ارتباط با ما
راهنما
ثبت آگهی رایگان
آگهی
آگهی های من
شاید بخواهم شاید بتوانم
مجله
پرسشکده
  سلام کاربر میهمان، خوش آمدید! دوشنبه، 3 آذر سال 1393
جستجوجستجو
بپرس!‏

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد
پیوند همیشگی پرسش نام مادر حضرت موسی(ع) چیست؟

کلیدواژه
مادر حضرت موسی(ع)
، پرسش و پاسخ دینی
، پرسمان

پرسمان در تاریخ 12 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 12:23 ب.ظ این سوال را پرسیده است.
تعداد بازدید: 6030
گزارش تخلف
 
پرسشکده > مذهب

من پاسخ بهتری دارم !
پیوند همیشگی پاسخ حضرت موسی علیه السلام از پیامبران اولوالعزم و ملقب به کلیم الله است. او پیامبر و رهبر قوم یهود بود که ایشان را از مصر و از اسارت مصریان بیرون آورد. خداوند به وسیله او دین یهود را در کوه طور سینا به بنی اسرائیل ارزانی داشت. نام پدرش بر اساس تورات عمرام است که در عربی به صورت عمران در آمده است. نام مادر موسی را نیز یوکابد یا یوکبد نوشته‌اند. زمان بعثت حضرت موسی علیه السلام در قرن‌های 13 تا 15 پیش از میلاد مسیح بوده است. نام حضرت موسی 136 بار در قرآن مجید ذکر شده و در بیست سوره از او سخن گفته شده است.
بخشی از زندگی موسی با استناد به آیات قرآن نقل می‌شود:
فرعون مصر خوابی دیده بود که طفلی در بنی اسرائیل به دنیا خواهد آمد که حکومت او را نابود خواهد ساخت. بنابراین دستور داده بود همه‌ی فرزندان پسر بنی اسرائیل را هنگام تولد بکشند.
مادر موسی او را از بیم کشته شدن بر اساس الهام الهی در صندوقی نهاد و در رود نیل انداخت. آسیه همسر فرعون او را دید و از آب گرفت. موسی به امر الهی هیچ پستانی به دهان نمی‌گرفت تا اینکه مریم خواهر موسی، مادرش را به عنوان دایه به خاندان فرعون معرفی کرد. بدین ترتیب موسی در خاندان فرعون ولی در دامن مادر خودش پرورش یافت.
موسی در نوجوانی، در حادثه‌‌ای، هنگام دفاع از مردی از بنی اسرائیل یک قبطی را به ضرب مشت کشت. سپس از مصر به مدین گریخت، در آنجا به خانه شعیب راه یافت و با دختر حضرت شعیب علیه السلام ازدواج کرد. شعیب مهر دخترش را ده سال خدمت موسی در خانه آنان قرار داد. موسی پس از پایان دوره خدمتگزاری‌اش، با همسرش، صفورا، عازم مصر شد. در وادی ایمن طور، در شبی سرد که راه گم کرده بود، با دیدن نور تجلّی الهی، هدایت یافت و به رسالت مبعوث شد. او ماموریت یافت به مصر برود و فرعون را به توحید و خداپرستی دعوت کند. او از خداوند درخواست کرد که برادر کاردان و سخنورش، هارون علیه السلام، را نیز به دستیاری او در انجام رسالت بگمارد، و خداوند پذیرفت.
موسی در برابر فرعون آیات و معجزات زیادی نمایان کرد تا او را به خشوع وا دارد. از جمله آنکه عصایش را به صورت اژدها در آورد؛ یا از دستش فروغی همچون خورشید ‌تاباند. اما فرعون همه این معجزات را سحر و جادو خواند و ساحران کشورش را به مقابله با موسی دعوت کرد. ساحران شکست خوردند و به خدای موسی ایمان آوردند. کم کم بنی اسرائیل به موسی ایمان آوردند اما فرعون نمی‌گذاشت آنها از مصر به شام هجرت کنند. به دعای موسی بلاهایی بر فرعونیان نازل شد. موسی علیه السلام بنی اسرائیل را کوچاند و فرعونیان که در تعقیب ایشان بودند در بحر احمر غرق شدند. حضرت موسی علیه السلام سرانجام در 120 یا 126 سالگی در شب بیست و یکم رمضان درگذشت و در کوه نبأ یا نبو به خاک سپرده شد.
منابع :
التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج‏5، ص: 34،
ترجمه رهنما، ج‏1، ص: 94،
تفسیر آسان، ج‏5، ص: 291
تاریخ انبیاء،‌ رسولی محلاتی ج 2 ص 39،
اعلام قرآن خزائلی ص 616،
دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی، ج 2 ص 2180

برگرفته از پرسمان


پرسمان در تاریخ 12 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 12:23 ب.ظ به این سوال جواب داده است.
گزارش تخلف


پرسش های مرتبط:
بعد از حضرت یوسف(ع) تا آمدن حضرت موسی(ع) چه پیامبران دیگری ظهور نمودند؟
لمس کردن نام نبى‏اکرم‏صلى الله علیه وآله، امامان‏علیهم السلام و حضرت زهراعلیها السلام بدون وضو چگونه است؟
آیا جنب و حائض مى‏توانند به نام نبى‏اکرم‏صلى الله علیه وآله، امامان‏علیهم السلام و حضرت زهراعلیها السلام بدون طهارت دست بزنند؟
به چه علت در قرآن در چندین سوره داستان حضرت موسی(ع) نقل شده است؟
با توجه به استدلال حضرت امام کاظم(ع) در مقابل هارون الرشید که انتساب حضرت عیسی(ع) به آل عمران را به فرموده قرآن از طریق مادر دانسته اند، آیا کسی که ما...


 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed