پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


آیا خودارضایی برای دختران و پسران گناه کبیره است یا نه و اگر گناه کبیره محسوب می شود تکلیف کسانی که نمی دانسته اند چیست؟

1 پاسخ 1


استمنا آن است که انسان با خود یا دیگرى کارى کند که از او، منى بیرون آید. این عمل حرام است و در صورت خروج منى، غسل جنابت بر او واجب مى‏شود.V}توضیح‏المسائل مراجع، م 1572.{V
T}حرمت و گناه خود ارضایی:{T
در این زمینه گفتنی است «استمنا» یا «خودارضایى» یکى از راه‏هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب‏هاى جدى قرار مى‏دهد. این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند.
استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و گناه محسوب می شود. این عادت ناپسندی به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.
کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.
شهوت یکی از اموری است که با طبیعت انسان در آمیخته و در جای خود از نعمت های خداوند است، ولی اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممکن است سرمایه های عظیم انسانی را به خاکستر تبدیل کند. این نیرو به طور قطع نیاز به ارضاع دارد، ولی با روشی که با نظام طبیعت و شریعت سازگار باشد.
خدای متعال که به حکمت بالغه اش این غریزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقی بماند، از روی رحمت و هدایت خود راه های آسان و معقول کنترل و ارضاع آن را پیش پای او قرار داده است و نسبت به بیراهه ها و انحراف از مسیر درست نیز، هشدارهای لازم را به انسان داده است ،راههایی که باید با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خویش را پاس بداریم و از خطر و پی آمد کارهایی همچون خود ارضایی و مانند آن برهانیم.
حرمت خودارضایی در آیات و روایات:
خداوند در سوره مؤمنون می فرماید یکی از ویژگی های انسان های مؤمن این است که در مسائل جنسی خودشان را از آلوده شدن به گناه حفظ می کنند و صرفا از طریق ازدواج غریزه جنسی خود را ارضا می کند سپس می فرماید هر کس از غیر مسیر ازدواج غریزه جنسی خودش را ارضا کند از تجاوز کاران است «الذین هم لفروجهم حافظون . الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین . فمن ابتغاء وراء ذلک فاولئک هم العادون » و عمل استمنا مشمول آیه 7 سوره مؤمنون می شود که می فرماید هر کسی غیر از این طریق را (جهت بهره گیری جنسی) طلب کند تجاوزگر است».
علاوه بر این در سخنان گهربار معصومین(ع) نیز از عمل استمنا به زشتی یاد شده و مورد نهی قرار گرفته است که در اینجا به احادیثی از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره می کنیم:
1. امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى‏کند و از چشم خدا مى‏افتد. V}(میزان الحکمه، ح 18749){V
2. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. V}(همان، ح 18748){V
3. رسول خدا(ص): کسى که خودارضایى مى‏کند، ملعون است. V}(همان، ح 18751){V
4. امام صادق(ع): خودارضایى گناه بزرگى است که خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است. V}(همان، ح 18750){V
5. امام صادق(ع): براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. V}(همان، ح 18749){V
علاوه این عمل شیطانی است که خداوند نهی کرده که از شیطان تبعیت کنیم و فرموده: A}لا تعبد و الشیطان{A ائمه دین علیهم السلام مفسران قرآن و تبیین کنندگان مراد واقعی آیات الهی هستند.
هر چه در قرآن صریحا نیامده در کلام ایشان مطرح شده است.
عملی که از نظر پزشکی و علوم روز هم مردود و مذموم است و مشکلات فراوانی را به دنبال می آورد و در روایات هم مورد نهی قرار گرفته و پیامبر (ص) قاعل آن را ملعون نامیده تردیدی درقبح این عمل وجود ندارد. V}(بحارالانوار، ج 104، ص 30، روایت 1 و 2){V
T}کبیره بودن:{T
به طور قطع خود ارضایی یکی از گناهان است . در این زمینه برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیزتاکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش گناهان کبیره فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تاکید نموده است .
از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق (ع) و در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند، آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».
به فرض صغیره بودن گناه خود ارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خود ارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.
البته حرمت و بزرگی گناه خود ارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است ؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خود ارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد.

و اگر نمی دانسته اند که این کار گناه است تصمیم بگیرند از این به بعد مرتکب این عمل نشوند. در این صورت خدواند از آنان می گذرد و مشمول رحمت خود قرار می دهد

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(ایا خود ارضايي گناه است) (خود ارضايي گناه است يا نه) (آيا خودارضايي گناه است) (ایاخودارضایی گناه است) (ایا خود ارضایی گناه است) (آیا خود ارضایی گناه است) () (ارضا شدن گناه است) (ایاخودارضایی گناه دارد؟) (آیاخودارضایی گناه است؟) (گناه خود ارضايي مردان) (ایا خود ارضايي پسران گناه است) (گناه خود ارضايي زنان) (خودارضايي گناه است يانه) (خود ارضايي گناه است يانه) (خودارضايي گناه كبيره است) (خود ارضایی پسران گناه کبیره دارد) (آيا خود ارضايي حرام است) (ایا خود ارضایی حرام است) (ایا خودارضایی گناه است) (آیاخودارضای گناه است) (ایا خود ارضایی گناه دارد) (آيا خودارضايي گناه دارد؟) (آيا خود ارضايي گناه دارد؟) (آیا خود ارضایی حرام است) (خود ارضایی گناهه) (آیا خودارضایی گناه است) (ایاخودارضای گناه است) (ایاخودارضایی حرام است) (آیا خود ارضایی گناه است؟) (ايا خودارضايي گناه كبيره است) (ایا خود ارضايي زنان گناه است) (آیاخودارضایی گناه دارد؟) (آیاخودارضایی گناه است) (ایا خود ارضای گناه است) (ایاخودارضایی گناه است؟) (ایا خود ارضایی گناه محسوب میشود) (آیا خود ارضایی گناه دارد) (ایا خود ارضایی گناه است؟) (آیاخودارضایی گناه دارد) (خودارضايي گناه دارد) (آیاخودارضایی گناه است.؟) (آيا خود ارضايي حرام است؟) (ایا ارضا شدن گناه است) (آیا خود ارضایی گناه میباشد) (ایاخودارزای گناه است) (خود ارضايي گناه است؟) (آیا خودارضایی حرام است؟) (گناه خود ارضايي) (گناه ارضا شدن) (ارضا زنان توسط خودشان گناه دارد) (گناه خود ارضايي در پسران) (ایاخودارضایی گناه کبیره است) (ایاخودارضایی گناه دارد) (خود ارضایی گناه محسوب میشود) (خود ارضایی) (خود ارضایی حرام است یا نه) (خود ارضایی گناه دارد یا نه) (آیاخودارضایی حرام است؟) (آیا خودارضایی گناه محسوب میشود؟) (گناه خودارضایی) (آیا خودارضایی گناه محسوب میشود) (خودارضایی) (گناه خود ارضایی مردان) (آیاخودارضایی حرام است) (آیاخودارضایی گناه محسوب میشود؟) (اياخودارضايي گناه است؟) (آیاخودارضایی دردین اسلام گناه است) (خودارضايي گناه است يا نه) (خودارضایی گناه است) (گناه خود ارضايي پسران) (خود ارضایی گناه است یا نه) (خود ارضایی حرام است) (آیا خود ارزایی گناه است) (آیا ارضا شدن گناه است) (ایاخودارضایی گناه هست) (ايا خود ارضايي گناه است ؟) (آیاخودارضایی گناه کبیره است) (چرا خود ارضايي گناه است) (آیا خودارضایی گناه است یانه) (چرا خود ارضايي حرام است) (چرا خودارضايي حرام است) (ءىا خود ارضايي گناه است) (آياخودارضايي حرام است؟) (کردن پسر گناه محسوب میشود) (خود ارضایی گناه است یا خیر) (ایا خودارضایی گناه است؟) (خودارضایی گناهه؟) (آیاارضاشدگناه کبیره است) (آیا خود ارضای گناه دارد) (آیا خود ارزایی گناه است؟) (آیاخود ارضای گناه است) (خودارضآیی چه گناهی دارد) (خود ارضایی گناه کبیره است یا نه) (خودارضایی گناه است یانه) (آیاخودارضایی گناه محسوب میشود) (آیاخودارضای گناه است؟) (.خود ارضایی دختر وپسر) (ایا خودارضایی گناه کبیره است) (ایا خودارضایی گناه دارد)