پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


مدتی هست با یک شخص بی دین در ارتباط هستم و با هم در مورد موضوع های مختلف بحث می کنیم. او با اینکه شخصی بی دین است ولی با تمام وجود به خدا اعتقاد دارد و در مورد همه دین ها مطالعه داشته است و حتی چندین سال در کلاس های مذهبی شرکت کرده و تحت نظر روحانی های مختلف در کشورش مطالعه کرده ولی هیچ کدام از دین ها را کامل نمی داند. حتی قرآن را نیز چندین بار مطالعه کرده است. سؤال های بسیاری در مورد دین اسلام و همچنین قرآن دارد که من خودم خیلی سعی کردم با مطالعه و تحقیق به او کمک کنم ولی هیچ کدام از پاسخ هایم او را قانع نمی کند و این را هم متذکر شوم که زبان فارسی را متوجه نمی شود و زبان اصلی اش انگلیسی می باشد و من نمی توانم جواب هایم را آن طور که باید به او منتقل کنم (به دلیل متفاوت بودن زبان هایمان). بسیاری از سؤال هایی که می پرسد برای خود من هم سؤال می باشد. اگر به همه سؤال هایی که در مورد اسلام دارد جواب های قانع کننده و منطقی و با سند و دلیل بیابد حاضر است مسلمان شود. یک سری از سؤال هایی که او پرسیده و همچنین سؤال خود بنده هم هست بیان می کنم:
1. چرا مسلمان ها عقیده دارند که انجیل تحریف شده است؟
2. چرا انجیل هیچ خبری از حضرت محمد(ص) نداده است؟
3. چرا مسلمانان باور دارند که حضرت عیسی(ع) به صلیب کشیده نشده است؟
4. چرا در قرآن خدا در جایی فرمودند که ما انسان را از خون آفریدیم و در جای دیگر می فرماید انسان را از آب نطفه آفریدم و در جای دیگر می فرماید انسان را از خاک آفریدیم؟ (سوره 96 آیه 2؛ سوره 26 آیه 25؛ سوره 16 آیه 4)
5. اولین مسلمان کیست؟ در قرآن آمده است که اولین مسلمان حضرت موسی(ع) بوده است و در جایی دیگر از حضرت محمد(ص) و حضرت ابراهیم(ع) به عنوان اولین مسلمان یاد کرده است. چرا اینگونه است؟ (سوره 39 آیه 11؛ سوره 3 آیه 67؛ سوره 27 آیه 30)
6. اینکه می گویند قرآن کتاب کاملی است یعنی از چه نظر؟ از نظر اینکه همه نظریاتی که در آن آمده است کامل است و یا اینکه در آن هیچ تناقضی وجود ندارد؟
خواهش می کنم به این سؤال ها جواب بدهید. خود من هم در شرایطی هستم که ایمانم نسبت به دینم سست شده. خواهش می کنم کمکم کنید. خود من هم دلم می خواد بتونم این شخص بی دین رو قانع کنم. خودم رشتم مترجمی زبان انگلیسی ولی در حدی نیستم که بتونم همه حرف هام رو با دلیل به انگلیسی بگم. چه راه حلی رو نشونم می دید تا بتونم به اون هم کمک کنم.

1 پاسخ 1

از تأخیری که در ارسال پاسخ شما بوجود آمد، عذرخواهی می کنیم.
بر اساس گفته ی یکی از اساتید: (حیرت آغاز دانایی است.) همین نیازی که در خود احساس می کنید نعمت الهی است؛ قدر آن را بدانید. درست آن است که در مباحث علمی در صورتی خود را درگیر کنیم که تخصص داریم ؛ بخصوص مباحث دینی که بسیار مهم و خطیر میباشند. در سیره ی ائمه اطهار نیز همانطور که برخی از شاگردانشان و یاران دانشمند و دانای خود را به بحث وگفتگوی علمی و دینی ترغیب می فرمودند، بر خی دیگر را که از توانایی لازم برخوردار نبودند نهی می کردند. بنابر این به نظر می رسد حضرت عالی تا نسبت به تسلط خود در مورد موضوعات مطرح شده اطمینان ندارید وارد بحث نشوید و صرفا به منابع و یا افراد مطلع ارجاع دهید. اما در رابطه با پرسشهایی که مطرح کرده اید:
1-ادله و شواهد متعددی وجود دارد که نشان می دهد انجیلی که مسیحیان امروزه به عنوان کتاب مقدس قبول دارند تحریف شده است. این ادله قبل از این که از طرف مسلمانان مطرح شود توسط متخصصین و بزرگان یهودیت و مسیحیت مطرح شده است.بد نیست بدانید از 20 هزار،30 هزار وبیشتر، اشتباه و تناقض برای کتاب مقدس نقل کرده اند(به عنوان مثال یارکز 30000و یا کشیش میل تعداد را بیش از صد هزار می دانند).مواردی از قبیل: نوشته شدن کتاب مقدس بعد از زمان خود حضرت عیسی، تفاوتها و تناقضهای انجیلهای چهار گانه با هم ازجهات مختلف، حذف و اضافاتی که در کتاب مقدس صورت گرفته است، منافات داشتن بسیاری از مطالب کتاب مقدس با حقایق و واقعیتهای علمی(مانند مسطح بودن زمین) عقلی (مانند صفات انسانی داشتن خدا) و تاریخی(مانند اجداد متفاوتی که برای حضرت عیسی نقل شده است)، نسخه های متعدد انجیل با عبارات و مضامین گوناگون(مانند اعداد و ارقام متفاوت و..) و.. شما میتوانید برای دیدن تعداد معدودی از آن موارد اگر کتابهای مناسب در اختیار ندارید در اینترنت جستجو نمایید ویا به آدرسهایی چون: http://kelisabar.blogfa.com/ http://seratalmostaqim.blogfa.com/cat-3.aspx مراجعه نمایید.
2-در مورد سوال دوم شما، اولا؛ به دلائل ذکر شده ما انجیل را تحریف شده میدانیم ودر واقع یکی از دلائل تحریف، مقابله دانشمندان یهودی و مسیحی با دین جدید بوده است. وثانیا حتی در همین کتاب مقدس تحریف شده اشاراتی نسبت به پیامبر اکرم وجود دارد که بر ای اطلاع از آنها می توانید به آدرسهای ذیل مراجعه فرمایید(مطالب به زبان انگلیسی هستند)http://kindfather.com/html/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=384 http://kindfather.com/html/index.php?module=صفحات%20HTML&func=display&pid=139http://kindfather.com/html/index.php?module=%D8%B5%D9%81%D8%AD%D8%A7%D8%AA%20HTML&func=display&pid=1403
- دلیل اعتقاد مسلمانان مبنی بر به صلیب کشیده نشدن حضرت عیسی آیه شریفه 157 سوره نساء است که صریحا بر این مطلب دلالت دارد.4- اما این که در قرآن کریم منشأ انسان نطفه ، خون و خاک ذکر شده ، اینها هیچ منافاتی با هم ندارند: خاک منشأ اولیه انسان است . درمورد نطفه هم که قضیه واضح است و علقه (یا خون بسته شده) نیز مرحله بعد از نطفه است که در رحم مادر شکل می گیرد. بد نیست بدانید آیاتی چون 5 سوره ی حج(22) و67 سوره ی غافر(40) به این مراحل با همین ترتیب اشاره دارند.در ضمن آدرس دومی که آورده اید(سوره26 آیه 25) ظاهرا مربوط به بحث مورد نظر نیست.
5- اسلام علاوه بر معنای اصطلاحی خود که همان آخرین و کاملترین دین است که توسط حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) آورده شده است، دارای معنای لغوی - تسلیم ومطیع خدا وفرستاده های او بودن - نیز می باشد که دفعات زیادی به همین معنای لغوی در قرآن به کار رفته است ؛ آیه ی سومی هم که خود شما ذکر کرده اید که آیه 31 –و نه 30- سوره ی نمل میباشد و در قضیه ی مربوط به حضرت سلیمان – ونه حضرت موسی - آمده و بسیاری از موارد دیگر به همین معنای لغوی است. و به همین معنا است که اسلام بر ادیان الهی دیگر نیز اطلاق می شود.اما این که هم در مورد حضرت ابراهیم و هم حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) عنوان اولین مسلمان اطلاق شده است به این معناست که هر کدام از این پیامبران بزرگ در زمان خوداولین کسی هستند که مطیع دستورات حضرت حق می باشند. البته ذکر این نکته لازم است که اگر چه با توضیح بالا ، اسلام بر ادیان دیگر نیز اطلاق می شود اما پس از آمدن دین اسلام-این کاملترین دین- از کسانی که این دین به آنها رسیده وحجت بر آنها تمام شده باشد ، دین دیگری پذیرفته نخواهد بود؛ همانطور که به عنوان مثال در زمان حضرت عیسی اگر کسی به ایشان نمی گروید و دین قبلی خود را تغییر نمی داد نزد خدا مورد قبول نبود.
6- در مورد قرآن نیز تناقضاتی که مطرح شده است به صورت کاملا علمی و مستدل پاسخ داده شده است. وبر خلاف انجیل که دارای نسخه های متعدد و حتی متفاوت می باشد، دارای یک نسخه می باشد که به زبان عربی بوده و تا کنون هم به هیچ وجه تغییر نکرده است و بدون هیچ کم و زیادی به دست ما رسیده است. در خود قرآن کریم نیز تحدی و مبارزه طلبی شده است که هیچ کس نمی تواند مانند آن را بیاورد ؛تا کنون – با آن تعداد زیاد دشمنان - چنین بوده است و در آینده نیز چنان خواهد بود.ابعاد گوناگون اعجازی قرآن ( از جمله اعجاز ادبی، علمی وپیش گویی وقایع تاریخی و..) بر استحکام این کتاب آسمانی می افزاید و جای هیچ شکی باقی نمی گذارد.
اما منظور از کامل بودن قرآن کریم آن است که همه ی مطالبی که برای هدایت انسان لازم بوده در این کتاب آسمانی آورده شده است و از این جهت هیچ نقصی ندارد.
در مورد آن دوست انگلیسی زبان خود نیز پیشنهاد اینجانب این است که پس از معرفی بیشتر او،ایمیل اینجانب را در اختیار او بگذارید تا به صورت مستقیم به توضیح مطالب برای او بپردازم.(مخصوصا با توجه به این نکته که عقیده و افکار او در پاسخ و نحوه ی آن موثر است). اگر هم این ممکن نبود اطلاعات بیشتری در مورد او بفرستید تا بر اساس آنها پاسخ بدهیم و یا از آدرسهایی چون http://www.al-islam.org/ ویا http://kindfather.com/ که به زبان انگلیسی هم هستند برای پاسخ گویی به ایشان استفاده نمایید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(چرا بی دین هستم) (بی دین) (من بی دین هستم) (شخص بی دین) (اطلاعات درموردنطفه) (دین) ()