ارتباط با ما
راهنما
سوال داری؟!‏
بپـــــرس
جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات
عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده
(تعبیر خواب خود ارضايي) (تعبیر خواب خود ارضایی) (تعبیر خواب خودارضایی) (تعبیرخواب خودارضایی) (تعبير خواب خود ارضايي) (تعبير خواب خودارضايي) (استمنا یعنی چی) (تعبير خود ارضايي در خواب) (تعبیرخواب استمنا) (تعبیر+استمنا در خواب) (تعبیر خواب استمناء) (استمناء یعنی چه؟) (تعبیر خواب خود ارضايي زن) (تعبير خواب استمنا) (تعبير خواب خودارضايي زن) (تعبیر استمنا در خواب) (استمنای یعنی چه) (تعبیر خواب استمنا کردن) (دیدن استمناء کردن درخواب) (تعبیر خود ارضایی در خواب) (تعبیر خواب جلق) (تعبیر خواب استمناع) (خودارضایی در خواب) (تعبیر خواب خود ارضایی ) (تعبیر خواب استمنا) (استمناءیعنی چه) (تعبيرخواب خودارضايي) (تعبیر خواب جق زدن) (خود ارضایی در خواب) (استمنا يعني چه) (تعبیر خواب استمنا ) (تعبیر خواب جلق زدن) (تعبير خواب استمناء) (تعبیر خودارضایی در خواب) (خواب استمنا) (استمنادرخواب) (استمنایعنی چه؟) (تعبير خواب خودارضايي مرد) (تعبير خواب خود ارضايي زن) (تعبیرخواب خود ارضایی) (خواب استمناء) (استمنا یعنی جه) (جلق در خواب) (تعبیر خواب استمنا) (خواب خودارضایی) (خودارضايي در خواب) (تعبیر خواب استمنائ) (اکرکسی درخواب ببیندکه ارضاشده است ایا نیاز به غسل دارد) (تعبيرخواب استمنا) (استمنایعنی چی) (تعبیرخواب استمناء) (خود ارضايي در خواب) ("استمنا یعنی چه") (تعبير خواب+استمنا) (�����ی� �ی��) (خواب شیطانی) ( استمناء يعني چي) (استمناء چیست؟) (استمنا غسل) 

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
استمنا یعنی چه؟ و اگر کسی خواب چنین حالتی را ببیند آیا باید غسل کند؟ و آیا واقعا گناهی است که بخشیده نمی شود؟
پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 8:51 PM این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 55974
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ

استمنا آن است که انسان با خود یا دیگرى کارى کند که از او، منى بیرون آید. این عمل حرام است و در صورت خروج منى، غسل جنابت بر او واجب مى‏شود.V}
توضیح‏المسائل مراجع، م 1572.{V
ولی اگر در خواب چنین حالتی برایش پیش بیاید در صورتی که نشانه های منی را داشته باشد کار حرامی انجام نداده ولی غسل جنابت واجب می شود باید توجه داشت که خروج هر رطوبتی منی نیست و غسل واجب نمیشود اگر رطوبتی در اوج لذت جنسی (ارگاسم ) از زن خارج شود حکم منی را دارد و باید غسل کند و اگر شک داشته باشد غسل واجب نیست و کسب یقین به منی بودن این رطوبت برای بانوان مشکل است لذا در صورتی که یقین به این امرنشود غسل واجب نمیشود
گفتنی است:
T}حرمت و گناه خود ارضایی:{T
در این زمینه گفتنی است «استمنا» یا «خودارضایى» یکى از راه‏هاى انحرافى در ارضاى میل جنسى است که نسل جوان را در معرض آسیب‏هاى جدى قرار مى‏دهد. این کار عادت بسیار زشت و زیان آوری است که می تواند استعداد و توانایی های فراوان یک جوان را به نابودی بکشاند و حال و آینده او را تباه کند.
استمنا و یا به عبارتی خود ارضایی، از نظر شرعی واخلاقی، حرام و گناه محسوب می شود. این عادت ناپسندی به لحاظ اخلاقی، بعد معنوی انسان را به سختی می آزارد، روح او را تاریک می نماید، آزادی معنوی انسان را سلب می کند و در مسیر خود سازی و کمال، آدمی را با چالش جدی مواجه می کند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط روانشناسان، خود ارضایی نوعی اعتیاد و بیماری زشتی است که آثار و ضررهای فراوانی بر جسم و روان آدمی باقی می گذارد.
کسانی که گرفتار این عمل شنیع شده اند، آن را گریزگاهی فرعی و عاجل برای خارج شدن از فشار جنسی و پاسخی برای لذت طلبی خود تصور می کنند، در صورتی که اگرتوجه نمایند، بدین وسیله گرفتار آثار و تبعات زیان آوری می شوند که گاها قابل جبران نیست.
شهوت یکی از اموری است که با طبیعت انسان در آمیخته و در جای خود از نعمت های خداوند است، ولی اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممکن است سرمایه های عظیم انسانی را به خاکستر تبدیل کند. این نیرو به طور قطع نیاز به ارضاع دارد، ولی با روشی که با نظام طبیعت و شریعت سازگار باشد.
خدای متعال که به حکمت بالغه اش این غریزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقی بماند، از روی رحمت و هدایت خود راه های آسان و معقول کنترل و ارضاع آن را پیش پای او قرار داده است و نسبت به بیراهه ها و انحراف از مسیر درست نیز، هشدارهای لازم را به انسان داده است ،راههایی که باید با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خویش را پاس بداریم و از خطر و پی آمد کارهایی همچون خود ارضایی و مانند آن برهانیم.
حرمت خودارضایی در آیات و روایات:
خداوند در سوره مؤمنون می فرماید یکی از ویژگی های انسان های مؤمن این است که در مسائل جنسی خودشان را از آلوده شدن به گناه حفظ می کنند و صرفا از طریق ازدواج غریزه جنسی خود را ارضا می کند سپس می فرماید هر کس از غیر مسیر ازدواج غریزه جنسی خودش را ارضا کند از تجاوز کاران است «الذین هم لفروجهم حافظون . الا علی ازواجهم او ما ملکت ایمانهم فانهم غیر ملومین . فمن ابتغاء وراء ذلک فاولئک هم العادون » و عمل استمنا مشمول آیه 7 سوره مؤمنون می شود که می فرماید هر کسی غیر از این طریق را (جهت بهره گیری جنسی) طلب کند تجاوزگر است».
علاوه بر این در سخنان گهربار معصومین(ع) نیز از عمل استمنا به زشتی یاد شده و مورد نهی قرار گرفته است که در اینجا به احادیثی از پیامبر(ص) و امام صادق(ع) اشاره می کنیم:
1. امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى‏کند و از چشم خدا مى‏افتد. V}(میزان الحکمه، ح 18749){V
2. رسول خدا(ص): لعنت خدا و ملائکه خداوند و تمام بشر بر شخص خودارضا. V}(همان، ح 18748){V
3. رسول خدا(ص): کسى که خودارضایى مى‏کند، ملعون است. V}(همان، ح 18751){V
4. امام صادق(ع): خودارضایى گناه بزرگى است که خداوند در قرآن از آن نهى فرموده است. V}(همان، ح 18750){V
5. امام صادق(ع): براى کسى که خودارضایى کند در قیامت عذاب دردناکى در نظر گرفته شده است. V}(همان، ح 18749){V
علاوه این عمل شیطانی است که خداوند نهی کرده که از شیطان تبعیت کنیم و فرموده: A}لا تعبد و الشیطان{A ائمه دین علیهم السلام مفسران قرآن و تبیین کنندگان مراد واقعی آیات الهی هستند.
هر چه در قرآن صریحا نیامده در کلام ایشان مطرح شده است.
احادیث هم این طور نیست که همگی تحریف شده باشند معیارهائی برای تشخیص صحیح از غیر صحیح وجود دارد اگر سند بعضی از روایات محکم و قوی نباشد دلیل بر این نیست که هزاران روایت که در کتب معتبر آمده غیر قابل اعتماد باشند.
عملی که از نظر پزشکی و علوم روز هم مردود و مذموم است و مشکلات فراوانی را به دنبال می آورد و در روایات هم مورد نهی قرار گرفته و پیامبر (ص) قاعل آن را ملعون نامیده تردیدی درقبح این عمل وجود ندارد. V}(بحارالانوار، ج 104، ص 30، روایت 1 و 2){V
T}کبیره بودن:{T
به طور قطع خود ارضایی یکی از گناهان است . در این زمینه برخی از عالمان دینی و اخلاقی نسبت به کبیره بودن آن نیزتاکید نموده اند. از میان ایشان خصوصا مرحوم شهید آیه الله دستغیب در کتاب خویش گناهان کبیره فصلی را گشوده و بر بزرگی آن تاکید نموده است .
از نظر شرعی، ملاک کبیره بودن یک عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار می باشد. در این زمینه امام صادق (ع) و در ضمن روایتی از عذابی دردناک برای فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: «سه دسته از مردمان اند که خدای متعال در روز قیامت به ایشان نگاه رحمت نمی افکند، آنها را تذکیه نمی نماید و عذابی دردناک برای ایشان فراهم نموده است: کسی که موی سپید خود را می کند، کسی که با خود نکاح (استمناء) می نماید و کسی که مفعول واقع می شود».
به فرض صغیره بودن گناه خود ارضایی در صورت عدم تکرار، ملاک دیگر کبیره بودن گناه، تکرار و به تعبیر روایات اصرار بر آن است ، به همین دلیل چون به طور معمول، خود ارضایی، در افرادی که به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتیاد در می آید ، تبدبل به گناه کبیره می شود.
البته حرمت و بزرگی گناه خود ارضایی در حد گناهانی همچون زنا و لواط نیست، ولی در عین حال شرایط آن به گونه ای است که می توان گفت: ضررهای بدنی و روانی آن از این دو معصیت بیشر است ؛ زیرا موقعیت برای آنها همیشه مهیا نیست، ولی موقعیت برای خود ارضایی و عادت به آن همیشه مهیا می باشد.


برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 8:51 PM به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
گاها پیام های اغوا کننده ای از طریق پست الکترونیکی و از منابع نامعلوم (عمدتا خارجی) واصل می شود مبنی بر اینکه دارنده پست الکترونیکی برنده فلان جایزه با ارزش یا فلان مقدار مبلغ شده است و ... (مثلا دوستی اظهار می داشت که مدتی قبل پیغامی از یک ظاهرا مؤسسه لاتاری خارجی دریافت کرده مبنی بر اینکه: «تبریک! شما در قرعه کشی مبلغ بسیار عظیمی پوند برنده شده اید! و لازم است برای دریافت جایزه خود با فلان آدرس مکاتبه کرده و مشخصات خود را ارسال نمایید. باز هم به شما برنده خوش شانس تبریک می گوییم.» صرف نظر از ابعاد مختلف غیرقابل اطمینان بودن این قبیل پیام ها، و با فرض صحت و راست بودن این گونه تبلیغات، موضوع از جنبه شرعی چه حکمی دارد؟ آیا می توان در اینگونه امور شرکت کرد؟ اگر فرضا چنین ادعایی نیز صحت داشته باشد و واقعا کسی مالی را بدین طریق کسب نماید، آن مال چه حکمی پیدا می کند؟
طرف بحث من در این جریان انسانیست که هنوز دینی را نپذیرفته و در ابتدای راه برای تشخیص مسیر صحیح برای زندگیست. در مورد حجیت عقل تنها دلیل که بنده به شخصه شنیده ام اینست که ما ابزاری نداریم که به وسیله آن راه را تشخیص دهیم و در ابتدای کار مجبور هستیم که به عقل متوسل شویم. (باز هم متذکر می شوم که منظورم انسانیست که در ابتدای مسیر تعقل برای تشخیص مسیر صحیح قرار دارد. یعنی هنوز در حجیت عقل بحث می کند.) پس ما مانند کسی هستیم که در بیابانی گم شده ایم و یک راهنما که همان عقل است ما را به سوی آبادی هدایت می کند. اما سؤالی که برای من ایجاد شده است اینست که:
ما به ناچار به عقل متوسل شده ایم، چون ابزار دیگری برای تشخیص راه نداریم ولی در مورد اینکه آیا عقل حتما راه صحیح را نشان می دهد چیزی نمی توانیم بگوییم. اینکه آیا اگر با یک استدلال منطقی به موضوعی رسیدیم، همان واقعیت است یا خیر؟‌ مشخص نیست.
اگر گفته شود که اگر راه صحیح تقعل که همان منطق است پیموده شود به نتیجه ای منطقی خواهیم رسید قابل قبول است، اما همین قوانین منطقی از عقلی نتیجه شده اند که به ناچار هدایت او را پذیرفته ایم و محکی برای اینکه آنچه که عقل نشان می دهد عین واقعیت است نداریم. اگر این استدلال صحیح باشد هیچ نتیجه گیری عقلی را نمی توان عین واقعیت دانست. اگر چه باید آن را پذیرفت چون ابزار دیگری در شناخت نداریم. خلاصه اینکه پذیرفتن عقل به عنوان هادی بهترین کار است اما چه محکی وجود دارد که به ما نشان دهد آنچه عقل می گوید همان واقعیت است؟
گاها پیام های اغوا کننده ای از طریق پست الکترونیکی و از منابع نامعلوم (عمدتا خارجی) واصل می شود مبنی بر اینکه دارنده پست الکترونیکی برنده فلان جایزه با ارزش یا فلان مقدار مبلغ شده است و ... (مثلا دوستی اظهار می داشت که مدتی قبل پیغامی از یک ظاهرا مؤسسه لاتاری خارجی دریافت کرده مبنی بر اینکه: «تبریک! شما در قرعه کشی مبلغ بسیار عظیمی پوند برنده شده اید! و لازم است برای دریافت جایزه خود با فلان آدرس مکاتبه کرده و مشخصات خود را ارسال نمایید. باز هم به شما برنده خوش شانس تبریک می گوییم.» صرف نظر از ابعاد مختلف غیرقابل اطمینان بودن این قبیل پیام ها، و با فرض صحت و راست بودن این گونه تبلیغات، موضوع از جنبه شرعی چه حکمی دارد؟ آیا می توان در اینگونه امور شرکت کرد؟ اگر فرضا چنین ادعایی نیز صحت داشته باشد و واقعا کسی مالی را بدین طریق کسب نماید، آن مال چه حکمی پیدا می کند؟
بنده سید ... 25 سال سن دارم و ان شاء الله چند ماه دیگر مدرک کارشناسی ارشد خود را از یکی از دانشگاه های معتبر در تهران خواهم گرفت. عرفا فردی مذهبی هستم، نمازها را معمولا سر وقت و در مسجد به جا می آورم و به روزه گرفتن علاقه خاصی دارم. یک سالی است به توصیه پدر نماز لیله الدفن را هر شب می خوانم و نماز وتری به علاقه خویش. از نظر جسمی الحمد لله بدن نسبتا آماده و خوبی دارم. چشمانم درون ویترینی به شماره کم مستقر شده اند. فردی اجتماعی هستم و دوستان نسبتا زیادی دارم. از ابتدای بلوغ (حدود 14 سالگی) به گمانم به مدت سه سال به طور میانگین ماهی یکبار عمل خودارضایی را انجام می دادم. ولی همواره احساس گناه شدیدی مرا می آزرد و در پی راه های مختلف برای ترک بودم. بالاخره با عقد یک پیمان با خود تقریبا موفق به جلوگیری از آن شده ام. و آن پیمان که اکنون حدودا هشت سال عمر دارد و تا کنون نیز بدان پایبند بوده ام چنین است: هرگاه در مبارزه با عمل خودارضایی شکست خوردم بر من واجب است که 7 روز سپر صیام بر تن کنم، که سه روزه آن باید بلافاصله پس از شکست و پشت سر هم باشد و چهار روزه دیگر در طی یک ماه پس از روز شکست به جا آورده شود. آنچه مرا به نگاشتن و مشورت با شما واداشت اینست:
شما را فردی دلسوز، مذهبی و آگاه در این زمینه و در نتیجه مناسب برای مشورتی نیک یافته ام. و اما مشکل من: امروز چهارمین روزی است که در حال مبارزه با یک هجمه شهوانی هستم! تا کنون اینقدر شدید اذیت نشده ام. برای جلوگیری از عمل خودارضایی سومین روزی است که روزه گرفته ام و نیز در اینترنت جستجو کردم و لطافت سخنان زیبای شما دیدگانم را نوازش کرد و روحم را آرام. اکسیر حرف های شما (پرهیز از تنهایی، مشغول شدن به کار، رفتن به رختخواب پس از خواب آلوده شدن، رفتن در جمع و ... ) نیز در دوام آوردن بنده تا کنون خیلی مؤثر بوده است. اما دیگرکاسه صبرم در حال لبریز شدن است. فشار زیادی را دارم تحمل می کنم. دیشب تا نزدیک اذان صبح بیدار ماندم چرا که خوابم نمی برد و بی گمان باید از رختخواب حذر می کردم لذا خود را به یک سری کارهای معمولی مشغول کردم. به درستی نمی توانم بر کارهای دانشگاهی ام که در این چند روز و هفته باید حتما به اتمام برسانم، تمرکز کنم. بدنم به خاطر نرمش های زیادی که در این چند روز برای خروج انرژی اضافی از بدن انجام داده ام مقداری کوفته شده است. از طرفی در اینترنت و نیز با برخی از دکترهای روان شناس که قبلا صحبت کرده ام گفته اند، عمل خودارضایی اگر با برنامه (مثلا ماهی یکبار) انجام گیرد، هیچ گونه ضرری ندارد و نیز مزایایی برای این کار نیز ذکر کرده اند. مانند:
1- این امر مانع از روابط جنسی غیرمجاز مانند همجنس‌بازی می‌شود.
2- تخلیه‌ فشارهای منفی که در طول روز به سراغ فرد می‌آیند.
و ...
(به لینک شماره 1 مراجعه کنید.)
حقیقت اینست که تنها عاملی که باز باعث شده تاکنون با عمل خودارضایی به مبارزه برخیزم عشق به یکتا حبیب بی همتاست که خیلی خیلی مدیون او هستم و دست نوازش و محبتش را بارها و بارها به وضوح در زندگیم حس کرده ام و عطر دل انگیزش بارها مرا مدهوش کرده است و جویبار اشک دیدگانم را روان ساخته. یکی از روحانیون عزیزی که حدود سه سال پیش با وی صحبتی داشتم می گفتند: اصلا به فرض عمل خودارضایی هیچ گونه ضرری نداشته باشد. شاید حضرت حق می خواهد ایمان ما را در بوته آزمایش نهد و بنگرد که ما از فرمان او سر می پیچیم یا نه؟ همین ظریفه کافیست تا ما به منظور نشان دادن ارادت و فرمانبرداری و بندگی خویشتن امرش را بی قید و شرط مطیع باشیم. «والیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنیهم الله من فضله.» اما اکنون به رغم همه علاقه و ارادتم به یکتا حبیب بی همتا، مسایلی این کمترین را به تغییر استراتژی و موضعگیری خود و انجام عمل خودارضایی شاید بتوان گفت مجبور کرده است. هر چند هنوز بر پیمان خود باقی مانده ام اما گویا با توجه به شرایطم مجبورم بین بد و بدتر، بد را برگزینم. این مسائل را در ذیل بیان می کنم و خواهشمندم، خوب بر شرایط بنده بندیشید و شراب سخنان رهگشایتان را در کامم ریزید.
1- بنده فردی عاطفی هستم. و اگر بخواهم طبق نظریه برنامه ریزی عصبی - زبانی (NLP) (لینک شماره 2 را بنگرید.) خود را در یکی از سه گروه انسان ها جای دهم، خواهم گفت 70 درصد حسی 20 درصد بصری و 10 درصد شنیداری هستم. و در مجموع در زمره افراد حسی قرار می گیرم. می خواهم بگویم من از در آغوش گرفتن و بوسیدن غرق لذت می شوم. و در کل فردی سرشار از عاطفه هستم! این امر باعث شده گاه نسبت به برخی از دوستانم در خوابگاه و یا دانشگاه و ... چنان علاقه شدیدی به جانم پیوند بخورد که باعث از بین رفتن تمرکزم شود. و نیز این علاقه دو بار در حد زیادی مشکل آفرین شد البته در حد پریشانی ذهن و فشار روحی ناشی از مبارزه با نفس و خوشبختانه هیچ گاه آن تفکرات مسموم به عمل نیانجامید. به روانشناس دانشگاه در مرکز مشاوره مراجعه کردم. گفتند عشق و محبت شدید باعث بروز تمایلات جنسی می شود. اگر امکان ازدواج برای شما مهیا نیست یکی از راه های درمان، عمل خودارضایی است! در انجام این عمل اگر افراط صورت نگیرد هیچ گونه ضرری ندارد. آری این چنین است برادر فرزانه ما، گویا اگر به بد (عمل خودارضایی) پناه برم باعث شود تخلیه شوم و بتوانم از بدنر(تمایلات و وسوسه های هم جنس خواهی) در امان بمانم.
2- در شرایط حساسی قرار گرفته ام که باید برخی مقاله ها و پروژه های دانشگاهی را هر چه زودتر تهیه کنم و با توجه به این هجمه و تیرهای شهوانی، مرغ تمرکز از وجودم رخت بربسته و بازدهی و سرعت کارهایم شدیدا افت کرده.
3- فعلا امکان ازدواج برایم مهیا نیست و نیز امری زمانبر است، تا قبل از ازدواج چه کنم؟ در ضمن ازدواج موقت را با توجه به شرایط کنونی جامعه که بیشتر زن های خراب و ناسالم نصیب آدم می شود و پول می خواهد و قوز بالا قوز، عقلانی نمی دانم.
لطفا هر چه سریعتر مرا نیک راهنمایی کنید. بنده با توجه به شرایط فوق گریزی از تغییر استراتژی خود نسبت به عمل خودارضایی نمی بینم. اما هنوز ذره ای تردید مرا باز داشته. دیروز به منظور تغییر موضع گیری ام نسبت به عمل خودارضایی استخاره کردم بد آمد. و امروز ایمیلی ساخته ام و به مشورت با شما متوسل شده ام. اگر مرغ تمرکزم به خاطر این آتش شهوانی درون به آشیانه باز نگردد از هماد پروژه ها و مقاله هایم باز می مانم و بسیار وضع بحرانی می شود. من در فشار شدید کاری، روحی به سر می برم و کاسه صبرم سخت لبریز شده. دو بار در خواب محتلم شده ام اما باز آتش زبانه می کشد! تا کنون این قدر این هجمه شدید نبوده است! گویا بین بد و بدتر ناگزیر از انتخاب بدم. سخت تشنه نوشیدن شراب سخنان برخاسته از جام گرانبهای دانش شما هستم.
تمام پیامبران از طرف خداوند مبعوث شده اند که بشریت را به سوی رستگاری هدایت کنند و چون این وظیفه مهم از طرف خداوند بر دوش آنها قرار داده شده است، آنها دارای عصمت ذاتی هستند. یعنی به صورت ذاتی، خداوند به آنها یاد داده است چه چیز خوب است و چه چیز بد، چه چیز خیر است و چه چیز شر و چه راهی صراط مستقیم است و انسان را به سوی خداوند هدایت می کند و چه راهی کج است و انسان را از خداوند دور می کند. از طرف دیگر ائمه اطهار(ع) نیز بعد ازحضرت محمد(ص) دارای این خصلت هستند با این تفاوت که دارای عصمت موهوبی می باشند. زیرا با وجود اینکه راهنمای بشریت بودند اما به هر حال دین فقط یک پیامبر دارد و پیامبر اسلام هم حضرت محمد(ص) می باشند و تنها ایشان عصمت ذاتی دارند. یعنی وجود عصمت ذاتی لازمه پیامبر بودن و عصمت موهوبی لازمه امام بودن است. در نتیجه به هیچ عنوان حضرت محمد(ص) و ائمه اطهار(ع) گناه نمی کردند و در تشخیص خوب و بد، خیر و شر و صراط مستقیم و راه نادرست دچار شک و شبهه نمی شدند. از طرف دیگر هر مسلمان در 24 ساعت شبانه روز 17 رکعت نماز را در 5 نوبت می خواند. جدا از اینکه افرادی مانند حضرت محمد(ص) و ائمه اطهار(ع) نماز شب 11 رکعتی را نیز می خواندند. در طول نماز هر مسلمان از خداوند می خواهد که «اهدنا الصراط المستقیم؛ ما را به راه مستقیم هدایت کن»، اگر افرادی مانند حضرت محمد(ص) و ائمه اطهار(ع) که ذاتی در راه درست و مستقیم قرار گرفته اند چرا از خداوند طلب هدایت می کنند؟ این چه صراط مستقیمی است که خود حضرت محمد(ص) و ائمه اطهار(ع) نیز در جستجوی آن هستند؟ و اگر این صراط مستقیم، اسلام است، با عصمت این افراد تناقض دارد! که چنین چیزی امکان ندارد، زیرا در وجود عصمت وی‍‍ژه ای که این افراد دارند شکی نیست. پس این صراط مستقیم چیست که این افراد خاص خداوند هم در یافتنش ازخداوند درخواست هدایت می کنند؟کلیدواژه


 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed
..