پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چگونه و با چه دلایلی می توانم همسرم را قانع کنم که نمازش را همیشه و به موقع بخواند؟ یک سال از ازدواج ما می گذرد ولی همسرم که به تمام اصول اخلاقی پایبند است گاهی نمازش را به موقع می خواند و گاهی فراموش می کند و قضای آن را هم به جا نمی آورد وقتی به او نمازش را یادآوری می کنم می گوید اینطوری که صواب نداره من خودم باید یادم باشد. او معتقد است نماز خیلی خوب است و به انسان آرامش می دهد ولی لازم نیست که حتما همیشه خوانده شود و اینکه انسان به معنای واقعی انسانیت داشته باشد از همه چیز بهتر است؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.

1 پاسخ 1

احساس مسئولیت شما در قبال همسرتان بسیار قابل تقدیر است. امیدواریم که خداوند پاداش نیک به شما عطا نماید.
رفتار شما با وى باید به گونه‏اى باشد که تحت تأثیر اخلاق، عواطف و نحوه برخوردتان قرار گیرد به افکار و اندیشه‏هاى شما - به عنوان یک فرد نماز خوان مذهبى - علاقه‏مند شود و با نفوذ در قلب و دل او، بتوانید تغییرى در فکر واندیشه وى ایجاد کنید؛ بنابراین:
1- شما ابتدا با عمل خود او را تشویق به نماز کنید یعنی خودتان نمازتان را سر وقت بخوانید و سایر احکام واجب را به همین صورت انجام دهید و با عمل به دستورات الهی او را دعوت به کارهای خوب و انجام وظایف شرعی کنید.
معاشرت با خانواده های متدین و ایجاد روابط خانوادگی با آنها و ارتباط دادن او با دوستانی مذهبی . شما اینکارها را به صورت غیر مستقیم نیز می توانید انجام دهید مثلا اگر دوستی دارید که خانواده ی او از هر جهت مناسب است از آنها بخواهید که ابتداء آنها به شما سری بزنند و به هر نحوی که امکان دارد با اینگونه خانواده ها ارتباط برقرار کنید چه اینکه دوست خوب نقش بسیاری مؤثری می تواند در زندگی انسان داشته باشد.
2- اگر مشکلی براى وى ایجاد شد، با کمال خوش‏رویى به او کمک نمایید.
3- او را سرزنش و توبیخ نکنید (به خصوص در برابر خویشان و دوستان) واز جر و بحث و مجادله با وى پرهیز کنید.
ضمنا خود نیز با مطالعه در این زمینه سعى کنید آمادگى بیشترى براى مقابله با چنین افکارى در خود پدید آورید کتابهاى زیر در مورد نماز توصیه مى‏شود.
راز نماز، محسن قرائتى
راز نماز، بى‏آزار شیرازى
پرواز در ملکوت، امام خمینى
از ژرفاى نماز ، آیت‏الله خامنه‏اى
این است نقش عبادات، محمد باقر صدر
5- حداقل در روزهای تعطیلی که ایشان سر کار نمی روند سعی کنید او را تشویق به خواندن نماز نمایید.
6- در صورت همکاری با شما ولو یک گام، ایشان را مورد تشویق قرار دهید.
7- صفات پسندیده و نقاط مثبتی که در ایشان هست را مد نظر قرار دهید و همواره ایشان را به خاطر آن ویژگی های مثبت مورد احترام و تکریم قرار دهید.
8- علاوه بر کتاب هایی که معرفی شد هر چیزی که احتمال می دهید در تشویق او برای خواندن نماز اول وقت مفید است فراهم کنید مثلا از نوار مربوط نماز یا فیلم مربوط به نماز یا داستان هایی از انسان های موفقی که به نماز اهتمام داشته اند.
9- آیات یا احادیثی که در مورد اهمیت نماز است در محل کار در معرض دید او نصب کنید.
10- این واقعیت را نیز باید بپذیرید که شما دانسته و با آگاهی دست به چنین اقدامی (ازدواج با یک فرد بی نماز) زده اید و این یک ریسکی است که شما انجام داده اید باید این احتمال را می دادید که میزان موفقیت من 50 درصد است و 50 درصد نیز احتمال دارد من موفق به تأثیرگذاری در او نشوم یا او مقاومت کند و تأثیر نپذیرد. در هر حال واقعیتی است که شما با آن روبرو هستید و بهتر است با آن کنار بیایید. آنچه وظیفه شماست این است که تا آنجایی که امکان دارد تلاش کنید او را به سوی نماز و احکام دینی سوق دهید ولی نباید انتظار داشته باشید حتما موفق شود.
11- سعی کنید به گونه ای رفتار کنید که اعتماد او را به خود جلب کنید زیرا یکی از راه های تأثیرگذاری روی دیگران این است که طرف مقابل اعتماد داشته باشد برای جلب اعتماد سعی کنید نسبت به او صمیمت، دوستی و محبت داشته باشید و بدون قید و شرط او را بپذیرید و به او محبت کنید اگر رشته محبت و صمیمیت و همین طور علقه زوجیت بین شما محکم شود امکان تأثیرگذاری بیشتر می شود.
12- اگر حتی یک بار هم دو رکعت نماز خواند سعی کنید او را تشویق کنید.
13- جنبه های مثبت دیگری که دارد را در نظر بگیرید و براساس آنها به زندگی مشترک خود با او گرمی ببخشید.
14- از بحث و جدل و گفتگوهای تند با او پرهیز کنید.
15- ایجاد تغییر و اصلاح رفتار به صورت ناگهانی بسیار دشوار است بنابراین باید صبر و تحمل خود را افزایش دهید تا به تدریج و آهسته آهسته رفتار او را نسبت به نماز و عبادات اصلاح کنید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(چه کنم شوهرم نماز بخواند) () (چگونه به شوهرم کمک کنم تا نمازبخواند ) (شوهرم انسان به تمام معنی است چگونه میتوانم) (چه کنم همسرم نماز بخواند) (چه کنم تا همسرم نماز بخواند؟) (چگونه شوهرم را نمازخوان کنم) (چگونه شوهرم را نماز خوان کنم)