پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


دختری 23 ساله هستم که یک فرد را برای ازدواج انتخاب کرده ام. اما این فرد از نظر پدر و مادرم مناسب نیست و آنها می گویند که اگر صبر کنی می توانی شخص بهتری را انتخاب کنی. مشکل من این است که از ابتدا قصد داشتم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم. و همواره از این که تنها بروم نگران بودم. چون برادر من هم در آمریکا تحصیل می کند و به من گفته بود که در صورتی که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروی، احتمال اینکه بتوانی شخص مورد علاقه خود را در کشور محل تحصیل خود، پیدا کنی بسیار کم است. لذا در حال حاضر که من به این فرد علاقمند شده ام و می بینم که با بسیاری از معیارهای من همخوانی دارد و او هم شرایط ادامه تحصیل را دارد، احساس می کنم که می توانم او را انتخاب کنم. حال به نظر شما من چه کار باید بکنم؟ ضمن اینکه اگر بخواهم همچنان صبر کنم، فرصت ادامه تحصیل را نیز ممکن است از دست بدهم و اگر بخواهم ازدواج را به بعد از پایان تحصیلاتم موکول کنم، شانس خود را پایین خواهم آورد. چون دوره تحصیلی من حداقل 6 سال طول خواهد کشید.

1 پاسخ 1

با سلام خواهر محترم نفرمودید که دلیل مخالفت والدین شما با این فرد چیست تا بصورت دقیق راهنمایتان نماییم اما آنچه مهم است این است که زندگی در درس خلاصه نمی شود و اگر چه درس خواندن مهم و سرنوشت ساز است اما ازدواج مهمتر است و انسان با درس زندگی نمی کند بلکه همسربا خود زندگی می کند و در آینده برای او تاثیر گذار است تعیین مسیر زندگی است که یک بخش آن ازدواج است لذا به بیان شرایط کلی همسر مناسب و معرفی چند منبع اکتفا می کنیم تا اطلاع بیشتری از زندگی و درخئاست شما بدست آوریم و خدمت دقیقتر ارائه نماییم
معیارها و ملاک هایی که در انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود دو نوع است .
الف . آنهایی که رکن و اساس اند و برای یک زندگی سعادتمندانه حتما لازم اند.
ب . آنهایی که شرط کمال هستند و برای بهتر و کاملتر شدن زندگی اند و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی دارد.
ملاک های دسته اول عبارتند از:
1. تدین و دین دار بودن فرد. زیرا انسانی که دین ندارد هیچ ندارد انسان بی دین در حقیقت مرده ی متحرک است و کسی که پای بند به دین (که اصلی ترین مسأله زندگی است) نباشد هیچ تضمینی وجود ندارد که پای بند به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک باشد. انسان دیندار هرگز نمی تواند با همسر بی دین کنار بیاید و با هم زندگی سعادتمندانه ای داشته باشند.
2. اخلاق نیک داشتن که منظور داشتن صفات و خلق و خوهای پسندیده در نظر عقل و شرع است . در واقع اخلاق و دین دو ملاک و معیار اصل در ازدواج و انتخاب همسر است .
اگر بخواهیم نمونه هایی از اخلاق خوب و بد را اشاره کنیم می توان موارد زیر را ذکر کرد.
الف . خوش زبانی و بدزبانی زبان ترجمان و بیانگر احوال درون است و زبان دریچه ای است از محتویات درون فرد, زبان انسان آینده ی دل اوست
ب . بزرگواری و حسادت
ج . خوش خلقی و کج خلقی
د. حق پذیری و لجاجت
3. شرافت و اصالت خانوادگی که منظور نجابت و پاکی خانواده است زیرا ازدواج دختر و پسر تنها پیوند و ترکیب دو فرد نیست بلکه پیوند دو خانواده است و نمی توان گفت من می خواهم با خود این فرد ازدواج کنم و کاری به خانواده و فامیلش ندارم . زیرا این فرد شاخه ای است از این خانواده و از ریشه های همان درخت خانواده تغذیه کرده است و صفات اخلاقی , روحی عقل و جسمی آن خانواده را از راه وراثت و محیط و عادات به این فرد منتقل کرده است .
4. عقل ; در واقع همان نور افکنی است که جاده زندگی را روشن می کند و باید زن و شوهر برای اداره ی زندگی و تربیت فرزندان از نیروی عقل و فهم مجهز برخوردار باشند و رشد عقلی کافی پیدا کرده باشند همان طور که ائمه اطهار ما را از ازدواج با افراد احمق و کم عقل نهی فرموده اند.
5. تناسب , همتایی و کفو همدیگر بودن که از حساس ترین نکاتی است که باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد همتایی و تناسب از نظر و جنبه های مختلف مثل
الف . تدین و میزان پای بندی به دستورات شرع
ب . همتایی و هماهنگی فرهنگی و فکری
ج . همتایی اخلاقی و پای بندی به آداب اخلاقی
د. کفو همدیگر بودن از نظر تحصیلات علمی
ملاک ها و معیار و مسائل دیگری که بیشتر مربوط به سلیقه و موقعیت افراد دارد. در دسته ی دوم قرار می گیرد و می توان از آن صرف نظر کرد. ولی برای اینکه بتوانید به یک تصمیم صحیح و عاقلانه ای برسید بهتر است با افراد مورد اعتماد خویش، والدین، یا اقوام نزدیک دلسوز و عاقل و دارای تجربه مشورت کرده و با دقت کافی تصمیم مناسبی اتخاذ فرمایید.
ما معیارهایى را که در احادیث براى همسر خوب ذکر شده، بیان کردیم. شما هم همین شرایط را مد نظربگیرید و با توکل به خداوند اقدام نمایید. البته این شرایط نسبت به افراد نسبى هستند و نباید انتظار داشته باشید شخص مورد نظر شما از بالاترین حد آن برخوردار باشد
تقریبا آنچه که شما از ملاک و معیار انتخاب همسر به آن اشاره کردید ظاهرا فقط مشترک بودن ادامه تحصیل است اما در مورد ویژگی های که در فوق در دین اسلام مورد اهتمام است نکته ای بیان نکردید لذا ما فکر می کنیم باید بیشتر دقت نموده و چون ادامه تحصیل با وی در کشور مذکور برای شما بیشتر فراهم است و در صورت ازدواج سریعتر می توانید به این خواسته که گویی مهمترین خواسته است برسید لذا فرد مذکور را واجد تمام معیارها می دانید،در حالی که انتخاب همسر در واقع بیانی است از بیان آگاهی و اعتقاد شما در برگزیدن فردی برای زندگی ،جایگاه و شانیت اجتماعی،و توجه به ارزش های دینی و اخلاقی پس بیشر ملاحظه و دقت کنید ببینید شما چه می کنید؟.
لذا بهتر است کتاب های معرفی شده را نیز مطالعه فرماییدتا در تصمیمتان بازنگری مجدد صورت و یا شناخت شما کاملتر شود.
1- جوانان و انتخاب همسر، علی اکبر مظاهری، انتشارات پارسایان
2- انتخاب همسر، آیت الله ابراهیم امینی، سازمان تبلیغات اسلامی
3- تشکیل خانواده از سری آموز خانواده، جمعی از مؤلفان، انجمن اولیاء مربیان

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده