پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


دختری 23 ساله هستم که با مادر و ناپدری و خواهرم در یکی از شهرستان ها زندگی می کنیم. از سن 15 سالگی خواستگارهای زیادی در بین فامیل و آشنایان داشتم که مادرم همه را رد می کردند تا اینکه پارسال از رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شدم و از پارسال تا حالا هر خواستگار دیگری می آید نا پدری ام رد می کنند! ایشان بسیار ناسازگار هستند ونمی توانند قبول کنند یک نفر دیگر به اطرافیانش اضافه بشود. البته به شکر خدا من ازدواج را از طرف خدا می دانم و به این معتقدم که اگر خدا بخواهد هیچ کس را یارای مقابله با او نیست و باید فقط صبر کنم. از شما می خواستم راهنمایی بگیرم که آیا غیر از صبر کار دیگه ای هست که انجام دهم که من نمی دانم؟

1 پاسخ 1

اگر تشخیص داده اید که ازدواج برای شما واجب است یعنی در صورت ازدواج نکردن به حرام می افتید در صورت امکان باید ازدواج نمایید و تا آنجا که ممکن است اگرچه با کمک افراد دیگر رضایت پدر و مادر را هم جلب نمایید.
هرچند قبلا نیز تلاش کرده اید و در صدد جلب رضایت آنها بوده اید ولی باز هم با احترام کامل و تواضع و فروتنی و بیان منطقی و ذکر دلایل خود برای آنها، در جهت جلب رضایت شان تلاش کنید و خسته نشوید.
به عنوان راهکارهای عملی به نکات زیر عمل نمایید:
1- ابتدا باید دلیل مخالفت خانوادهتان را بدانیم چیست لذا با فرض هر دو حالت عرضه می داریم که اگر دلیل انها برای مخالفت یک دلیل درست و عاقلانه است پس از انها حرف شنوی داشته باشید و ارتباطتان را با ان خانم برای همیشه قطع کنید. اما اگر دلیل والدینتان قانع کننده و درست نبود به ر اهکارهای زیر عمل نمایید.
2- در اولین گام از افراد آشنا و داردی نفوذ کلام و مورد اعتماد به عنوان واسطه کمک بگیرید تا از کانال ایشان رضایتوالدینتان فراهم گردد.
3- در این مدت خودتان با والدینتان چک و چونه نزنید و با تمام ارادت قلبی به انها احترام بگذارید و کار را به واسطه ها واگذار نمایید تا آنها به شکلی قطعی و یا مشروط رضایت انها را بدست آورند.
4- برای آگاهی از شرایط همسر خوب از کتاب جوانان و انتخاب همسر کمک بگیرید.
5- تا رضایت والدین فراهم نشده و قبل از ان از وجود شرایط در او اطمینان پیدا نکردید هیچ قول و قراری نداشته باشید و به هم وعده هم ندهید و حتی ارتباط را هم قطع کنید که در فضای ارتباط عاطفی نمی توان تصمیم عاقلانه گرفت.
6- اگر اختلاف شما و خانواده در مشخصات سلیقه ای بود نه اساسی سعی کنید انها را راضی نمایید و اگر در شرایط اساسی اختلاف داشتید تابع نظر انها باشید چرا که نمی توان ازدواج کرد و والدین را از خود راند.
به هر حال برای این کار شخصی چون عمو، دایی و یا هر کس که بزرگ فامیل است را واسطه کنید تا با والدینتان صحبت کنند و آنها را راضی کنند تا امکان ازدواج شما را فراهم نمایند.
2. از دعا و توسل مأیوس نشوید و از خداوند بخواهید شما را یاری کند. بهتر است دو رکعت نماز بخوانید و بعد از نماز، آن چهارده معصوم(ع) را واسطه قرار دهید و با خدا این طور راز و نیاز کنید: «خدایا! تو از وضع من خبر داری و می دانی که من توان ازدواج ندارم و می خواهم با این کار خود را از گناه حفظ کنم، پس تو را به آبرومندان درگاهت قسم می دهم که کمکم کنی و حاجتم را برآورده گردانی زیرا تو آفریدگار منی و من غیر از تو پناهی ندارم». مطمئن باش اگر با اخلاص به در خانه خدا بروی، مشکلت حل خواهد شد.
بنابراین سعى کنید با تدابیرى امر ازدواج خود را تسهیل کنیدو رضایت آنها را جلب نمایید, در صورت عدم همکاری با ارائه اخرین تذکر با انها از طریق فامیلها اقدام نمایید. یعنی باز هم تنها نباید اقدام نمود چون خانواده دختر به شما جواب نخواهند داد لذا با کمک فامیلهای نزدیک اقدام نمایید ابتدا انها را نزد خانواده بفرستید تا نظر مساعد خانواده را جلب نمایند و برای شما وساطت نمایند و بعد هم اگر حاضر نشدند با همراهی همان فامیلها به سراغ افراد مورد نظر بروید و در عین حال خانواده را در جریان بگذارید تا انها احساس کنند که در برابر عمل انجام شده قرار گرفته اند و کم کم خودشان کار را دنبال نمایند و حتی اگر بعد از این مرحله باز هم اماده همکاری نشدند باز شایعه سازی مبنی بر ازدواجتان خانواده را در بوته ازمایش قرار داده و با این طرفند انها را به همکاری دعوت نمایید باز تکرار می گنیم که در هیچ مرحله به خانواده بویژه مادر و پدرتان بی احترامی نکنید این اقدامات را انجام و انشاالله به هدف خواهید رسید اگر موثر نبود گزارشی از تاثیر راهکارهای بالا ارائه نمایید تا در خدمت باشیم.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(خواستگار)