پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


آقا امام زمان(عج) در طول این همه سال مجرد هستند؟ و اگر همسر و فرزندانی دارند کجا زندگی می کنند؟ آیا همان طوری که ایشان در بین ما هستند و ما آنها را نمی شناسیم، زن و فرزند ایشان هم در مورد امامت ایشان مطلع نیستند؟

1 پاسخ 1

) چون امام زمان در پس پرده غیبت می باشند ،ما نمی توانیم از راه حس به این پرسش پاسخ دهیم ،زیرا سوال از پرسشهای عقلی و انتزاعی نیست و از راه برهان نمیتوان به آن پاسخ داد . پس تنها راه پاسخ گویی ، روایات معصومین (ع ) می باشد .
که چون ایشان دارای علم خدایی می باشند ، می توانند از آینده خبر دهند و مساله امام زمان (ع ) نیز از جمله حوادث آینده می باشد .
2) اما در روایات نیز به طور روشن پاسخی وجود ندارد بلکه در برخی روایات با ایهام و اشاره از آن سخن به میان آمده است ، از جمله این روایت :
امام صادق میفرمایند گویا می بینم حضرت مهدی (علیه السلام) با اهل وعیالش در مسجد سهله است.( بحار الانوار / ج 52 / ص 317 ) و روایاتی از قبیل آنچه در کتب: (الغیبه /شیخ طوسی / ص 162 ) و ( جمال الاسبوع / سید ابن طاووس / ص 317 ) بیان شده است.
3) افزون بر این روایات ، روایتی وجود دارد که با صراحت وجود همسر وفرزند را از امام نفی میکند.( مسعودی/ اثبات الوصیه / ص 221)
با توجه به سه مقدمه فوق می گوئیم در مورد زن و فرزند امام زمان سه احتمال وجود دارد .
1) حضرت ازدواج نکرده است . لازمه این سخن آن است که امام علیه السلام یکی از سنتهای مهم اسلامی را ترک کرده باشد که با شان امام سازگار نیست ، اما از سوی دیگر چون غیبت از اهمیت بیشتری برخوردار است به ناچار امام از سنت چشم پوشی می کند.
2) حضرت ازدواج نموده ولی فرزندی ندارد . نداشتن فرزند نیز به سبب غیبت است ، پذیرش این مطلب ، سوالی را با خود به همراه می آورد :
آیا همسر امام زمان نیز دارای عمری طولانی می باشد ،یا اینکه مدتی با حضرت زندگی نموده و سپس از دنیا رفته اند ؟
دراین صورت حضرت به سنت عمل نموده است و بعد از فوت همسرش زندگیش را بدون زن و فرزند ادامه می دهد .
3) حضرت زن و فرزند دارد . با پذیرش این مطلب این سوالات مطرح است :
1) آیا آنها عمر طولانی دارند ؟
2) آیا فرزندان حضرت نیز فرزندانی دارند ؟
3) اگر فرزندان حضرت فرزندانی داشته باشند ، این همه اولاد در پی اصل خویش می باشند و همین کنجکاوی ، مسئله را به جایی می رساند که با فلسفه غیبت منافات دارد.
با توجه به مطالب ذکر شده می گوییم :
نمی توان یکی از سه احتمال را قاطعانه پذیرفت و این به مقتضای خرد ورزی می باشد که در جایی که دلیل کافی برای اثبات یا انکار چیزی وجود ندارد از ابراز حکم قطعی خودداری گردد . بنابر این از راه حل هایی که در پیش روی ما می باشد ، نمی توان وجود زن و فرزند را برای حضرت مهدی ثابت نمود . نیز به پرسش هایی که در مورد زن و فرزند حضرت مهدی می باشد نمیتوان پاسخ داد .
اگر شنیده‏اید که در پاره‏اى روایات یا برخى از دعاها، کلماتى وجود دارد که دلالت بر وجود اولاد براى آن حضرت مى‏کند، باید بگوییم در نقل خود آن واژه‏ها میان اندیشمندان اختلاف است؛ مثلاً در قسمتى از دعایى که امام رضا(ع) امر فرموده در عصر غیبت براى حضرت ولى‏عصر(عج) خوانده شود، چنین آمده است:H} اللهم صل على ولاه عهده و الائمه من ولده‏{H؛ «خدایا درود و سلام فرست بر اولیاى عهد او و پیشوایان از اولادش» ولى در متن دیگرى آمده:H}اللهم صل على ولاه عهده و الائمه من بعده‏{H. در این متن واژه «اولاد» ندارد؛ بلکه پیشوایان پس از او روایت شده است.
به هر حال، این مسأله اختلافى است؛ چه این که در پاره‏اى از دعاهاى دیگر واژه «من وُلده» وارد شده است که اختلافى در آن مطرح نشده است. مثل آخرین عبارت از صلواتى که از ناحیه مقدسه صادر شده است؛ یا دعایى که به هنگام وداع سرداب مقدس وارد شده که عبارت «و الائمه مِنْ وُلْدِهِ» دارد. احتمال دیگر این است که فرزندان پس از ظهور و ازدواج آن حضرت به دنیا بیایند و این واژه دلالت بر فرزندان زمان ظهور کند، نه زمان غیبت. بنابراین از این راه نمى‏توان زن و اولادى براى حضرت مهدى(عج) ثابت کرد.
در آرا ء وعقاید ،مواردی یافت می شوند که علم آن را بایستی به خدا و رسول واگذار کرد و بدون علم و اطلاع و طی مقدمات لازم، در آن موارد سخن نگفت. موضوع فرزندان امام زمان(عج) واین که اساساً آن حضرت ازدواج کرده‌اند وآیا دارای فرزندانی هستند یا نه وآنان چه گونه زندگی می‌کنند، از جمله همین موارد است. بهتر است علم آن را به خدا واگذار کنیم وبدون جهت، افکار وعقاید دیگران را با مطالب نامستند ونامعقول، آشفته نکنیم. افزون بر آن که ادله فراوانی بر زن وفرزند نداشتن آن حضرت در کتاب‌های معتبر وجود دارد .

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده