پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من به عنوان یک دانشجوی جوان شیعه ایرانی از شما به عنوان یک روحانی شیعه سؤال دارم و می خواهم پاسخ من را بدهید. شما می گویید روابط بین دختر و پسر غلط است. حتی بعضی از روحانیون از دانشگاه های مختلط هم ایراد می گیرند. من قرآن، احادیث و روایاتی خوانده ام و مدتی در این زمینه تحقیق کرده ام. شیعه همیشه افتخارش تحلیل دین با عقل بوده. (من کنت مولاه فعلی مولاه)، تفکر در سخنان پیامبران و ائمه(ع)، فرق ما با اهل تسنن این است که شیعه شدیم. به حضرت علی(ع) گفتند کسی دچار یک نوع انحراف جنسی شده. حضرت علی(ع) به سراغش رفت و چنان به پشت دستش زد که دست آن فرد زخمی شد و همان موقع زنی را به عقد آن فرد در آورد. (البته بین ازدواج موقت و ازدواج دائم شک است. ولی این روایت سهولت ازدواج در آن زمان را می رساند.) حالا سؤال من از شما این است: اگر حضرت علی(ع) در این زمان و در ایران بود چه می کرد؟ همان کار؟ کاری که شما می گویید؟ یا کار دیگری؟ آیا شما حاضری دخترت را به ازدواج موقت و یا حتی ازدواج دائم با پسری که نه سربازی رفته نه کار داره و نه ... در آوری؟! الان جوی در جامعه به وجود آمده که مردم ازدواج موقت را از زنا هم بدتر می دانند. اشتباه نکنید من خواهان روابط آزاد و بی حجابی نیستم. همه اینها اشتباه است. من آیات قرآن در زمینه عدم شرایط ازدواج و اینکه باید صبر و تحمل کرد را خوانده ام ولی هر چه فکر کردم جوانان ایران را مشمول این آیه ندیدم. ما پسر مجرد کم داریم یا دختر مجرد؟ شما می گویید: جوان باید زودتر ازدواج کند. این فقط یک حرف است واقعیت چیز دیگریست. واقعیت این است که اگر می توانید کار و مسکن برای جوانان ایجاد کنید تا این حرف عملی شود. وگرنه این خود جوان است که باید دختری مطابق با شرایطش پیدا کند. من به عنوان یک جوان چگونه یک دختر را بشناسم تا با شناخت با او ازدواج کنم؟ شما می گویید: از طریق خانواده و یا آشنایان، زن همسایه و یا غیره و ذالک. همیشه من باید نفر دومی باشم که پسند می کنم. چرا شما نمی گویید مختلط بودن دانشگاه باعث ازدواج با شناخت جوانان شده و طبق آماری که خودتان ارائه دادید کمترین آمار طلاق از همین ازدواج های دانشجوییست. که این مختلط بودن دانشگاه می تواند علاوه بر کسب علم یک فرصت برای ازدواج جوانان باشد. البته افراد بی جنبه و بد زیادن ولی نباید از مشکل فرار کرد بلکه باید با آن جنگید. ممکن است نظر من نوعی برای شما مهم نباشد ولی آن را می گویم: «به نظر من شما باید دانشگاه ها را مختلط کنید و یک واحد درسی هم برای شناخت روابط صحیح دختر و پسر اختصاص دهید و در آن عشق سالم و ... را آموزش دهید. اگر ما روابط دختر و پسر را غلط ندانیم و یک جوان مسلمان تربیت کنیم اولا می داند با چه کسی رابطه برقرار کند ثانیا حدود رابطه را هم حفظ می کند ثالثا ترس از دختر و یا پسر (که بین خیلی از جوانان رایج است) از بین می رود. رقابت درسی به وجود می آید. ازدواج آسانتر می شود و مهمتر از همه گرایش به دین نزد جوانان بیشتر می شود.» تمام اینها را گفتم که این را بگویم. حرف آخر: وقتی حضرت مهدی(عج) ظهور کنن اول با کسانی میجنگن که آبروی اسلام و شیعه رو بردن که در روایات اومده خیلی از روحانیون بعد از ظهور، حضرت مهدی(عج) را تکذیب می کنند و طرفداران اصلی حضرت مهدی(عج) جوانانند. البته روحانیون انسان های خوبی هستن و شاید در بعضی کهولت سن باعث شده نیازهای جوانیشان را فراموش کنند. نیاز جوانی فقط شهوت نیست!

2 پاسخ 2

دانشجوی گرامی دغدغه ها و تلاش های علمی شما پیرامون یکی از ضروری ترین نیازهای جامعه یعنی ازدواج جوانان , قابل تقدیر و ستایش می باشد . در لزوم و ضرورت ازدواج برای نسل حاضر و رفع موانع متعددی که در این زمینه وجود دارد شکی نیست . آنچه که هم اکنون مورد دغدغه مجموعه نظام اسلامی و دلسوزان است ؛ تحقق زمینه ها و شرایط مساعد برای ازدواج و کاهش موانع است ؛ نیم نگاهی به برنامه های گسترده و همه جانبه دولت خدمتگذار چه در زمینه اشتغال , و چه در زمینه تأمین مسکن ارزان قیمت و تسهیلات بانکی و ...، همه بیانگر جدیت و عزم راسخ نظام در این باره می باشد . البته یکی از مهمترین موانع موجود در زمینه ازدواج جوانان , مانع فرهنگی و ارزشهای غلطی است که هیچ گونه پشتوانه شرعی و منطقی نداشته و متاسفانه با تهاجم فرهنگی غرب و ارزشهای منحط و فاسد آن بر دامنه آن نیز افزوده شده است . از این رو در کنار فراهم نمودن شرایط و امکانات اقتصادی , اشتغال و ..., آسیب شناسی , اصلاح و ترویج فرهنگ و ارزشهای اصیل اسلامی و صحیح ملی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . البته کار فرهنگی ,از یکسو فرایندی زمان بر است و از سوی دیگر نیازمند دقت , مهارت بوده و از پیچیدگی برخوردار می باشد . و چنانکه هر نوع اقدام فرهنگی بدون کارشناسی و توجه به سایر ابعاد و جوانب آن اتخاذ و اجرا گردد , به مراتب پیامدها و آثار مخربی را به دنبال خواهد داشت .
بررسی و نقد موضوعات مختلفی که در پرسش مطرح نمودید از ظرفیت یک نامه خارج است اما در عین حال به صورت مختصر مطالبی پیرامون بحث اختلاط در دانشگاه که آن را به عنوان راهکاری برای حل مشکل ازدواج جوانان و ارتقای سطح تحصیلی و... ، برشمردید , بیان می نمائیم :
یکم . اسلام توصیه مى‏کند که روابط اجتماعى زنان و مردان نامحرم همواره در حداقل مقدار ممکن باشد و به موارد ضرورت محدود گردد. چنانکه حضرت زهرا( سلام الله علیها ) می فرماید: «بهترین حالات برای زنان آن است که نه آنها مردی را ببیند و نه مردی آنها را ببیند » (حر عاملی، وسائل‎الشیعه، ج 14، ص 43.) یا هنگام تقسیم کار توسط پیامبر(ص) بین او و امام علی (ع) فرمود: « خدا می داند که چقدر من خوشحال شدم از اینکه کار منزل به من سپرده شد و از رفتن به بیرون منزل و تماس با نامحرم معاف شدم.» و صدها آموزه دینی دیگر . بنا بر این اسلام جامعه دینى را جامعه ای غیرمختلط معرفى مى‏کند؛ چرا که عدم اختلاط زن و مرد زمینه‏هاى انحرافات اخلاقى جامعه را کاهش مى‏دهد و کام‏جویى‏هاى جنسى را به خانواده محدود کرده و موجب استحکام و پایدارى خانواده مى‏گردد. مسئله عدم ارتباط زنان و مردان در دوران جوانى و اوج کشش‏هاى جنسى، از حساسیت و اهمیت بیشترى برخوردار است و طبیعى است هنگامى‏که دختران و پسران جوان در مدت طولانى در کنار یکدیگر در یک محیط آموزشى قرار داشته باشند، زمینه‏هاى تحریک جنسى و آلودگى‏هاى اخلاقى فراهم مى‏گردد و این مسائل، طبعاً، توجه جوانان را از جدیت کافى در تحصیل و تحقیق بازمى‏دارد و موجب استهلاک قواى آنان مى‏گردد و راندمان علمى آنان را کاهش خواهد داد. تجربه برخى از کشورهاى غربى در جداسازى دانش‏آموزان و دانشجویان دختر و پسر در برخى مراکز آموزشى نشان داده است که راندمان آموزشى در مراکز غیرمختلط بیش از مراکز مختلط است. وبرخی کشورها مانند آمریکا که با اعتراف به مشکلات سیستم مختلط آموزش , مدارس غیر مختلط را تجربه می کنند.
دوم . کشش و جاذبه جنسى میان زن و مرد، جذابیت‏هاى زنان براى مردان و میل زنان به خودآرایى در برابر مردان، امورى نیستند که با افزایش تحصیلات افراد و اضافه نمودن چند واحد درسی کاهش یابند. به عبارت دیگر، تحصیلات و ارتقاى فرهنگى افراد نمى‏تواند مانع تمایلات و تحریکات جنسى میان دو جنس گردد. آنچه مى‏تواند مانعى مستحکم در برابر هجوم کشش‏هاى جنسى زنان و مردان نامحرم باشد، تقواى الاهى و تأمین غریزه جنسى از مجراى ازدواج صحیح و قانونى است. بنابراین نمى‏توان گفت چون دانشجویان عاقل و بالغ هستند، مى‏توان عوارض جنسى اختلاط را با آموزش‏هاى لازم کنترل نمود. پیشنهاد شما برای « اختصاص یک واحد درسی برای شناخت روابط صحیح دختر و پسر و عشق سالم و ... » در جای ارزشمند می باشد . هرچند آموزش شناخت روابط صحیح لزوماً به معنای ضرورت اختلاط در دانشگاه نیست بلکه در تمامی محیط ها از خانه گرفته تا دانشگاه ، محل کار ، و ... شناخت اصول روابط صحیح و کاربرد آن ضرورت دارد.
سوم . واقعیت این است که اغلب دانشگاه های کشور مختلط هستند؛ اختلاط در تمام وجوه دانشگاه از بوفه های دانشکده ها گرفته تا برخی اردوهای دانشجویی، به چشم می خورد. آیا این موضوع توانسته در رفع مشکل ازدواج جوانان و ارتقای سطح تحصیلی و غیره , موثر باشد ؟ متاسفانه نگاهی واقع بینانه حاکی از این حقیقت است که اختلاط آسیب های متعددی را بر دانشجویان دختر و پسر و سلامت روحی ، فکری و اخلاقی آنان تحمیل نموده است. چنانکه در جوامع لیبرالیستی غرب، علی رغم آزادی روابط و با وجود اختلاط دختر و پسر از کودکی تا سن پیری و عدم مانعی از ارتباط جنسی به طرق مختلف، همواره و همه روزه شاهد افزایش تجاوزات و انحرافات جنسی هستیم، رمز این حقیقت در این نکته نهفته است که عظمت جنسی و روحی انسان مثل میل به مال و مقام، سیری ناپذیر است بلکه با توجه و بها دادن، قوی تر و وحشی تر می شود. و نه تنها به سوی عشق سالم ، ازدواج و تشکیل خانواده کشیده نمی شوند , بلکه شاهد تنوع طلبی جنسی , نپذیرفتن مسئولیت زن و فرزند و فروپاشی کانون خانوده می باشیم .
چهارم . اکنون این پرسش مطرح می شود که آیا شناخت بهتر جوانان از یکدیگر تنها از راه اختلاط دختر و پسر در دانشگاه و یا توسط خانوده ها امکان پذیر است و نمی توان راهکاری که هم موجبات شناخت کامل تر شده و هم عواقب نامطلوب اختلاط را به دنبال نداشته باشد ، پیدا نمود ؟ آیا در مجامع غیر دانشگاهی مثل حوزه های علمیه ، و سایر طبقات جامعه که روابط دختر و پسر مختلط نیست ، ازدواج ها به دون شناخت کامل انجام می شود یا عشق سالم و استحکام خانوادگی در چنین خانواده هایی وجود ندارد ؟! بهتر است با دقت بیشتری به همه ابعاد موضوع توجه نماییم .

برگرفته از پرسمان
سلام.بنده این مرحله دانشحویی رو سپری کردم و ازمشکلات دوستانخود و همکلاسیان و بقیه افراد در دانشگاه تا حدودی باخبرم اولا اکثر افراد پسر سربازی نرفته و یا بیکارند و واقعا حتی اگر علاقه ای به ازدواج دارند شرایط مطلوب ازدواج را ندارند و فقط متاسفانه با دختر خانمها گپ میزنن البته خانمی که اجازه گپ زدن رو بده نا گفته نماند دخترای خوبم کم نیستند دومابیشتر آنها یه جورایی وابسته به خانواده بوده و توانایی تشکیل خانواده رو در هود نمیبینند جوری که اکنون خیلی از دخترها از ازدواج دانشحویی ناامید شده بعضی مراحل ارشدم مجرد مانده علی رقم حجب و حیایی که دارن چه دخترهایی که مذهبی باشن چه غیر مذهبی پس اختلاط دانشگاه معیار مناسبی نیست برای انتخاب همسر چون خیلی از آقایون مدتها بعد از فارغ التحصیلی و استخدامی و اشتغال تازه واقعا به فکر ازدواج میوفتن دیگر ار قرار باشد کسی رو انتخاب کنند یا فامیل است یا هم محله ای یا آشنا معرفی نموده یا نهایتا همکار پس اختلاط دانشگاه ها بیشتر از نفعش با توجه به مشکلاتی که داشته ضررش بیشتر بوده امیدوارم روزی دانشگاها کاملا مجزا شوند دخترا با دخترا پسرا با پسرا یادش به خیر دوران کودکی مت پسری مجرد سی ساله هستم


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(من یک نوجوان ایرانی ام) (پرسش وپاسخ جوانان اززنا) (من به عنوان یک نوجوان ایرانی) (جوان شیعه) (یک دختر مجرد برای ازدواج باید چه کار کند؟) (جوانان دختر و پسر در ایران) (خود ارضایی) (جوان)