پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


موارد و عوارض مصرف سیناکتن (Tetracosactide Acetate) چیست؟ منع مصرف و تداخل دارویی سیناکتن چیست؟

1 پاسخ 1

موارد و مقدار مصرف:
موارد و مقدار مصرف
داروی کمکی برای بررسی عملکرد هیپوفیز ـ غده فوق کلیوی.
توجه : این فرآورده به صورت مقدار واحد در عضله یا ورید تزریق می‌شود و به صورت مکرر مصرف نمی‌شود.
بزرگسالان: این آزمون بر اساس اندازه گیری غلظت پلاسمایی کورتیزول بلافاصله قبل و دقیقاً 30 دقیقه بعد از تزریق عضلانی یا وریدی 0.25 میلی گرم از دارو انجام می‌گیرد. در صورت افزایش غلظت پلاسمایی کورتیزول به حداقل nmol/l 200 ( mcg/l 70) عملکرد هیپوفیز ـ غده فوق کلیوی طبیعی تلقی می‌شود. این آزمون به آزمون 30 دقیقه‌ای معروف است و نتایج آن قعطی نیست. برای تعیین عملکرد بخش قشری غده فوق کلیوی می‌توان از تتراکوزاکترین طولانی اثر استفاده کرد. یک آزمون سه روزه با کوزاکترین طولانی اثر برای افتراق بی کفایتی اولیه و ثانویه عملکرد هیپوفیز ـ غده فوق کلیوی صورت می‌گیرد.
کودکان: مقدار m2 1.72 / mg 0.25 تزریق وریدی می‌شود.
کودکان 7ـ5 ساله: برای این سنین تقریباَ نصف مقدار مصرف بزرگسالان کافی است.

تداخل دارویی:
ملاحظات اختصاصی
1- قبل از استفاده از تتراکوزاکترین، پزشک باید در مورد سابقه اختلالات آلرژیک بیمار کسب اطلاع کند، بخصوص در مورد سابقه واکنش به ACTH باید از بیمار سؤال شود.
2- تتراکوزاکترین باید فقط تحت نظر اعضای تیم پزشکی مصرف شود.
3- در صورت بروز واکنشهای حساسیت مفرط به صورت موضعی یا سیستمیک بعد از تزریق (به عنوان مثال، قرمزی و درد مشخص در عمل تزریق، کهیر، خارش، برافروختگی، ضعف یا تنگی نفس)، از مصرف این دارو در آینده اجتناب شود. واکنشهای حساسیت مفرط طی 30 دقیقه بعد از تزریق بروز می‌کند. بیمار باید در طول این مدت تحت نظر پزشک باشد.
4- برای برخورد با هرگونه واکنش آنافیلاکتیک (که ممکن است بعد از تزریق دارو بروز کند)، باید آمادگی کامل وجود داشته باشد. در موارد بروز واکنش شدید آنافیلاکتیک اقدامات زیر بلافاصله انجام شود.
تجویز اپی نفرین (1-0.4 میلی لیتر از محلول 0.1 درصد از راه عضلانی یا 0.1-0.2 میلی لیتر از محلول 0.1 درصد در 10 میلی لیتر محلول نمکی نرمال از راه وریدی به آهستگی) و همچنین مقادیر زیاد کورتیکواستروئید از راه وریدی (به عنوان مثال، 2-1 گرم پردنیزولون سدیم فسفات) تزریق و در صورت لزوم تکرار می‌شود.
مکانیسم اثر:
مکانیسم اثر
تتراکوزاکترین یک ماده فعال است که حاوی 24 اسید آمینه اول هورمون کورتیکوتروپیک طبیعی (ACTH) است و همان خواص ACTH را دارد. این دارو در بخش قشری غده فوق کلیوی ساخت گلوکوکورتیکوئیدها، مینرالوکورتیکوئیدها، و به میزان کمتر، آندروژن ها را تحریک می‌کند.
فارماکوکینتیک
پخش: حجم انتشار این دارو تقریباً L/kg 0.4 است.
متابولیسم: تتراکوزاکترین در سرم توسط آندوپپتیدازهای سرم به الیگوپپتیدهای غیر فعال و سپس توسط آمینوپپتیدازها به اسیدهای آمینه آزاد تبدیل می‌شود.
دفع: بعد از تزریق وریدی، دفع این دارو از پلاسما دارای سه مرحله است؛ نیمه عمر این مراحل به ترتیب تقریباَ هفت دقیقه (1-0 ساعت)، 37 دقیقه (2-1 ساعت) و سه ساعت است. بعد از تزریق وریدی تتراکوزاکترین نشان دار شده با ید 131، مقدار 100-95 درصد آن طی 24 ساعت از طریق ادرار دفع شده است.
موارد منع مصرف و احتیاط:
عوارض جانبی
این دارو ممکن است واکنشهای حساسیت مفرط را در بیمارانی که دچار این عارضه هستند یا سابقه آن را دارند و در اختلالات آلرژیک (بخصوص آسم) تحریک کند که به صورت شوک آنافیلاکتیک بروز می‌کند.

اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندی فارماكولوژیك: پلی پپتید صناعی.
طبقه‌بندی درمانی: تشخیص عملکرد هیپوفیز ـ غده فوق کلیوی.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده C
نام‌های تجاری: Synachthen

اشكال دارویی:
اشكال دارویی:
Injection: 250 mcg/ml, 1ml
Injection, Suspension: 1mg/ml
اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندی فارماكولوژیك: پلی پپتید صناعی.
طبقه‌بندی درمانی: تشخیص عملکرد هیپوفیز ـ غده فوق کلیوی.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده C
نام‌های تجاری: Synachthen

برگرفته از : دارونمامن پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(امپول synacran) (synacran) (آمپول synacran) (موارد مصرف آمپول synacran) (آمپول سیناکتن) (آمپول synacran چیست) (synacran چیست) () (سیناکتن) (آمپول tetracosactide) (عوارض آمپول synacran) (آمپول synacran برای چیست) (آمپول سیناکتن چیست) (موارد مصرف آمپول tetracosactide) (عوارض آمپول سیناکتن) (خواص آمپول synacran) (آمپولsynacran) (امپولsynacran) (داروی synacran) (کاربرد آمپول synacran) (امپول سیناکتن) (سیناکتن دپوت) (امپول tetracosactide) (سیناکتین) (اثرات آمپول synacran) (tetracosactide) (داروی سیناکتن) (آمپول سیناکتین) (داروی سیناکتین) (آمپول synacranبرای چیست) (موارد مصرف آمپول سیناکتن) (آمپول سينا كتن) (امپول synacran برای چیست) (synacran tetracosactide) (tetracosactide la) (آمپول synacran )