پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


Lenna کیست؟ و چگونه عکس یک مجله زیبایی، مبدل به عکس استانداردی برای تست برنامه های پردازش تصویر شد؟

1 پاسخ 1

Lenna یا Lena نامیست که به یک تصویر تست استاندارد داده شده است. این تصویر در اصل از صفحات میانی (centerfold) مجله Playboy نوامبر 1972 برداشته شده است. این تصویر متعلق به یک مدل سوئیسی به نام Lena Söderberg می باشد که توسط فردی به نام Dwight Hooker گرفته شده است. این تصویر احتمالا بیشترین کاربرد را در تست الگوریتم های پردازش تصویر (مانند فشرده سازی و حذف نویز) و سایر کارهای علمی مرتبط دارد.تاریخچه این تصویر در ماه می سال 2001 میلادی در خبرنامه انجمن حرفه ای ارتباطات IEEE اینگونه توصیف شده است. Jamie Hutchinson در یکی از مقالات این خبرنامه می نویسد:

"Alexander Sawchuk به یاد می آورد که در ماه ژوئن یا جولای سال 1973 در حالیکه در آن زمان استادیار رشته مهندسی الکترونیک انستیتو پردازش تصویر و سیگنال (SIPI) دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بود و به همراه یکی از دانشجویانش و مدیر آزمایشگاه SIPI با عجله به دنبال یک تصویر مناسب می گشت تا برای مقاله یکی از همکارانش اسکن کند. آنها از عکس های کسل کننده ای که از اوایل دهه 60 میلادی برای تست کارهای تلویزیونی استفاده می شد، خسته شده بودند. آنها به دنبال عکسی براق بودند تا بازه پویای خروجی مناسبی داشته باشد. آنها بطور خاص دنبال تصویر چهره انسان بودند. در این هنگام ناگهان شخصی با مجله Playboy در دست وارد آزمایشگاه شد.
آنها یک سوم بالایی پوستر میان مجله (صفحات میانی) را بریدند تا پوستر بر روی صفحه اسکنر موجود در آزمایشگاه جای گیرد. دقت اسکنر آنها 100 خط بر اینچ بود و آنها تصویری 512 در 512 می خواستند. به همین دلیل آنها اسکن را 5.2 اینچ محدود کردند و تصویر را بگونه ای که الان استفاده می شود برش دادند."

این اسکن یکی از پر استفاده ترین عکس ها در تاریخ کامپیوتر شد بگونه ای که لنا "اولین بانوی اینترنت" نیز لقب گرفت. البته لنا اولین تصویر مجله Playboy نبود که به در الگوریتم های پردازش تصویر مورد استفاده قرار می گیرد.

Lawrence G. Roberts در سال 1961 یک تصویر از مجله playboy را با اخذ مجوز، در پایان نامه کارشناسی ارشد خود در دانشگاه MIT بکار برده بود. David C. Munson، رئیس ویراستاران IEEE، در سال 1996 در یکی از نشریات IEEE در مورد پردازش تصویر، دو دلیل برای محبوبیت تصویر Lenna در تحیقیقات بیان می کند:

"اول آنکه تصویر یک ترکیب جالب از جزئیات، مناطق همگون، سایه زنی و بافت دارد که برای تست الگوریتم های پردازش تصویر مناسب است. و دوم آنکه لنا تصویر یک زن جذاب است و این شگفت انگیز نیست که جامعه محققین پردازش تصویر (که اکثر آنها مرد هستند) به سمت چنین عکسی جذب شده باشند."

Lenna بگونه ای در جامعه محقیقین پردازش تصویر پذیرفته شده بود که Söderberg به عنوان میهمان پنجاهمین کنفرانس سالانه Society for Imaging Science and Technology در سال 1997 حضور یافت.

البته مخالفت هایی نیز در مورد استفاده از این تصویر وجود داشته است. به عنوان مثال Dianne O'Leary در رساله خود در مورد دلایل بیشتر بودن تعداد مردان در علوم کامپیوتر، استفاده از این تصویر را بی احترامی به حقوق زنان می داند.


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(مجله زیبایی) (عکس های مجله play boy) (مجله زيبايي) (تصویر لنا در پردازش تصویر)