جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    احتلام چیست؟ در چه حالی می گویند فرد محتلم شده است؟ حکم آن چیست؟ آیا خوب است یا بد است؟ لطفا در این باره به طور کامل توضیح دهید؟ با جنابت چه فرقی می کند؟
پرسمان در تاریخ 16 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 07:29 ب.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 53916
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
گاهی در خواب افراد خوابی می بینند که محرک شهوت است و در پی آن منی از آنها خارج می شود. شخص در این حالت جنب می شود و به شخصی که در خواب جنب می شود محتلم گویند و باید برای خواندن نماز و گرفتن روزه و انجام دیگر عباداتی که طهارت برای آن شرط است؛ غسل جنابت کند.


جنب شدن و احتلام در خواب همان ارگاسم و رسیدن به اوج شهوت و لذت جنسی است با این تفاوت که اگر در خواب و به صورت غیر اختیاری اتفاق بیافتد، به آن احتلام می گویند. این اتفاق حالت فیزیکی خاصی است که همراه با نوعی هیجان و ارتعاش نسبتا شدید در ناحیه تناسلی بدن است که کاملا محسوس می باشد و فرد اگر خواب باشد، معمولا بیدار می شود و متوجه آن می گردد. از نظر شرعی یک قاعده کلی در این زمینه وجود دارد و آن اینکه حکم به جنابت نیاز به یقین دارد، بنابراین تا یقین به حصول جنابت نکرده اید، جنب نیستید و لازم نیست غسل کنید، ولی اگر متوجه احتلام شدید و از روی علائم یقین کردید مایعی که از شما خارج شده، منی است، باید غسل جنابت کنید.
خروج منى در مرد داراى دو نشانه است:
1. همراه با شهوت باشد. 2. با جستن بیرون آید.
اگر هیچ یک از دو نشانه یا یکى از آن دو را نداشت، حکم به منى نمى‏شود؛ مگر آنکه از راه دیگرى یقین کند که منى است.V}آیت‏الله بهجت، توضیح‏المسائل مراجع، م 346.{V
در صورتی که انسان یقین به احتلام پیدا کند لباسها و بدن که آلوده به منی شده نجس است و برای نماز باید غسل جنابت نماید و قبل از غسل قسمتی از بدن که آلوده به منی شده را می بایست تطهیر کند.

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 16 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 07:29 ب.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
برخی اعتقاد دارند که خداوند هنگامی که این جهان را آفرید، براساس مجموعه‌ای از قوانین آفرید که به اراده و خواست خدا کار می‌کنند. خدا بعد از اینکه جهان را آفرید همه چیز را رها کرد و دیگر هیچ قدرتی برای دخالت در امور و ایجاد تغییر در آنچه آفریده ندارد و دست خدا از این جهان کوتاه است. پس به هنگامی که سرنوشت ما می گذرد او همه چیز را تعیین کرده و ساخته و ما انجام می دهیم و آنچه که به سر ما باید بیاید، می آید چه دعا بکنیم و چه دعا نکینم قبلا اجابت شده و یا اجابت نشده است پس او با ما تماس ندارد و در این حد که ما باید در همان اندازه تعیین شده با او صحبت کرده و یا از او دور شده ایم او وجود مستقیم ندارد زندگی ما بشرها قبلا مانند یک فیلم تعیین شده همه چی انجام شده است، آنچه که باید انجام می شده، انجام شده است این افکار مرا ناراحت می کند که من وقتی با خدا گفتگو و یا صحبت می کنم او مرا رها کرده است و دخالتی ندارد و نباید او را احساس کنم آنچه می خواهد بسر من باید بیاید می آید، چه خوب و یا چه بد پس من نباید از او درخواستی داشته باشم چون او دخالتی ندارد و دست خدا از این جهان کوتاه است. خواهشم می کنم پاسخ مرابدهید تا من بدانم که خداوند مرا رها کرده و دخالتی در این جهان دیگر ندارد یعنی دست خدا از این جهان کوتاه است پس چگونه می توانیم ارتباط برقرار کنیم پس در نتیجه ارتباط خدا و بنده نمی تواند وجود داشته باشد.
کسانی که اجازه پدر را در ازدواج دختر لازم می دانند، سخت در اشتباهند؛ اینان مگر از ائمه(ع) بیشتر می فهمند. نه پیامبر(ص) و نه ائمه(ع) چنین شرطی را لازم نمی دانند و فقط اجازه دختر و پسر کفایت می کند چه باکره چه غیر باکره. به شرط اینکه مصلحتش را تشخیص دهد، می تواند بدون اذن ولی ازدواج کند و شرعا لازم نیست. قانون هم باید اجازه ثبت قانونی بدهد و دختران و پسران جوانی را که بی گناه در دام پدران و مادران کج فهم اسیرند، بیهوده معطل نکند و عذابشان ندهد، قانون ما دین ماست، آیا جز این است؟ امام باقر (ع) فرمودند: زنی که مالک نفس خود( آزاد) باشد و سفیه، مجنون و کودک نباشد، در چنین حالی شوهرکردن او بدون اجازه ولی جائز است. امام صادق (ع) فرمودند: هر زنی که بخواهد اگر مالک نفس خود باشد( یعنی کنیز یا دیوانه نباشد) به ازدواج خودت در آور و اگر آن زن بخواهد می تواند وکیل بگیرد. امام صادق (ع) فرمودند: بکر و غیربکر مساوی است که باید نکاح به اذن آنها باشد و هیچ زنی را نکاح نمی توان کرد مگر به امر و رخصت او. ابو عبد الله(ع) فرمودند: باکره می تواند بدون اجازه پدرش ازدواج کند. امام صادق (ع) فرمودند : اگر دختر راضی شود بدون رضایت پدرش ازدواج موقت نماید، اشکالی ندارد.
در حدیث امام صادق(ع) به روایت عنوان بصری آمده است که هر وقت خواستی غذا بخوری معده ات را سه قسمت کن ثلثش برای غذا و ثلثش برای آب و ثلثش برای هوا. حال سوال بنده این است که این ثلث آب چه موقع باید نوشیده شود؟ قبل از غذا یا همراه غذا یا بلافاصله بعداز غذا یا مدتی بعد از غذا یا هر موقع که تشنه مان شود یا اصلا فرقی نمی کند کی باشد؟( این سوال از اینجا در ذهنم ایجاد شد که پزشکان می گویند تا 0/5 الی 3 ساعت بعد از غذا نباید آب بنوشیم اما به نظر می آید که متن حدیث جوری است که باید همراه غذا آب خور ده شود) در ضمن منظور از کلمه شرب که در حدیث آمده فقط آب است یا شامل هر نوشیدنی دیگر نیز می شود؟
من خیاط هستم و با فروشگاههای کت و شلوار فروشی قرارداد می کنیم که به ازای هر طاقه پارچه 10 دست کت و شلوار به آنها تحویل دهیم پس از تحویل این 10 دست کت و شلوار مقداری پارچه ته طاقه پارچه باقی می ماند، آیا استفاده شخصی من از این پارچه های اضافه بدون اجازه صاحب فروشگاه چه حکمی دارد؟ این در حالی است که من طبق قرارداد 10 دست کت و شلوار را به او تحویل دادم، لطفا توضیح دهید.( پارچه ها برای صاحب فروشگاه است.) مرجع تقلید من آقای بهجت است.
خدا در قرآن گفته است که انسان را از خاک آفریده است. از طرفی در قرآن گفته شده خدا کن فیکون می کند. آیا خدا به خاک که عنصر مادی است برای خلق انسان نیاز نداشت؟ اگر توجیه می کنید که خاک را هم خودش آفریده، باز هم از مخلوق خود بی نیاز نبوده است. از این بابت فرقی بین خالق بودن انسان و خدا وجود ندارد. انسان هم اگر چیزی را اختراع می کند مثلا اگر کامپیوتر می سازد از هارد دیسک، پیچ و مهره و ... که خودش ساخته استفاده می کند با چه گواهی و دلیلی می توانید بگویید خدا کن فیکون می کند؟

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed