پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


دختری هستم 29 ساله که از طرف پسری 24 ساله برای ازدواج خواستگاری شدم و بعد از صحبت ها و بررسی های نقاط شخصیتی و طرز فکر و عقل و اخلاقی به این نتیجه رسیده ایم که از خیلی جهات به هم شبیه هستیم و در کل حرف هم را به راحتی می فهمیم در ضمن از نظر ظاهری هر دو به سنمان نمی خوریم بنده کمتر نشان می دهم و ایشان هم بیشتر از سنشان نشان می دهند ولی مشکل اینجاست علیرغم اینکه ما موافق این وصلت هستیم و با این اختلاف سن مشکلی نداریم خانواده هایمان مخالف هستند لذا از جنابعالی تقاضا دارم راهنمایی بفرمائید ما چه کنیم آیا ما باید این موضوع را رها کنیم هر چند که به اسرار خانواده ها رهایش کرده ایم اما به ظاهر ولی نتوانسته ایم دل بکنیم چون که مدتها بر سر شناخت از یکدیگر صحبت و بحث و تحقیق کرده ایم اما دوست هم داشته ایم خانواده ها رضایت داشته باشند حالا یا باید از نظر خود بگذریم و به خانواده اهمیت دهیم و ببنیم شاید روزی موردی برایمان پیدا شود که این شرایط مورد علاقه ما را داشته باشد و یا اینکه ... نمی دانیم در کل چه کنیم هنوز نتوانسته ایم با این موضوع کنار بیاییم لطفا راهنمایی بفرمائید. این نکته را هم متذکر شوم این آقا بیشتر و پخته تر از سنشان می فهمند.

1 پاسخ 1

از بین معیارهای متعدد انتخاب همسر اختلاف سنی یکی از معیارهای انتخاب همسر است چرا که اگر سن دختر بسیار کمتر باشد در اول زندگی مشکلاتی خواهد داشت و اگر سن دختر بیشتر از پسر باشد در آینده احتمال بروز مشکل خواهد. در نتیجه برای اینکه مرد از عهده این مسئولیت ها برآید و بتواند هم اقتصاد خانواده را تأمین کند و هم خانواده را مدیریت کند باید سن او بیشتر از زن باشد؛ ادله روان شناختی نیز برای این تفاوت وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود: 1. وقتی سن زن چند سالی کمتر از مرد باشد اطاعت پذیری او از مرد به عنوان سرپرست خانواده بیشتر و راحت تر خواهد بود مضافا بر اینکه زن همیشه دوست دارد همسرش فردی، مقتدر، توانا و پناهگاه مطمئنی برای او باشد و اگر زن و مرد از نظر سنی در یک سطح باشند هیچ گاه زن چنین تصوری را از شوهرش ندارد و او را در حد خودش می بیند اما اگر شوهر چند سالی بزرگتر باشد و از تجارب بیشتری برخوردار باشد زن احساس می کند همسر او کسی است که شایستگی های لازم را برای اداره منزل دارد و می تواند در پناه او یک زندگی آرامش بخش داشت. 2. زن به دلیل زایمان، شیر دادن و ... زودتر از مرد شکسته می شود و هم سن بودن زن و شوهر باعث می شود بعد از یک دهه زندگی و آوردن چند فرزند شادابی زن در حد شادابی و نشاط مرد نباشد و چه بسا مطلوبیت او نزد شوهر کم شود بنابراین برای پیشگیری از مسئله کاملا طبیعی و زیستی بهتر است این تفاوت سنی همواره بین زن و شوهر باشد تا همواره زن از نشاط کافی برخوردار باشد و مطلوبیت او نزد شوهرش کاسته نشود. با این وجود اختلاف سنی با وجود شرایطی مضر نیست و کمتر بودن سن دختر، معیار اساسی خوشبختی نمی باشد. در صورتی که دختر و پسر همدیگر را به خوبی درک کنند و از نظر جسمی به هم بیایند و تحمل سرزنش احتمالی اطرافیان را داشته باشند، بزرگ تر بودن دختر قابل جبران است. البته به شرط این که ویژگی های دیگر دختر از جهت تحصیلات و خانواده و زیبایی برتری چشم گیری داشته باشد. وجود این ویژگی ها سن دختر را پوشش می دهد و جبران خواهد کرد. پس اگر دختر دارای ویژگی های ممتازی باشد و پسر و دختر و خانواده های طرفین بپذیرند، مسئله بیشتر بودن سن دختر قابل جبران است و مشکل جدی به وجود نمی آورد به ویژه اگر از نظر ظاهری و جسمی دختر ظریفتر و پسر درشت تر باشد. خلاصه اینکه به طور قطع ویقین نمی توان گفت که اگر سن دختر بزرگتر باشد زندگی موفقیت آمیزی خواهند داشت یا خیر چرا که موفقیت ویا شکست در زندگی مشترک معلول ده ها عامل است.البته رضایت والدین را نباید نادیده گرفت زیرا آنها بطور قطع پشتوانه خوبی برای زندگی فرزندان خود میباشند واگر چیزی هم میگویند از روی دلسوزی است . بنابراین اگر هر دوی شما شانس ازدواج دارید و اینطور نیست که اگر با هم ازدواج نکنید دیگه کفوی براتون پیدا نشه در اینصورت به نظر خانوادها اهمیت بدید و در این صورت هر جوری شده رضایت آنها را جلب کنید.
پایان توصیه می شود جهت آگاهی از روشهای تحقیق و کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر و تصمیم گیری واقع بینانه تر برای مهمترین تصمیم دوران زندگی و نقطه عطف عمربه این کتاب ها مراجعه شود 1. جوانان و انتخاب همسر، علی اکبر مظاهری، انتشارات پارسایان 2. انتخاب همسر، آیت الله ابراهیم امینی، سازمان تبلیغات اسلامی

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

( سنمان کمتر به نظر بیاید) (پرسش و پاسخ خواستگاری)