پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

اینجانب و همسرم بیش از 20 سال است که دچار مشکل ناباروری هستیم. پزشکان تنها روش استفاده از جنین اهدایی را برای حل این مشکل پیشنهاد کرده اند. از طرفی یکی از دوستان اینجانب که ایشان هم دچار مشکل ناباروری می باشد و در ضمن مانند اینجانب در مسائل شرعی و مذهبی مقلد حضرت آیت الله خامنه ای می باشد پس از بررسی قصد درمان مشکل ناباروری خود را از طریق اهداء اسپرم دارد. آیا من می توانم از جنین اضافه ایشان (در صورت وجود داشتن) که از لقاح تخمک همسر ایشان با اسپرم مرد اجنبی در آزمایشگاه حاصل می شود استفاده نمایم و ایشان جنین خود را به من اهدا نماید و جنین حاصله به رحم همسر من انتقال یابد؟ آیا با توجه به اینکه حضرت آیت الله خامنه ای اهداء اسپرم را جایز می دانند، فرزند حاصل از این عمل مشروع می باشد و از نظر شرعی قبول این فرزند به عنوان فرزند خوانده دارای اشکال نبوده و جایز است؟

1 پاسخ 1

مقام معظم رهبری می فرمایند: «تلقیح زن از طریق نطفه و اسپرم مرد نامحرم فی نفسه اشکال ندارد ولی باید از مقدمات حرام از قبیل نگاه و لمس حرام (مثل نگاه و لمس آلت تناسلی زن) و غیر آنها اجتباب شود و به هر حال در صورتی که با این روش کودکی به دنیا بیایید ملحق به شوهر آن زن نمی شود بلکه ملحق به صاحب نطفه و به زنی است که صاحب رحم و تخمک است و فرق نمی کند اسپرم و تخمک را قبلا در آزمایشگاه پرورش دهند و بعد در رحم زن قرار دهند و یا از اول در رحم زن قرار دهند». V}(ترجمه اجوبه الاستفتاءات مقام معظم رهبری، ص 304، س 1276، ص 305){V
بنابراین بچه به پدرخوانده محرم نیست لذا این روش برای محرم کردن بچه به پدر راهگشا نیست. مگر این که از راه دیگری مانند شیردهی خواهر شوهر و یا راه های دیگر محرمیت به شوهر ایجاد شود.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(زنی هستم) () (سرکتاب) (سرکتاب بازکردن)