پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


کپی رایت Copyright چیست؟

1 پاسخ 1

کپی رایت یک سری حقوق انحصاری مانند حق کپی، انتشار و تغییر است که برای مدت مشخصی در اختیار نویسنده یا خالق یک اثر اصیل قرار می گیرد. از کپی رایت با عنوان حق مالکیت معنوی نیز یاد می کنند.
برای نشان دادن آنکه یک اثر تحت پوشش قانون کپی رایت است، غالبا از علامت © و یا (C) استفاده می شود.
قوانین کپی رایت در ابتدا در هر کشوری بصورت مستقل تعریف شده بود؛ تا اینکه در سال 1886 معاهده برن (Berne Convention) برای اولین بار به عنوان قانون کپی رایت بین المللی نوشته شد. طبق این معاهده اعضا موظفند هر محصولی در حوزه ادبیات، هنر و علم را تحت حفاظت قرار دهند. یکی از بنیادی ترین مسائل این معاهده "طرز عمل ملی" (National Treatment) است که طبق آن هر عضوی باید همان حقوقی که برای شهروندان خود قائل شده است را برای سایر اعضا قائل شود.
در شکل زیر کشورهای عضو معاهده برن (قانون کپی رایت بین المللی) به رنگ آبی مشخص شده اند. کشور ایران اگرچه در داخل یک سری قوانین حفاظت از مالکیت معنوی به تصویب رسانده است، اما همانطور که مشاهده می کنید هنوز به عضویت این معاهده در نیامده است.یکی دیگر از مسائل اصلی معاهده برن تعریف بنیادی کپی رایت است که اعضای عضو باید حداقل آنها را در داخل به تصویب برسانند و اجرا نمایند. البته اعضا به صلاحدید خود می توانند با رعایت قانون "طرز عمل ملی" این حقوق را گسترش دهند. یکی از پایه های مهم معاهده برن مدت تحت پوشش بودن یک اثر است که برابر طول عمر خالق اثر به علاوه حداقل 50 سال می باشد. یکی دیگر از پایه های معاهده برن آن است که مالکیت معنوی از زمان تولید کار یا خلق اثر شروع می شود و به مسائلی مانند ثبت اثر در دفترخانه یا لیست خاصی وابسته نیست.
طبق معاهده برن استفاده از آثار بصورت نقل قول در اخبار، کاربردهای آموزشی و آثار قانونی منتشر شده بلامانع است.


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(تعریف کپی رایت) () (copyright چیست) (copyright چيست) (مفهوم کپی رایت) (کپی رایت چیست) (علامت کپی رایت) (علامت كپي رايت چيست) (تعريف كپي رايت) (copywrite چیست)