پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


موارد و عوارض مصرف ترانسید (Tranexamic Acid) چیست؟ منع مصرف و تداخل دارویی ترانسید چیست؟

1 پاسخ 1

موارد و مقدار مصرف:
فارماكوكینتیك
جذب: بعد از مصرف خوراكی، 50-30 درصد دارو از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود . غذا بر فراهمی زیستی دارو تأثیری ندارد. بعد از مصرف خوراكی ، اوج غلظت دارو طی حدود سه ساعت حاصل می‌شود.غلظت درمانی دارو در پلاسما mcg/ml 10 است. غلظت mcg/ml 8 بعد از مصرف یك گرم و mcg/ml 15 بعد از مصرف دو گرم داروی خوراكی حاصل می‌شود.
پخش: غلظت دارو در شیر مادر تقریباً یك درصد غلظت سرمی است. پیوند پروتئینی این دارو بسیار كم است (كمتر از سه درصد بوده و عمدتاً به پلاسمینوژن پیوند می‌یابد ). اسید ترانگزامیك به آلبومین سرم پیوند نمی‌یابد.
متابولیسم: كمتر از پنج درصد دارو متابولیزه می‌شود.
دفع: بیش از 95 درصد دارو به صورت تغییر نیافته از طریق فیلتراسیون گلومرولی از راه ادرار دفع می‌شود. نیمه عمر دفع دارو (بعد از تزریق وریدی مقدار یك گرم آن) تقریباً دو ساعت است.


مکانیسم اثر:
موارد منع مصرف و احتیاط
موارد منع مصرف: وجود لخته فعال داخل عروق (خطر تشكیل ترومبوز شدید و حتی كشنده وجود دارد).
موارد احتیاط:
اختلال اكتسابی در بینایی رنگها (این مورد در سنجش بینایی رنگها كه ممكن است برای تعیین مسمومیت ضروری باشد، تداخل دارد)، هماچوری با منشأ قسمت فوقانی مجاری ادراری (در صورت هماچوری شدید، خطر انسداد داخل كلیوی ناشی از احتباس لخته در لگنچه كلیه و حالبها وجود دارد. اگر هماچوری همراه با بیماری پارانشیمی كلیوی باشد، ممكن است فیبرین در داخل عروق رسوب كرده و بیماری را تشدید كند)، خونریزی زیر عنكبوتیه (خطر بروز ادم و انفاركتوس مغزی افزایش می‌یابد)، عیب كار كلیه (دارو ممكن است تجمع یابد؛ تنظیم مقدار مصرف بر اساس میزان عیب كار كلیه‌ها توصیه شده است)، سابقه حساسیت به اسید ترانگزامیك، سابقه یا زمینه تشكیل ترومبوز (از انحلال لخته جلوگیری می‌كند و ممكن است با مكانیسم های بازنگهدارنده عروق خونی تداخل كند؛ در صورت لزوم مصرف اسید ترانگزامیك، مصرف همزمان آن با یك دارو ضد انعقاد توصیه شده است).
موارد منع مصرف و احتیاط:
عوارض جانبی
قلبی ـ ‌عروقی: كمی فشار خون (سرگیجه یا منگی، خستگی یا ضعف غیرمعمول) (ممكن است ناشی از تزریق سریع وریدی باشد)، ترومبوز یا ترومبوآمبولی (سردرد ناگهانی و شدید، درد قفسه سینه، كشاله ران، یا ساق پاها، از دست رفتن ناگهانی تعادل بدن، تنگی نفس ناگهانی و بدون علت، اختلال در تكلم، تغییرات بینایی، ضعف یا كرختی در بازو یا ساق پا) (به محل تشكیل ترومبوز یا آمبولی بستگی دارد).
چشم: تاری دید یا سایر تغییرات بینایی.
دستگاه گوارش: اسهال ، تهوع، استفراغ.
سایر عوارض: ناراحتی غیرمعمول در قاعدگی (ناشی از لخته شدن خون قاعدگی).
مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی: مشكلات ترومبوآمبولیك.
درمان: باید مصرف دارو قطع شده، بیمار به دقت پیگیری شود و بر اساس محل و اندازه ترومبوز درمان لازم انجام گیرد. در موارد بسیار شدید می‌توان هپارین یا یك داروی ترومبولیتیك استفاده كرد. با این وجود، این داروها در بیمارانی كه اسید ترانگزامیك را برای جلوگیری یا درمان خونریزی مصرف می‌كنند، باید با احتیاط فراوان تجویز شود، زیرا در این بیماران خطر بروز خونریزی غیر قابل كنترل وجود دارد.
در صورت مصرف خوراكی دارو، واداشتن بیمار به استفراغ، شستشوی معده، و یا مصرف ذغال فعال ممكن است جذب دارو را كاهش دهد.

اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندی درمانی: بندآورنده خون.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده B
اشكال دارویی:
Tablet: 500mg
Capsule: 250mg
Injection: 50 mg/ml, 5ml, 100 mg/ml, 10ml, 100 mg/ml, 5ml
ملاحظات اختصاصی
انجام اقدامات زیر در پیگیری وضعیت بیمار اهمیت دارند:
معاینات چشمی، از جمله آزمونهای صحت بینایی، بینایی رنگها، ته چشم و میدان بینایی (انجام این آزمونها قبل و در فواصل منظم در طول درمان برای بیمارانی كه این دارو را به مدتی بیش از چند روز مصرف می‌كنند، توصیه شده است، زیرا اسید ترانگزامیك موجب بروز استحاله موضعی شبكیه چشم در حیوانات و اختلالات بینایی در انسان شده است، هرچند كه ضایعات شبكیه گزارش نشده است).
نكات قابل توصیه به بیمار
1ـ دارو را طبق دستور مصرف نمایید.
2ـ در صورت فراموش كردن یك نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف كنید، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف آن خودداری كرده و مقدار مصرف بعدی را نیز دو برابر نكنید.
3ـ در حین درمان طولانی مدت، به طور مرتب به چشم پزشك مراجعه كنید.
مصرف در سالمندان: عوارضی برای بیماران سالخورده ثابت نشده است.
مصرف در كودكان: عوارضی برای كودكان ثابت نشده است.
مصرف در شیردهی: در شیر ترشح می‌شود. غلظت این دارو در شیر تقریباً یك درصد غلظت پلاسمایی مادر است.

اشكال دارویی:
موارد و مقدار مصرف
شكل خوراكی:
الف) خونریزی بعد از جراحی دندان در بیماران مبتلا به هموفیلی (پیشگیری و درمان).
قبل از جراحی: از یك روز قبل از جراحی، مقدار mg/kg 25 سه یا چهار بار در روز مصرف می‌شود. با این وجود، ممكن است تزریق وریدی این دارو بلافاصله قبل از جراحی ترجیح داده شود. فاكتورهای انعقادی (فاكتور VIII یا فاكتور IX) نیز باید بلافاصله قبل از جراحی مصرف شوند.
توجه: به دلیل افزایش خطر عواقب ترومبوتیك در صورت مصرف همزمان اسید ترانگزامیك و فاكتور IX یا كمپلكس ضد مهار انعقادی، بعضی از متخصصین بیماریهای خون توصیه می‌كنند كه اسید ترانگزامیك تا هشت ساعت پس از مصرف این فاكتورهای انعقادی استفاده نشود.
بعد از جراحی: مقدار mg/kg 25 سه یا چهار بار در روز، به مدت 8-2 روز پس از جراحی، مصرف می‌شود.
ب) خونریزی بعد از اعمال جراحی.
مخروط برداری از بافت گردن رحم (Conization of the cervix).
1.5-1 گرم هر 12-8 ساعت، به مدت 12 روز بعد از جراحی، مصرف می‌شود.
پ) برداشت پروستات یا جراحی مثانه : مقدار یك گرم 4-3 بار در روز ، از روز چهارم بعد از جراحی مصرف می‌شود (در سه روز اول بعد از جراحی، دارو به صورت تزریق وریدی مصرف می‌شود).
درمان باید تا برطرف شدن هماچوری ماكروسكوپیك ادامه یابد.
ت) خونریزی ناشی از هیپرفیبرینولیز.
خونریزی از بینی: مقدار 1.5-1 گرم 4-3 بار در روز ، به مدت 10 روز مصرف می‌شود.
هیپرمنوره: با شروع خونروی بیش از حد ، مقدار 1.5-1 گرم 4-3 بار در روز، به مدت 3 یا چهار روز مصرف می‌شود.
خونریزی درون اتاقك چشم: مقدار 1.5-1 گرم 4-3 بار در روز ، به مدت هفت روز، مصرف می‌شود.
سایر موارد: مقدار 25-20 میلی گرم 3-2 بار در روز مصرف می‌شود. درمان باید تا قطع خونریزی یا عدم لزوم ادامه درمان ، بر اساس نتایج آزمونهای آزمایشگاهی، دنبال شود.
ث) كهیر غول آسای ارثی: مقدار 1.5-1 گرم ، 3-2 بار در روز مصرف می‌شود. بعضی از بیماران می‌توانند شروع حمله را احساس كنند و ممكن است با بروز اولین علائم حمله درمان را شروع كنند و به مدت چند روز ادامه دهند. در سایر بیماران همین مقدار مصرف به طول مداوم تجویز می‌شود.
توجه: به دلیل خطر تجمع اسید ترانگزامیك در بیماران مبتلا به عیب متوسط تا شدید كار كلیه، مقدار مصرف این دارو مطابق جدول زیر كاهش یابد:
New Page 2

كراتينين سرم (ميكرومول در ليتر)

مقدار مصرف

(mg/dl 1.36-2.83) 250-120

mg/kg 15 دو بار در روز

(mg/dl 2.83-5.66) 500-250

mg/kg 15 يك بار در روز

بيش از 500(بيش از mg/dl 5.66)

mg/kg 15 هر 48 ساعت يا

mg/kg 7.5 هر 24 ساعت


كودكان: مقدار مصرف این دارو در درمان خونریزی بعد از جراحی دندان در بیماران مبتلا به هموفیلی مانند بزرگسالان است .
شكل تزریقی
الف) خونریزی بعد از جراحی دندان در بیماران مبتلا به هموفیلی.
قبل از جراحی: مقدار mg/kg 10 بلافاصله قبل از جراحی تزریق وریدی می‌شود. فاكتورهای انعقادی (فاكتور VIII یا فاكتور IX) نیز باید در این زمان مصرف شوند.
توجه: به دلیل افزایش خطر عواقب ترومبوتیك در صورت مصرف همزمان اسید ترانگزامیك و فاكتور IX یا كمپلكس ضد مهار انعقادی ، بعضی از متخصصین بیماریهای خون توصیه می‌كنند كه اسید ترانگزامیك تا هشت ساعت پس از مصرف این فاكتورهای انعقادی استفاده نشوند.
بعد از جراحی (برای بیمارانی كه قادر به مصرف خوراكی دارو نیستند) : مقدار mg/kg 10 سه یا چهار بار در روز، به مدت 8-2 روز، تزریق وریدی می‌شود.
ب) خونریزی بعد از اعمال جراحی برداشت پروستات یا جراحی مثانه : ابتدا مقدار یك گرم طی جراحی و سپس هر هشت ساعت به مدت سه روز تزریق وریدی می‌شود. پس از آن ، درمان با مصرف خوراكی اسید ترانگزامیك، تا زمانی كه هماچوری ماكروسكوپیك وجود دارد، ادامه می‌یابد.
توجه : اسید ترانگزامیك تزریقی ممكن است برای شستشوی بعد از جراحی مثانه استفاده شود . یك گرم اسید ترانگزامیك در یك لیتر كلرور سدیم 0.9 درصد برای شستشو با سرعت ml/min 1 یك بار در روز، به مدت 5-2 روز بعد از جراحی، در مثانه چكانده می‌شود.
پ) خونریزی ناشی از هیپرفیبرینولیز : مقدار mg/kg 15 یا یك گرم هر 8-6 ساعت تزریق وریدی می‌شود. درمان باید تا قطع خونریزی یا عدم لزوم ادامه درمان، براساس نتایج آزمونهای آزمایشگاهی، ادامه یابد.
توجه: در بیمارانی كه قادر به مصرف خوراكی دارو نیستند ، ممكن است mg/kg 10 اسید ترانگزامیك، بر اساس مقدار مصرف توصیه شده برای بیمار، تجویز شود.
برای برطرف كردن خونریزی شدید بینی، اسید ترانگزامیك تزریقی به صورت موضعی نیز در مخاط بینی به كار می‌رود. این عمل را می‌توان به صورت اسپری یا قرار دادن یك نوار تنزیب آغشته به محلول در حفره بینی انجام داد.
به دلیل خطر تجمع اسید ترانگزامیك در بیماران مبتلا به عیب متوسط تا شدید كار كلیه، باید مقدار مصرف این دارو مطابق جدول زیر كاهش یابد:
New Page 3

كراتينين سرم (ميكرومول در ليتر)

مقدار مصرف

(mg/dl 1.36-2.83) 250-120

mg/kg 10 دو بار در روز

(mg/dl 2.83-5.66) 500-250

mg/kg 10 يك بار در روز

(بيش از mg/dl 5.66 ) بيش از 500

mg/kg 10 هر 48 ساعت يا

mg/kg 5 هر 24 ساعت


كودكان: مقدار مصرف این دارو برای درمان خونریزی بعد از جراحی دندان در بیماران مبتلا به هموفیلی مانند بزرگسالان است.
مكانیسم اثر
اسید ترانگزامیك به طور رقابتی از فعال شدن پلاسمینوژن جلوگیری می‌كند و در نتیجه، تبدیل پلاسمینوژن به پلاسمین (فیبرینولیزین) را كاهش می‌دهد. پلاسمین آنزیمی است كه موجب تجزیه لخته‌های فیبرین و فیبرینوژن و سایر پروتئینهای پلاسما، از جمله فاكتورهای پیش انعقادی V و VIII می‌شود. همچنین ، اسید ترانگزامیك به طور مستقیم فعالیت پلاسمین را مهار می‌كند، اما مقادیر لازم برای این عمل بیش از مقادیر لازم برای كاهش تشكیل پلاسمین است.
در بیماران مبتلا به كهیر غول آسای ارثی، مهار تشكیل و فعالیت پلاسمین توسط اسید ترانگزامیك ممكن است از بروز حملات كهیر غول آسا جلوگیری كند. این عمل از طریق كاهش فعال شدن جزء اول كمپلمان (C1) توسط پلاسمین انجام می‌شود.
اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندی درمانی: بندآورنده خون.
طبقه‌بندی مصرف در بارداری: رده B
اشكال دارویی:
Tablet: 500mg
Capsule: 250mg
Injection: 50 mg/ml, 5ml, 100 mg/ml, 10ml, 100 mg/ml, 5ml
ملاحظات اختصاصی
انجام اقدامات زیر در پیگیری وضعیت بیمار اهمیت دارند:
معاینات چشمی، از جمله آزمونهای صحت بینایی، بینایی رنگها، ته چشم و میدان بینایی (انجام این آزمونها قبل و در فواصل منظم در طول درمان برای بیمارانی كه این دارو را به مدتی بیش از چند روز مصرف می‌كنند، توصیه شده است، زیرا اسید ترانگزامیك موجب بروز استحاله موضعی شبكیه چشم در حیوانات و اختلالات بینایی در انسان شده است، هرچند كه ضایعات شبكیه گزارش نشده است).
نكات قابل توصیه به بیمار
1ـ دارو را طبق دستور مصرف نمایید.
2ـ در صورت فراموش كردن یك نوبت مصرف دارو، به محض به یاد آوردن، آن را مصرف كنید، ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، از مصرف آن خودداری كرده و مقدار مصرف بعدی را نیز دو برابر نكنید.
3ـ در حین درمان طولانی مدت، به طور مرتب به چشم پزشك مراجعه كنید.
مصرف در سالمندان: عوارضی برای بیماران سالخورده ثابت نشده است.
مصرف در كودكان: عوارضی برای كودكان ثابت نشده است.
مصرف در شیردهی: در شیر ترشح می‌شود. غلظت این دارو در شیر تقریباً یك درصد غلظت پلاسمایی مادر است.

برگرفته از : دارونمامن پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (ترانسید) (قرص ترانسید) (کپسول ترانسید) (عوارض و فواید قرص ترنسید)