پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


دختری 18 ساله هستم 2 سالی میشه که عاشق پسری شده ام. اون پسر هم از من خوشش می آمد و قرار گذاشتیم که مدتی با هم دوست باشیم. من بعد چند بار تماس گرفتن فهمیدم که اون پسری که من می خوام نیست و ارتباطم رو باهاش قطع کردم. 1 سال از این ماجرا می گذشت که متوجه علاقه شدیدم به او شدم به طوری که نمی تونستم بدون اون دیگه زندگیم رو ادامه بدم به خاطر همین به مادرم در این مورد صحبت کردم. مادرم هم که از وضع نا به سامان من رنج می برد پیشنهاد کرد که با او تماس بگیرم. زمانی که با او تماس گرفتم او ابتدا اظهار خوشحالی کرد اما بعد از اینکه او فهمید که من دوست پسران دیگری هم دارم شروع کرد به نصیحت کردن و این که روی ازدواج با او هیچ حسابی نکنم و گفت که دختر خاله اش به خواستگاری او رفته و خانواده اش او را برای کس دیگری در نظر گرفته اند و من فقط می توانم به عنوان برادر روی اون حساب باز کنم. گرچه می دونم که دخترهای زیادی تا به حال ازش خواستگاری کرده اند اما در این مورد هنوز باورم نمی شود. می خواستم بدونم که آیا این پسر از روی حسادت این حرف رو زده یا می خواسته من رو امتحان کنه که چقدر من رو دوست داره و اینکه من نمی دونم با در نظر گرفتن علاقه بسیار شدیدم نسبت به او باز به روابطی که مانند رابطه خواهر و برادری هست ادامه بدم یا نه لطفا من رو راهنمایی کنید. البته با در نظر گرفتن عشق من نسبت به او؟

1 پاسخ 1


انسان هنگامى که به مرحله بلوغ یعنى نوجوانى و جوانى رسید به صورت طبیعى هورمن‏هاى مربوط به جنس مخالف در او ترشح مى‏شود و این امرى طبیعى است درست مانند غریزه تشنگى و گرسنگى که در همه موجودات زنده وجود دارد غریزه جنسى نیز حالتى دارد و در سنین نوجوانى و جوانى به اوج خود مى‏رسد بنابراین یکى از پشتوانه‏هاى اساسى و مهم علاقه به جنس مخالف همین غرایز مى‏باشد همانطور که تشنگى و گرسنگى را باید مهار کرد و از راه صحیح و مشروع ارضا نمود غریزه جنسى را نیز باید مهار و در مواقع مقتضى از راه صحیح و مشروع یعنى ازدواج باید ارضا نمود در غیر این صورت مشکلات اخلاقى جدى براى انسان بوجود مى‏آورد و حتى به سرحد سقوط و نابودى انسان نیز منجر مى‏شود بنابراین این علاقه‏ها گر چه امرى طبیعى است ولى با رعایت نکات زیر باید این علاقه و تمایل را مهار کرد تا در زمان ازدواج با تعیین مصداق آن این علاقه در ازدواج و زندگى آینده انسان هزینه شود. 1- نگاه‏هاى خود را به صورت کامل کنترل کنید چه اینکه هر نگاهى مى‏تواند مشکل آفرین باشد لذا خداوند متعال نیز زنان و مردان مؤمن را از نگاه به نامحرم منع کرده است. 2- سعى کنید به هیچ وجه به بدن به ویژه صورت و چشمان جنس مخالف نگاه نکنید ابتدا به قصد لذت نباشد ولى مقدمه آن را فراهم مى‏کند و باعث تکرار و استمرار آن مى‏شود. 3- از حرف زدن با جنس مخالف مگر در مواقع ضرورى جداً باید اجتناب کرد در صورت ضرورت با رعایت نکات 1و2. 4- با کنترل نگاه‏ها دل خود را نیز کنترل کنید. {Sز دست دیده و دل هر دو فریاد # که هر چه دیده بیند دل کند یاد S} {Sبه سازم خنجرى نیشش ز پولاد # زنم بر دیده تا دل گردد آزاد S} 5- در برخورد با جنس مخالف با دیگران گرم نگیرید و بیش از حد ضرورت صحبت نکنید. براى زدودن علاقه‏اى که نسبت به آن فرد پیدا کرده‏اید رعایت راهکارهاى زیر مناسب است: 1- سعى کنید هر گاه فکر او به ذهن شما خطور کرد خودتان را مشغول کار فکرى دیگرى از قبیل مطالعه یا انجام کارى غیر از مطالعه کنید. 2- تا آنجایى که امکان دارد در تنهایى قرار نگیرید چه اینکه هنگام تنهایى بیشتر این فکر شما را آزار مى‏دهد. 3- به خودتان تلقین کنید که «من نباید به فردى علاقه داشته باشم در حالیکه او هیچ تمایلى به من نشان نمى‏دهد» یا «او مرا دوست ندارد پس من هم به او علاقه‏اى ندارم». 4- به نامشروع بودن این علاقه‏ها و نگاه‏ها توجه کافى داشته باشید و بدانید که اگر این علاقه‏ها را کنترل نکنید در زندگى آینده خود دچار مشکل خواهید شد. 5- به خود تلقین کنید که من نباید علاقه‏ام را و انرژى عاطفى خودم را روى فردى هزینه کنم که هرگز تصمیم ازدواج با من ندارد بنابراین این علاقه را باید براى زندگى آینده خودم حفظ کنم. 6- با توجه و تمرکز روى مسائل معنوى بویژه نماز و شرکت در مراسم مذهبى به خود آرامش دهید. 7- در اولین فرصت اگر فرد مناسبى از شما خواستگارى نمود ازدواج کنید و تمام عواطف و علایق خود را در جهت صحیح هزینه کنید. 8- سعى کنید با مطالعه نسبت به معرفت به خداوند و اهل بیت ایمان خود را تقویت نموده و محبت به خداوند و اولیایش را در خود تقویت کنید چه این که کمال واقعى انسان در عشق به معنویت تأمین مى‏شود.


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(در جه سالی عاشق میشن) (عاشق پسرها هستم) (عاشق پسری شده ام) () (من عاشق دختر خالم هستم) (عاشق بسرها هستم) (دختری که عاشق میشه) (عاشق پسري هستم) (من عاشق پسري شده ام) (عاشق پسری شدم) (دوست دختر)