جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    تفعل گرفتن( نه استخاره) به قرآن مجید به منظور آگاهی از ابهامات و ندانسته ها در موارد خاص مثل ازدواج جایز است؟
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 05:17 ب.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 13110
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
گاهی انسان با تمام دقت و تحقیق شخصی و مشورتی که با اطرافیان و اهل خبره می کند باز در وادی حیرت می ماند و دچار شک مزمن می شود و نمی تواند تصمیم بگیرد، در این موارد است که استخاره و طلب خیر از خداوند می تواند راهگشا باشد و آدمی را در انتخاب و تصمیم گیری کمک نماید. در مورد ازدواج نیازی به استخاره نیست. در صورت بودن شرایط کفویت و توافق کامل طرفین، و بعد از تحقیق و مشورت، اگر تردید عقلایی ندارید، با توکل به خدا تصمیم بگیرید و ازدواج کنید و تنها در صورت شک و تردید زیاد و در نهایت امر اقدام به استخاره نمایید.
مراحل تصمیم گیری و انتخاب:
انسان موجودی دارای عقل و اختیار است و برای تصمیم گیری خود بهتر است به صورت یک اصل از آگاهی خود و اطرافیان خود با مشورت استفاده کند و برای انتخاب هایش تحقیق و مشورت و تعقل را اصل قرار دهد. قرآن کریم هم می گوید: وشاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله. مشورت کنید و سپس با توکل به خداوند دست به انتخاب و تصمیم گیری بزنید، ولی گاهی از مواقع با تمام دقتی که انسان به خرج می دهد و مشورت و تحقیق می کند، باز دچار حیرت می شود و نمی تواند تصمیم بگیرد, در این موارد استخاره و طلب خیر از خداوند بسیار راهگشا است و برای تصمیم گیری به انسان کمک فراوان می کند که مورد تایید روایات اسلامی نیز هست. در صورتی که منظور شما از مشورت با خداوند، تفال و پی بردن به عاقبت کارها توسط قرآن است، این کار در روایات نهی شده است.
براى روشن شدن مسئله توجه شما را به نکاتى جلب مى‏نمائیم.
ما در انجام کارهاى خود بویژه کارهایى که از اهمیت ویژه‏اى برخوردارند مانند ازدواج بهترین راه استفاده از نیروى عقل و اندیشه است که خداوند در ما بودیعه گذارده باید استفاده کنیم براى اینکه در بکارگیرى نیروى عقل و اندیشه دچار لغزش نشویم باید با موازین شرعى و معیارهاى دینى آشنا باشیم و در صورت آشنا نبودن مسئله را با کارشناسان دینى در میان بگذاریم و نظر شارع را از آنها پیرامون مسئله‏اى که با آن درگیر هستیم سؤال کنیم علاوه بر به کارگیرى نیروى عقل و اندیشه و در نظر گرفتن معیارها و ارزش‏هاى دینى باید در اطراف آن موضوع قدرى مطالعه نیز داشته باشیم مثلاً در امر ازدواج که از تصمیم گیری های مهم زندگی است، مطالعه‏ى بعضى از کتابهایى که در مورد انتخاب همسر و معیارهاى صحیح ازدواج رهنمودهایى را جمع‏آورى کرده‏اند.
بعد از طى مراحلی که بیان شد نوبت مى‏رسد به استفاده کردن از عقل و اندیشه و تجارب و اطلاعات افراد مجرب و کارشناس بعبارت دیگر باید با افراد کارشناس مشورت کنیم. اگر ما در انجام کارهاى خود مراحلی که بیان شد طى کنیم معمولاً در بیشتر مسائل به یک نتیجه‏ى اطمینان‏آور مى‏رسیم و مى‏توانیم با توکل به خداوند و استمداد از او کار خود را شروع کنیم و نیازى به استخاره کردن و تفأل زدن نیست زیرا ما هم از عقل و هم از معیارهاى دینى و هم از نظر کارشناسى افراد مطلع و مجرّب استفاده کرده‏ایم و همه‏ى آنها اتفاق نظر داشته‏اند که انجام این کار به صلاح شما هست پس انجام بده یا به صلاح شما نیست پس انجام نده. گاهى اوقات ممکن است ما علیرغم اینکه همه‏ى راههاى ممکن را رفته‏ایم باز هم دچار تردید هستیم و اطمینان لازم را براى انجام آن کار یا ترک آن بدست نیاورده‏ایم در اینجا استخاره مى‏کنیم یعنى از خداوند طلب خیر مى‏کنیم در واقع نقش استخاره در اینجا اینست که از نظر روانى یک حالتى را در ما ایجاد مى‏کند که کار را با یک جدیت و اطمینان بیشترى انجام مى‏دهیم یا اینکه اگر انجام آن به صلاح ما نیست با اطمینان بیشتر آنرا رد مى‏کنیم و دیگر دچار وسوسه‏هاى فکرى که‏اى کاش این کار را انجام نداده بودم یا انجام داده بودم نمى‏شویم. زیرا همه‏ى راه هایى که ممکن است رفته‏ایم و همه‏ى آنها اتفاق نظر بر این دارند که مثلاً فلان کار را انجام بده.
حالا اگر ما آن کار را انجام دادیم و احتمالاً با مشکلاتى مواجه شدیم دیگر خودمان را سرزنش نمى‏کنیم که چرا من این کار را انجام دادم اى کاش انجام نداده بودم و بالعکس بنابراین: «اولاً در همه‏ى کارها نیازى به استخاره نیست ثانیا استخاره حکم نیست بلکه یک راهى است راى اینکه اطمینان ما را به انجام کارى بیشترى مى‏کند یا اطمینان ما را به ترک کارى افزایش مى‏دهد البته به شرط اینکه ما اعتقاد به استخاره داشته باشیم. اگر اعتقاد به استخاره نداریم لزومى هم ندارد در کار خود استخاره کنیم بلکه همان راهى که به آن اشاره شد یعنى استفاده از عقل و شرع و نظر مشورتى کارشناسان و توکل به خداوند متعال، سپس به صورت جدى اقدام کردن.
توضیح بیشتر:
استخاره به معناى طلب خیر از خداوند متعال در روایات ما بسیار سفارش شده است، و ائمه اطهار سلام الله علیهم شیعیان را ترغیب بسیارى فرموده‏اند که کارهاى خود را بر اساس استخاره انجام دهند. ما در اینجا تنها دو روایت را نقل مى‏کنیم:
جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ علیه السلام عَنْ أَبِیهِ «علیه السلام» قَالَ: کُنَّا نَتَعَلَّمُ الِاسْتِخَاره کَمَا نَتَعَلَّمُ السُّورَه مِنَ الْقُرْآنِ(1)
امام صادق از پدرش امام باقر «علیهما السلام» نقل مى‏کنند که فرمودند: ما استخاره را آموزش مى‏دهیم همانگونه که سوره قرآن را آموزش مى‏دهیم.
روایت دوم تصریح دارد که پس از طلب خیر از خداوند متعال، هر اتفاقى که براى استخاره کننده بیافتد، مى‏بایست از آن راضى باشد.
أَبِی عَبْدِ اللَّهِ «علیه السلام» قَالَ: کُنَّا نَتَعَلَّمُ الِاسْتِخَارَهَ کَمَا نَتَعَلَّمُ السُّورَهَ مِنَ الْقُرْآنِ ثُمَّ قَالَ مَا أُبَالِی إِذَا اسْتَخَرْتُ اللَّهَ عَلَى أَیِّ جَنْبِی وَقَعْتُ(2)
امام صادق «علیه السلام» مى‏فرمایند: ما استخاره را آموزش مى‏دهیم همانگونه که سوره قرآن را آموزش مى‏دهیم. سپس فرمودند: آنگاه که استخاره کردم، باکى ندارم که چه بر من واقع مى‏شود.
دلیل این امر را بایست در این نکته جستجو کرد که استخاره کننده خود را به خدا سپرده است و خداوند متعال نیز به خیر او آگاه‏تر است، بنابراین در صورت عمل بر اساس استخاره، هر اتفاقى که بیافتد، بایست ایمان داشته باشد که خیر او در آن بوده است.
بنابراین رعایت نکات زیر ضروررى است:
1 - استخاره هیچگاه جاى اندیشه و مشورت را نمى‏گیرد. بلکه استخاره پس از اندیشه و مشورت است. یعنى ما هر کارى را که مى‏خواهیم انجام بدهیم، ابتداء باید پیرامون آن اندیشه کنیم و سود و زیان آن را بسنجیم و در مرحله دوم با کسانى که در آن موضوع صاحب‏نظر هستند، مشورت کنیم و آنگاه یکى از دعاهایى که در استخاره وارد شده است، تلاوت کنیم و اگر تحیر ما برطرف نشد، با قرآن استخاره کنیم.
2 - در مقابل اینکه خواندن دعاى استخاره براى هر کارى توصیه شده است، زیرا خیر ما به دستان خداوند متعال است و ما در هر کارى باید از خداوند خیر خود را بخواهیم. استخاره با قرآن نباید به صورت عادت و روش دائمى دربیاید و جایگزین اندیشه و مشورت و تحقیق شود.
3 - چنانکه در انجام واجبات و ترک محرمات، استخاره نباید کرد، در کارهایى که عقل آنها را تأیید مى‏کند و همه شواهد و قرائن به خوبى آن گواهى مى‏دهند، نیز نباید استخاره با قرآن کرد. بله خواندن دعاهاى استخاره در این موارد نیز مناسب است و توصیه شده است. زیرا در دعا، ما خود و کار خود را به خداوند متعال مى‏سپاریم و خیر خود را از خداوند متعال درخواست مى‏کنیم.
4 - باید توجه داشت که استخاره به معناى طلب خیر از خداوند متعال است، اما تفأل به معناى فهم عاقبت کارهاست. به این دلیل در روایتى از تفأل زدن به قرآن نهى شده است:
عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ «علیه السلام» قَالَ: لَا تَتَفَأَّلْ بِالْقُرْآنِ(3) امام صادق «علیه السلام» مى‏فرمایند: به قرآن تفأل نزنید.
دلیل این امر در این نکته نهفته است که فهم عاقبت امور و استنباط آن تنها بر اهلش میسر است و هر کسى نمى‏تواند از قرآن به چنین استنباطى برسد. زیرا اگرچه استنباط عاقبت از آیات قرآن براى کسى که اهلش باشد امکان دارد، اما همه کس را بدان راه نیست. پس اکثریت مردم در همان حد استخاره با قرآن باید توقف کنند و اهل معرفت مى‏توانند به عواقب امور نیز پى‏ببرند. بنابراین ما حق نداریم در استخاره با قرآن به دنبال فهم عاقبت امور و کارها باشیم و تنها باید خیر خود را از خداوند متعال درخواست کنیم.
5-در استخاره از قرآن باید از بزرگان و عالمان دینی آشنا با قرآن کمک گرفت و آنچه از مستحبات و آداب استخاره گفته شد، وظیفه همان عالمی است که استخاره می کند و کسی که برایش استخاره می شود، تنها باید نیت داشته باشد که اگر مثلا خوب آمد فلان کار را انجام خواهم داد.
------------------
پی نوشت ها:
V}1) وسائل‏الشیعه، ج: 8، ص: 66
2) همان
3) وسائل‏الشیعه ج : 6 ص :233{V

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 05:17 ب.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
خدا نور سماوات و ارض است. خدا در ذات خود چگونه می تواند نور افشانی کند! در این آیه سخن از 5 نور است، آیا این نورها اهل بیت علیهم السلام نیستند؟ خواص قرائت آیه نور چیست؟ چرا رجوع به تفاسیر نه تنها پرده ها را برنمی دارد بلکه پرده های جدیدی به وجود می آید؟ مگر قرآن کتاب هدایت نیست! اگر هست چرا این قدر پر راز و رمز است؟
آیا ازدواج حضرت یوسف(ع) با زلیخا بعد از فوت عزیز مصر واقعیت دارد؟ در روایتى آمده است: عزیز مصر از دنیا مى‏رود و زندگى بر زلیخا سخت مى‏شود؛ به حدى که مجبور به سؤال کردن از مردم مى‏شود. روزى بر سر راه حضرت یوسف(ع) مى‏نشیند و در موقعى که آن حضرت را مى‏بیند، مى‏گوید منزه است خداوندى که پادشاهان را به سبب معصیت خوار و بنده گردانید و بندگان را به سبب اطاعت پادشاه گردانید. حضرت یوسف(ع) او را به خانه مى‏برد و به او مى‏گوید چه مى‏خواهى. مى‏گوید جوانیم را به من برگردان. ایشان از خداوند مى‏خواهد و او جوان مى‏شود و با او ازدواج مى‏کند»، (بحارالانوار، ج 12، ص 25). در حقیقت شما در جواب، یک روایت را بیان کرده اید اما بیننده که نمی داند با یک روایت چیزی ثابت نمی شود و خبر واحد هیچ وقت آینه تمام نمای واقع نمی شود و اصلا تفاوت خبر واحد با متواتر در چیست؟ بیننده می خواهد بداند چنین چیزی واقع شده یا نه و شما در جواب یک خبر واحد بیان می فرمایید. تفاوت جایی که مکلف می خواهد به تکلیف عمل کند که با خبر واحد هم حل می شود چرا که بنای عقلا بر آن است با این گونه موارد که مخاطب می خواهد بداند واقع چیست و رفع تکلیف نمی خواهد بکند همین جا ظاهر می شود.
ترتیب سوره ها در قرآن مجید به چه صورتی است؟
شغل من وکالت و مشاوره در امور حقوقی است. به خاطر نوع شغلم با بسیاری از تجار و وکلا در ارتباط کاری هستم که تعدادی از ایشان نیز خانم هستند. در موارد متعددی پیش می آید که یکی از همکاران وکیل یا یکی از تجار( که خانم هستند) اقدام به خرید ساختمانی جهت محل کار خود می نماید و سایر دوستان به منظور تبریک و شادباش به ملاقات ایشان می روند. در این ملاقاتها رسم است که هدیه ایی نیز به منظور تبریک و شادباش( و عرض ادب اجتماعی) آورده شود که معمولاً شامل تابلو عکس، گل تزئینی، شیرینی و مواردی از این قبیل است. چنان چه هیچ گونه قصد تلذذ و ریبه یی در کار نباشد و هیچ فعل حرامی یا مکروهی نیز در این میان صورت نگیرد، حکم دادن این هدایا از سوی یک مرد به یک زن چیست؟
اراده، قسمت، قدر، قضا، خود آدم، آنچه خدا می خواهد چقدر توی زندگی یه فرد می تونه تأثیر بذاره، کدوم قدرتش از همه بیشتره که می تونه روی دیگری تأثیر بذاره؟ اصرار و التماس به درگاه خدا در واقع دعای زیاد، خوبه یا نه؟ اصرار به تأکید یک چیز خاص همیشه ایجاد ترس می کنه چون می گن تقدیر سرنوشت رو رقم می زنه نه خواسته افراد؟

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed