پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چرا با اینکه آدرس های اترنت بصورت جهانی یکتا هستند برای مسیریابی اینترنتی در شبکه اینترنت از آنها استفاده نمی شود؟ چرا با وجود آنها باز هم آدرس های آی پی IP تعریف شدند؟

2 پاسخ 2

زیرا آدرس های اترنت مسطح هستند (flat) در حالیکه آدرس های آی پی ساختار سلسله مراتبی (hierarchy) دارند. البته آدرس های اترنت هم از یک سطح بندی برخوردار است.ولی ساختار آدرس های اترنت با هدف تخصیص به شرکت ها مختلف تولید کننده دستگاه های شبکه طراحی شده است. این در حالیست که ساختار آدرس های آی پی با هدف سهولت در مسیریابی طراحی شده است. به گونه ای که این آدرس ها از چند بخش تشکیل شده اند و این بخش ها کمک می کنند مسیریابی آسان تر شود و نیاز به ذخیره کمتری در روترها (مسیریاب ها) داشته باشد. به علاوه با بکارگیری روش های subnetting و suppernetting بر روی آدرس های آی پی (IP) این کارایی باز هم افزایش پیدا می کند.

برای اطلاع بیشتر: آدرس های اترنت از دو بخش تشکیل شده اند. 24 بیت اول آنها شناسه شرکت سازنده و بقیه بیت ها شناسه دستگاه می باشد. اما به هر حال نمی توان از این اطلاعات برای مسیریابی استفاده کرد.
آدرس هایی که کاربران برای ورود به سایت استفاده میکنند صرفا جهت سهولت کاربر و کاربر پسند نمودن محیط کاربری تولید شده است و وقتی بخواهید از مرحله کاربری فراتر روید حتما باید با IP و Subnetmask دستورات را ارسال کنید. وقتی شما آدرسی را در آدرس بار تایپ میکنید در عمل آن آدرس را برای DNS می فرستید و سرور مذکور را بران میدارید که باز هم IP آن سایت را در پایگاه داده خود یافته و برای مرکزی که آن IP در آن قرار گرفته ارسال کند. این سلسله مراتب بسیار گسترده است و بنده برای درک راحت تر از بیان مطلب بصورت دقیق و کامل خودداری کردم. امیدوارم روشن بیان شده باشد. اگر باز هم گویا نبود بفرمایید تا واضحتر توضیح دهم


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده