیر طلبه، شما می توانید با اطمینان او را انتخاب کنید و اگر شرایط فوق در او نبود ولو این که آن فرد طلبه هم باشد انتخاب شما غلط خواهد بود. بنابراین خودتان را محدود در فرد خاصی یا طبقه خاصی نکنید و اصلا ازدواج پیوند دو طبقه اجتماعی نیست بلکه پیوند دونفر و دو خانواده است . البته هر کسی دنبال یک فرد ایده آل هست و دوست دارد همسرش همه شرایط فوق را داشته باشد.
ازدواج یکی از مهمترین حوادث زندگی انسان است و نقش مهمی در سرنوشت، سعادت و خوشبختی و همچنین ناکامی و شقاوت انسان دارد لذا باید با دقت کافی همهء جوانب مسئله مد نظر قرار گیرد و غفلت از هر بعدی از ابعاد این مسئله می تواند پیامدهای ناگوار و جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد بنابراین توجه به نکات زیر ضروری است:
1. شناخت از وضعیت خانوادگی فرد مورد نظر؛ زیرا ازدواج فقط پیوند میان دو نفر نیست بلکه پیوند میان دو خانواده است و از آنجا که خانواده نقش مهم در شکل گیری شخصیت هر فردی دارد و در واقع نقش اول را دارد شناخت خانواده و مقایسهء آن با خانوادهء خود بسیار مهم است این دو خانواده در واقع باید از جهات متعددی مانند سطح فرهنگ، اقتصاد، اعتقادات و باورهای مذهبی و آداب و منش اجتماعی به یکدیگر نزدیک باشند والا خانواده جدیدی که از پیوند این دو خانواده به وجود می آید دچار تعارض و عدم تعادل در روابط با این خانواده ها می شود و در نهایت یا مجبور می شود یکی از آنها رها کند یا هر دو را کنار بگذارد و یا دائما درگیر کشمکش ها و برخوردهای ناهنجار و نامتعادل میان این دو خانواده باشد و بیشترین خسارت در این میان به خانواده جدیدی که با این پیوند بوجود آمده وارد می شود.
2. علاوه بر شناخت از وضعیت خانواده ها کفو بودن دختر و پسر که محور این پیوند هستند امری بسیار مهم و ضروری است یکی از مهمترین شرایط کفویت که بزرگان دین نیز بر آن تاکید فراوان کرده اند کفویت در ایمان است بنابراین توجه به میزان باورهای دینی و ایمان به آنها و التزام عملی به این باورها نقش مهمی در استحکام این پیوند دارد البته ایمان امری است که دارای مراتب است ممکن است فردی یک درجه ایمان داشته باشد فرد دیگر 5 درجه و فرد سومی 10 درجه آنچه مهم است در مرحله اول اصل وجود ایمان و در مرحلهء دوم میزان پایبندی به ایمان است لذا دو انسانی که می خواهنند با یکدیگر پیوند مقدس ازدواج برقرار کنند و در همهء ابعاد و زوایای زندگی با همدیگر مشارکت داشته باشند از ایمان و باورهای مشترکی باید برخوردار باشند تا در ادامه زندگی با مشکل کمتری برخورد کنند.
آنچه باید پس از طی مراحل فوق و آگاهی از ملاک های انتخاب همسر به عرضتان برسانیم این است که:
اولا، موقعیت و شرایط خودتان را در نظر بگیرید یعنی باید ببینید که شرایط ازدواج برایتان فراهم هست یا نه به عبارت دیگر به گونه ای هست که اگر پاسخ منفی به این خواستگار بدهید، خواستگار مناسب تر یا در همین سطح به سراغتان بیاید یا نه، زیرا وضعیت کنونی به گونه ای است که معمولا دختران از شانس ازدواج کمتری برخوردارند و با دقت ها و حساسیت های زیاد و بالا بردن انتظارات خود و دیگر مسائل خانوادگی و اجتماعی و فرهنگی و... ازدواجشان را به تأخیر می اندازند و گاهی نیز به خاطر کوچک بودن محل زندگی یا بالا بودن سن رد کردن خواستگاری که از حداقل امتیازات برخوردار است، به طور کلی ازدواجشان در هاله ای از ابهام قرار می گیرد و بسیار دیر می شود بنابراین حرف این است که شرایط و موقعیت تان را در نظر گرفته و تصمیم بگیرید و این را با مشورت کردن با فامیل، والدین و افراد دلسوز و باتجربه می توانید دریابید.
ثانیا، خواهر گرامی تمام ویژگی های مثبت در وجود یک فرد جمع نمی شود باید جمع بندی کنید و مجموع امتیازات طرف را در نظر بگیرید ممکن است در برخی ویژگی ها نمره پایینی بگیرد ولی در ویژگی دیگر نمره و امتیاز بالایی داشته باشد و در جمع و با یک سبک و سنگین کردن پاسخ مثبت می دهد یا به پاسخ منفی می رسد.
ثالثا، اگر تحقیق کردید (با توجه به اقدامات ذکر شده در بالا) و به اطمینان رسیدید و سلامت فکری و عملی وی را تشخیص دادید و شرایط ازدواج در آینده برایتان فراهم نیست می توانید ازدواج کنید ولی اگر شرایط ازدواج و شانس و احتمال آن برایتان فراهم است. اگر با کسی ازدواج کنید که از توافق ها و تناسب های بیشتری برخوردار است شایسته و بهتر خواهد بود.
در اینجا لازم می دانیم که معیارهای انتخاب همسر را به طور اختصار خدمتتان عرض کنیم. معیارها و ملاک هایی که در انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود دو نوع است.
الف. آنهایی که رکن و اساس اند و برای یک زندگی سعادتمندانه حتما لازم اند.
ب. آنهایی که شرط کمال هستند و برای بهتر و کاملتر شدن زندگی اند و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی دارد.
T} ملاک های دسته اول عبارتند از: {T
1. تدین و دین دار بودن فرد. زیرا انسانی که دین ندارد هیچ ندارد انسان بی دین در حقیقت مرده ی متحرک است و کسی که پای بند به دین (که اصلی ترین مسأله زندگی است) نباشد هیچ تضمینی وجود ندارد که پای بند به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک باشد. انسان دیندار هرگز نمی تواند با همسر بی دین کنار بیاید و با هم زندگی سعادتمندانه ای داشته باشند.
2. اخلاق نیک داشتن که منظور داشتن صفات و خلق و خوهای پسندیده در نظر عقل و شرع است . در واقع اخلاق و دین دو ملاک و معیار اصل در ازدواج و انتخاب همسر است.
3. شرافت و اصالت خانوادگی که منظور نجابت و پاکی خانواده است زیرا ازدواج دختر و پسر تنها پیوند و ترکیب دو فرد نیست بلکه پیوند دو خانواده است و نمی توان گفت من می خواهم با خود این فرد ازدواج کنم و کاری به خانواده و فامیلش ندارم . زیرا این فرد شاخه ای است از این خانواده و از ریشه های همان درخت خانواده تغذیه کرده است و صفات اخلاقی , روحی عقل و جسمی آن خانواده را از راه وراثت و محیط و عادات به این فرد منتقل کرده است. علاوه بر این که نقش خانواده ها در زندگی مشترک پسر و دختر بسیار عمیق است. در روایات نیز از ازدواج با دختر زیبای فاقد خانواده اصیل و مذهبی نهی شده است.
4. عقل; در واقع همان نور افکنی است که جاده زندگی را روشن می کند و باید زن و شوهر برای اداره زندگی و تربیت فرزندان از نیروی عقل و فهم مجهز برخوردار باشند و رشد عقلی کافی پیدا کرده باشند همان طور که ائمه اطهار ما را از ازدواج با افراد احمق و کم عقل نهی فرموده اند.
5. تناسب, همتایی و کفو همدیگر بودن که از حساس ترین نکاتی است که باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد همتایی و تناسب از نظر و جنبه های مختلف مثل
الف. تدین و میزان پای بندی به دستورات شرع
ب. همتایی و هماهنگی فرهنگی و فکری
ج. همتایی اخلاقی و پای بندی به آداب اخلاقی
د. کفو همدیگر بودن از نظر تحصیلات علمی
ه. تناسب در زیبایی
و. تناسب سنی حداکثر اختلاف سنی 5 تا 7 سال با بزرگتر بودن که بیشتر از آن خطر ناک است
ز. تناسب مالی و سطح اقتصادی و ... .
T}ملاک های دسته دوم: {T
ملاک ها و معیارها و مسائل دیگری که بیشتر مربوط به سلیقه و موقعیت افراد دارد. در دسته ی دوم قرار می گیرد و می توان از آن صرف نظر کرد. ولی برای اینکه بتوانید به یک تصمیم صحیح و عاقلانه ای برسید بهتر است با افراد مورد اعتماد خویش، والدین، یا اقوام نزدیک دلسوز و عاقل و دارای تجربه مشورت کرده و با دقت کافی تصمیم مناسبی اتخاذ فرمایید.
اما اقدام برای شناسایی ملاک های فوق و اطلاع یافتن از وجود آنها در یک فرد از راه های زیر امکان پذیر است:
1- تحقیق و بررسی از خانواده و چگونگی روابط خانوادگی و فامیلی. چون هر فردی تحت تأثیر محیط خانواده به دنیا آمده و رشد کرده است و از آن فضای فرهنگی و اجتماعی تأثیر پذیر بوده و هست.
2- تحقیق و شناسایی دوستان و نزدیکان و رفقای صمیمی در محل زندگی و سکونت، محل درس و محل کار.
3- گفتگوی مستقیم (ولی تحت نظارت خانواده های دو طرف) با یکدیگر و اطلاع یافتن از نقطه نظرات همدیگر درباره مسائل مختلف و آنچه در آینده می تواند در زندگی مشترک تان تأثیرگذار باشد و کسب اطلاع از میزان اهتمام وی نسبت به ملاک ها و معیارهای معرفی شده.
در پایان توجه شما را به چند نکته مهم جلب می کنیم:
1. در انتخاب همسر کمتر اتفاق می افتد که یک فرد تمام حسن ها و ویژگی های مثبت را داشته باشد؛ چنانچه ما درباره خودمان هم نمی توانیم ادعا کنیم که هیچ عیب و نقصی نداریم. پس بهتر است ویژگی همسر ایده آل را امتیاز بندی کنیم با این فرض که بالاترین امتیاز را به ایمان و اخلاق بدهیم و در مجموع کسی را که از امتیازات بیشتری نسبت به بقیه است انتخاب کنیم.
2. در تحقیق و شناخت از همسر آینده هرگز نباید به گفتگوهای مستقیم با طرف مقابل یا شخصیت و تیپ ظاهری او اکتفا کرد. زیرا معمولا کشش و جاذبه جنس مخالف، مانع از این می شود که افراد بتوانند درک صحیحی از یکدیگر داشته باشند. غیر از این که در این گونه برخوردها هر یک از طرفین سعی می کند بهترین تصویر را از خود نشان دهد و نقطه ضعف هایش را پنهان کند.
3. توصیه می شود جهت اطلاعات بیشتر و دقیق تر و تصمیم گیری واقع بینانه تر برای مهمترین تصمیم دوران زندگی و نقطه عطف عمر خود بهتر است در این زمینه هم تفکر بیشتری داشته باشید و هم با خانواده محترمتان به گفتگو و مشورت بپردازید و هم از نظرات مشورتی افراد با تجربه استفاده نمایند.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(چگونه به خواستگار جواب منفی بدهیم) (چگونه به خواستگار جواب رد بدهیم) (چگونه جواب مثبت به خواستگار بدهیم) (چگونه به خواستگار چواب منفی بدهیم؟) (چگونگی رد کردن خواستگار) (چگونه به خواستگار خود جواب رد بدهیم؟) (چگونه به خواستگار جواب بدهیم) (جواب رد به خواستگار) (نحوه رد کردن خواستگار) (جواب رد دادن به خواستگار) (نحوه جواب مثبت دادن به خواستگار) (به خواستگارطلبه تان اعتمادنکنید) (چطور به خواستگار جواب رد بدهیم) (چچگونه جواب رد به خواستگار بدهیم) (خواستگار) () (چگونگی رد کردن خاستگار) (پرسش و پاسخ خواستگاری)