پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


آیا جق زدن یا استمناء از گناهان کبیره محسوب می شود؟

1 پاسخ 1


T}حرمت و گناه خود ارضایی:{T
در این زمینه گفتنی است «استمنا» یا «خودارضایى» یکى از راه‏هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب‏هاى جدى قرار مى‏دهد. این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند.
استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و گناه محسوب می شود. این عادت ناپسند به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.
کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.
شهوت یکی از اموری است که با طبیعت انسان در آمیخته و در جای خود از نعمت های خداوند است، ولی اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممکن است سرمایه های عظیم انسانی را به خاکستر تبدیل کند. این نیرو به طور قطع نیاز به ارضاء دارد، ولی با روشی که با نظام طبیعت و شریعت سازگار باشد.
خدای متعال که به حکمت بالغه اش این غریزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقی بماند، از روی رحمت و هدایت خود راه های آسان و معقول کنترل و ارضاء آن را پیش پای او قرار داده است و نسبت به بیراهه ها و انحراف از مسیر درست نیز، هشدارهای لازم را به انسان داده است ،راههایی که باید با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خویش را پاس بداریم و از خطر و پی آمد کارهایی همچون خود ارضایی و مانند آن برهانیم.
حرمت خودارضایی در آیات و روایات:
خداوند در سوره مؤمنون می فرماید یکی از ویژگی های انسان های مؤمن این است که در مسائل جنسی خودشان را از آلوده شدن به گناه حفظ می کنند و صرفا از طریق ازدواج غریزه جنسی خود را ارضا می کند سپس می فرماید هر کس از غیر مسیر ازدواج غریزه جنسی خودش را ارضا کند از تجاوز کاران است «الذین هم لفروجهم حافظون . الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین . فمن ابتغاء وراء ذلک فاولئک هم العادون » و عمل استمنا مشمول آیه 7 سوره مؤمنون می شود که می فرماید هر کسی غیر از این طریق را (جهت بهره گیری جنسی) طلب کند تجاوزگر است».
علاوه بر این در سخنان گهربار معصومین(ع) نیز از عمل استمنا به زشتی یاد شده و مورد نهی قرار گرفته است که در اینجا به احادیثی از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره می کنیم:
1. امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى‏کند و از چشم خدا مى‏افتد. V}(میزان الحکمه، ح 18749){V
2. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. V}(همان، ح 18748){V
3. رسول خدا(ص): کسى که خودارضایى مى‏کند، ملعون است. V}(همان، ح 18751){V
4. امام صادق(ع): خودارضایى گناه بزرگى است که خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است. V}(همان، ح 18750){V
5. امام صادق(ع): براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. V}(همان، ح 18749){V
علاوه بر این موارد،این عمل شیطانی است که خداوند نهی کرده که از شیطان تبعیت کنیم و فرموده: A}لا تعبد و الشیطان{A ائمه دین علیهم السلام مفسران قرآن و تبیین کنندگان مراد واقعی آیات الهی هستند.
هر چه در قرآن صریحا نیامده در کلام ایشان مطرح شده است.
احادیث هم این طور نیست که همگی تحریف شده باشند معیارهائی برای تشخیص صحیح از غیر صحیح وجود دارد اگر سند بعضی از روایات محکم و قوی نباشد دلیل بر این نیست که هزاران روایت که در کتب معتبر آمده غیر قابل اعتماد باشند.
عملی که از نظر پزشکی و علوم روز هم مردود و مذموم است و مشکلات فراوانی را به دنبال می آورد و در روایات هم مورد نهی قرار گرفته و پیامبر (ص) فاعل آن را ملعون نامیده تردیدی درقبح این عمل وجود ندارد. V}(بحارالانوار، ج 104، ص 30، روایت 1 و 2){V
T}کبیره بودن:{T
به طور قطع خود ارضایی یکی از گناهان است . در این زمینه برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیزتاکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش گناهان کبیره فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تاکید نموده است .
از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق (ع) در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند، آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».
به فرض صغیره بودن گناه خود ارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خود ارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.
البته حرمت و بزرگی گناه خود ارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است ؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خود ارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد.
بنا بر این،باتوجه به پیامدهای منفی استمنا ووجود ضررهای این عمل زشت بر روح وجسم انسان ؛اسلام ان راتحریم نموده وازگناهان به حساب اورده است تا انسان ها ازارتکاب ان دوری گزیند و سلامتی جسمی ،روحی وروانی خود راپاس دارد.


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(جق) (گناه جق زدن) (گناه جق) (جق زدن ) (جغ زدن) (ایا جق زدن گناه است) (جقزدن) (گناه جلق زدن) (جق زدن گناه است) (جق ) (جق) (ایا جق زدن حرام است) () (جق زدن حرام است) (جق زدن گناه دارد) (گناه جغ زدن) (آیا جق زدن حرام است) (ایا جق زدن گناه دارد) (آیا جق زدن گناه دارد) (گناه جرق زدن) (آیا جق زدن حرام است؟) (ایا جلق زدن گناه است) (ایا جق زدن گناه کبیره است) (جق زدن) (آیا جق زدن گناه کبیره است) (گناهان كبيره+استمنا) (جق زدن گناهه؟) (جق‌زدن) (آياجلق كناه است؟) (گناه جقزدن) (جلق زدن گناه است) (آیا جق زدن گناه است؟) (ایا جغ زدن گناه است) (ایا جق گناه است) (گناهان جق) (ایا جغ گناه است) (جق زدن حرام است؟) (جلق زدن گناه دارد) (آیا جغ زدن گناه است) (ایا جلق زدن گناه دارد) (جق زدن گناه است؟) (جغ زدن حرام است) (جق زدن گناه دارد؟) (جغ) (آیا جق حرام است) (ایا جرق زدن گناه دارد) (ایاجق زدن گناه است) (جق زدن چه گناهی دارد) (گناهان جق زدن) (ایا جغ زدن گناه است؟) (آیا جلق زدن گناه دارد) (آیا جلق زدن گناه کبیره است) (گناهان جلق زدن) (آیا جق زدن گناه است) (ایاجق زدن درهرحال حرام است) (چرا جق زدن گناه کبیره است) (گناه جق) (جلق زدن حرام است) (جلق زدن گناه کبیره است) (آیا جلق زدن جلق زدن گناه است) (ایا جق زدن حرام است؟) (آیا جلغ زدن گناه است) (جق گناه) (گناهان دینی جق زدن) (آیا جلق زدن گناه است) (جغ زدن گناه دارد) (جق زدن چیست) (جق زدن) (گناه جغ) (جق زدن چه گناهی دارد؟) (ایا جق زدن گناه کبیرست) (ايا جغ زدن گناه كبيره است؟) (ایاجق زدن گناه دارد) (چق زدن) (گناه جلق) (گناه جق زدن ) (آیاجق زدن گناه است؟) (آیا جلق زدن حرام است) (جق زدن گناه کبیره است) (جلق زدن گناه کبیره است یا صغیره) (آیا دستکی زدن) (ایا جق زدن اجباری گناه دارد) (استمناء) (گناهان کبیره) (فواید جق)