ارتباط با ما
راهنما
ثبت آگهی رایگان
آگهی
آگهی های من
شاید بخواهم شاید بتوانم
مجله
پرسشکده
  سلام کاربر میهمان، خوش آمدید! دوشنبه، 3 آذر سال 1393
جستجوجستجو
بپرس!‏

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد
پیوند همیشگی پرسش نحوه برخورد و رفتارتان با کسی که تازه به سن بلوغ رسیده (پسر) چگونه باشد تا ایشان در مسیر درست و منطقی و به خصوص اسلامی قدم بردارد؟

کلیدواژه
ارشاد جوانان
، هدایت جوانان
، تقلید نوجوانان
، تربیت نوجوانان
، تاثیرگذاری بر جوانان
، برخورد با نوجوانان
، الگوی نسل جوان
، پرسش و پاسخ دینی
، پرسمان

پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 08:21 ب.ظ این سوال را پرسیده است.
تعداد بازدید: 3213
گزارش تخلف
 
پرسشکده > مذهب

من پاسخ بهتری دارم !
پیوند همیشگی پاسخ دوران بلوغ یکی از مراحل بسیار حساس زندگی هر فردی به حساب می آید. چرا که این مرحله از حیات یک فرد، نه دوره کودکی است با ویژگی هایش و نه دوره بزرگسالی است با خصوصیات ویژه خود برخی از اندیشمندان از این دوره به عنوان «تولدی دیگر» یاد کرده اند. بنابراین قبل از این که ما به دنبال شیوه رفتار با فرزندان خود در این دوره باشیم باید ابتدا بلوغ را بشناسیم ولی شناخت این دوران بسیار حساس و پرخطر با جواب کوتاهی که به سؤال شما می دهیم حاصل نخواهد شد. از این رو ما به جواب کلی بسنده کرده و شا را به منابع فراوانی ه در این زمینه نوشته شده است ارجاع می دهیم:
اگرچه در مورد شروع و پایان سن بلوغ اتفاق نظر وجود ندارد اما بیشتر محققین بر این عقیده اند که سن شروع بلوغ طبیعی در دخترها 16-9 سالگی و در پسرها 17-10 سالگی است و در مجموع، اصطلاح بلوغ به دوره بین 18-12 سالگی اطلاق می گردد. و سن متوسط بلوغ، بدون توجه به پسر یا دختر بودن 11 سالگی تعیین می شود. اما نباید این نکته را فراموش کنیم که یک امر بی تردید و مسلم است و آن این که دختران زودتر از پسران مرحله بلوغ زندگی خویش را آغاز می کنند و زودتر نیز این مرحله را به پایان می رسانند. در دوران بلوغ تحولات گوناگونی در کودک صورت می گیرد که با توجه به تنوع ای تحولات، رفتارهای مناسبی را از سوی والدین اقتضاء می کند. ما این تحولات را در سه قسمت خلاصه می کنیم:
1- تحولات جسمانی که این تحولات برای والدین شناخته شده تر است، در مرحله بلوغ از نظر جسمانی، رشد اعضاء بدن سریع تر می شد و چون تمام اندام ها و عضلات با یکدیگر به طور هماهنگ رشد نمی یابند، نوجوان با یک عدم تعادل جسمانی روبرو می شود. و از مهمترین و بارزترین رویداد مرحله بلوغ، بیداری، فعالیت جنسی در هر دو جنس پسر و دختر است. در این دوره از پدر و مادرها انتظار می رود که بتوانند با ظرافت های خاص مسائل جنسی و احکام آن را به فرزندان خود آموزش دهند. بویژه پدر به پسر و مادر به دختر. مثلا پدر و مادر می توانند غسل جمعه را به فرزندان خود یاد بدهند و بعد بگویند غسل جنابت یا غسل حیض هم به همین صورت است ولی نیت آن فرق می کند. توجه داشته باشیم که اگر والدین بخاطرکمرویی یا دلایل دیگر از گفتن این مسائل پرهیز کنند، فرزندان آنها این مسائل را از هم سن و سالان خود اما با کیفیتی متفاوت خواهند آموخت.
2- تحولات روانی: مهمترین تحولاتی که در نوجوان رخ می دهد استقلال طلبی، دوست یابی، عصیان، انزواطلبی و همزیستی با گروه همسالان است. از سایر تحولات روانی این دوره می توان از اضطراب، بی خواب، افسردگی و بی اشتهایی نام برد. البته تظاهرات این تحولات در افراد مختلف یکسان نیست و شدت و ضعف معنا داری در آن دیده می شود.
3- تحولات عاطفی: نوجوان مایل است که به تنهایی و بدون کمک اطرافیان روش زندگی خویش را برگزیند و خود در هر امری تصمیم بگیرد و به همین جهت نسبت به امر و نهی های بزگتر ها، بویژه پدر و مادر عصیان می ورزند که گاهی این مخالفت و سرپیچی آن قدر شدت می یابد که نوجوان به «فرار» می اندیشد و از خانه و مدرسه می گریزد و ما شاهد بسیاری از این گونه فرارها هستیم و می توانیم در صفحه حوادث روزنامه ها آنها را بیابیم.
برخی از آنها تلاش می کنند که دوره شاد کودکی را برای خود حفظ کنند ولی برخی ادای بزرگترها را در می آورند و «بچه بودن» را برای خود نوعی توهین تلقی می کنند. بنابراین رفتار با این دو نوع شخصیت باید متفاوت باشد.
علاوه بر مسائلی که به اجمال گذشت، نوجوان، اندیشه و استعدادهای نهفته خویش را به منصه ظهور می رساند، در این مرحله از زندگی، شاهد هستیم که نوجوان استعداد و توانایی درونی خویش را به صورت قطعات زیبای ادبی، کارهای دستی، خطاطی، نقاشی، علاقه وافر به ریاضیات و ... بروز می دهد. و این در حالی است که تا قبل از این دوره، نوجوان نسبت به این مسائل بی تفاوت بود.
بنابراین جا دارد که والدین به این جرقه ها توجه کنند و با شناخت استعداد و علایق فرزندان خود آنها را پرورش دهند.
در این مرحله کسانی که با نوجوان کار می کند باید به نقطه نظرات او احترام بگذارند و او را به عنوان یک مشاور تلقی کنند همانطور در چندین روایت آمده الولد سید سبع سنین و عبد سبع سنین و وزیر سبع سنین یعنی کودک در 7 سال اول آقا و سید است 7 سال دوم حالت انقیاد و اطاعت پذیری داردو 7سال سوم وزیر و مشاور است پس در دوران نوجوانی باید او را وزیر و مشاور خود باید قرار داد.
خلاصه آن که دوره نوجوانی دوران بسیار حساس و پرتنشی است و حالات نوجوانان در ای دوره توجه ویژه ای را می طلبد و شما وقتی می توانید به گذر منطقی از این دوره، به فرزندان خود کمک کنید که اطلاعات نسبتا جامعی از این مرحله به دست آورده و آن را در مورد فرزندان خود به کار گیرید.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به منابع ذیل مراجعه فرمائید:
الف. روان شناسی نوجوانان و جوانان، سید احمد احمدی، نشر نخستین، تهران: 1378.
ب. بلوغ تولدی دیگر، محمود محمدیان، انتشارات انجمن اولیاء و مربیان.
جـ . دوران شکفتگی (راهنمای بلوغ دختران نوجوان)، دکتر محمد رضا سهرابی و ثریا سهرابی، 1377.
د. مباحثی در: روان شناسی و تربیت کودکان و نوجوانان، دکتر غلامعلی افروز، انتشارات سازمان انجمن اولیاء و مربیان.
و. خانواده و مسائل جنسی کودکان، دکتر علی قائمی، انتشارات سازمان انجمن اولیاء و مربیان.

برگرفته از پرسمان


پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 08:21 ب.ظ به این سوال جواب داده است.
گزارش تخلف


پرسش های مرتبط:
«قرآن و مخالفان صحابه» خداوند در قرآن می فرماید: «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ تَرَا...
من سؤالی پرسیده بودم مبنی بر اینکه من دانشجوی یکی از دانشگاه های تهران هستم و منزل ما در شهرستان کرمانشاه است. با توجه به اینکه فاصله بین تهران و کرما...
راستش من یه دوستی دارم که اصلا وضعیت حجابی خوبی نداره علاوه بر این یکی از کوتاهی کنندگان در نماز هست نماز می خونه ولی 4 تا یکی. تا حالا هم صحبت های زی...
با توجه به مفاد صریح آیات 11-14 از سوره مبارکه نسا، که طی آن سهم الارث برخی بازماندگان به دقت و صراحت تعیین شده است به مشکلاتی بر می خوریم. مثلا با فو...
ایرانی های مقیم آمریکا و یا سایر کشورها حرف به نظر جالبی می زنند و می گویند دین باید با گذشت زمان به روز آید. مثلا همین چادر یا مانتو پوشیدن زن ها و ی...


 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed