ارتباط با ما
راهنما
سوال داری؟!‏
بپـــــرس
جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات
عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده
(نفقه زن چقدر است) (مبلغ نفقه) (میزان نفقه زن) (مبلغ نفقه چقدر است) (میزان نفقه زن چقدر است) (مقدار نفقه چقدر است؟) (مقدار نفقه زن) (مبلغ نفقه زن) (نفقه زن میزان) (نفقه) (میزان نفقه) (میزان نفقه در سال 90) (نفقه زن در ماه چقدر است) (نفقه سال 90) (مبلغ نفقه در سال 90) (نفقه زن چقدر است ) (میزان نفقه زوج از زوجه سال 90) (میزان نفقه در سال 1390) (نفقه هر زن چقدر است) (ميزان نفقه زن) (نفقه زن در سال 1391) (میزان نفقه یک ماه) (میزان نفقه زن بر طبق تعرفه سال 90) (ميزان تعيين نفقه) (مقدار نفقه به ریال چقدر است) 

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
مبلغ نفقه ۸۷ طبق قانون چقدر است و آیا غیر از خرجی است؟ چرا؟ پس نفقه چیست؟
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 3:18 AM این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 7651
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
نفقه یعنی تأمین هزینۀ زندگی زن که باید توسط شوهر پس از عقد ازدواج پرداخت گردد بر همین اساس ماده 1107 اصلاحی 1381 قانون مدنی می‌گوید: «نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه (لباس‌ها)، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطۀ نقصان یا مرض» قبلاً ماده 1107 قانون مدنی نفقه را محدود به مسکن و البسه و غذا و اثاث البیت و خادم می‌دانست و نیازهای دارویی و بهداشتی آرایشی را مورد لحاظ قرار نداده بود و همین امر باعث انتقادهای نسبت به این ماده شده بود. تا اینکه پس از اصلاح این ماده، نفقه زن شامل هر نیازی می‌شود که برای زندگی متعارف نیاز است؛ بنابراین در صورتی که زن مریض شود حتی اگر هزینه‌های زیادی بخواهد، شوهر مکلف به پرداخت آن است. در فقه امامیه، نظر مشهور به استناد آیۀ: «عاشروهن بالمعروف، با زنان به نکوئی رفتار کنید.» (نساء 19) رعایت وضعیت و شرایط زن را به نشانۀ (معروف)، ملاک تعیین نفقه قرار داده‌اند.
بنابراین دیدگاه، توانایی مرد برای پرداخت نفقه مورد لحاظ نیست بلکه وضعیت و شرایط زن ملاک تعیین مقدار نفقه می‌باشد و بدین منظور جهت تعیین وضعیت و محتوای نفقه رجوع به عرف را لازم می‌دانند. در صورت اختلاف در مقدار نفقه، محاسبه میزان آن بر مبنای شئونات خانوادگی زن و عرف و عادت ساکنان هر منطقه و وضع مالی مرد، بر عهده دادگاه خانواده خواهد بود که با توجه به معیارهای یادشده مقدار ومبلغ نفقه را تعین خواهدکرد.
مراجع عظام تقلید نیز می فرمایند: «نفقه زن - که تأمین آن بر عهده شوهر است - عبارت است از: تهیه غذا، پوشاک، وسایل زندگى، هزینه معالجه و درمان و مسکن (درحد متعارف و مناسب با شأن زن).V}امام خمینى، تحریر الوسیله، ج 2، النفقات، م 8 ؛ آیت‏اللّه صافى، هدایه العباد، ج 2، النفقات، م 8 ؛ آیت‏اللّه تبریزى، منهاج الصالحین، ج 2، النفقات ؛ آیت‏اللّه وحید، منهاج الصالحین، ج 3، النفقات ؛ آیت‏اللّه فاضل، جامع المسائل، ج 2، س 1310 ؛ آیت‏اللّه سیستانى، منهاج الصالحین، ج 3، م 420 ؛ آیت‏اللّه مکارم، توضیح المسائل، م 2062 ؛ آیت‏اللّه نورى، توضیح المسائل، م 2408 ؛ آیت‏اللّه بهجت، توضیح المسائل،م 1897 ؛ آیت‏اللّه خامنه‏اى، استفتاءات، س 383».
نفقه نوعی مسئولیت مالی است که با شرایط خاص خود بر عهده ای اشخاص گذاشته می شود، هر چند زن تمکن مالی نیز داشته باشد. برای آگاهی بیشترشمادراین مورد به برخی ازمباحث مرتبط با نفقه اشاره می نماییم:
شرایط پرداخت نفقه:
1) عقد دائم: نفقه برای عقد ازدواج دائم می‌باشد و در عقد موقت زن مستحق نفقه نمی باشد.
2) عدم نشوز زن: همین که زن حاضر به ایفای وظایف زناشویی باشد، مستحق نفقه خواهد بود و در صورت امتناع از وظائفی که قانوناً بر عهده اوست، مستحق نفقه نخواهد بود. زیرا، فلسفۀ تعیین نفقه برای زن، استحکام خانواده و حمایت از زندگی مشترک می‌باشد، زن در صورتی مستحق نفقه خواهد بود که بدون دلیل از وظایف زناشویی امتناع نکند؛ در حقیقت حکم ماده 1106 قانون مدنی: (در عقد دائم نفقۀ زن به عهدۀ شوهر است)، مقید است به ماده 1108 قانون مدنی: (هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود.) در اصطلاح حقوقی و فقهی به زنی که از وظایف زناشویی امتناع کند ناشزه گفته می‌شود و ناشزه نفقه ندارد.
دلایل وجوب نفقه بر مرد:
درفلسفه وجوب نفقه زن برمرد علاوه برآیات وروایات متعدد، می توان گفت : چون وظیفه¬ی اصلی زن رسیدگی به امور فرزندان و سر و سامان دادن خانواده می¬باشد، تهیه¬ی نیازمندی¬های خانواده از وظایف پدر به شمار می¬رود. مرد به عنوان چهره¬ی برجسته¬ی خانواده، وسایل و امکانات تربیت فرزندان و اداره¬ی منزل را برای زن فراهم می¬نماید، چه، از طریق مادران صالح می¬توان صلح و آزادی آفرید و خیر و سعادت را برای خانواده و جامعه به ارمغان آورد. گویا اسلام می‌خواهد در برابر تمکین واطاعت زن از شوهر خویش چنین هزینه‌ای را بر مرد واجب کند وبدین وسیله تعامل دو جانبه وتساوی حقوق را به اجرا درآورد. از سوی دیگر،رنج طاقت‌فرسای تولید نسل، برعهدۀ زن است واین امر نیروی بدنی وتوانایی کاری زن را کاهش می‌دهد همچنین باقی ماندن جمال ونشاط زن،مستلزم آسایش بیشتر است واین با کار دائمی خارج از منزل منافات دارد. ونیز ساختار وجودی زن وعواطف خاص او با درون منزل سازگارتر بوده وویژگی چسمی وروحی مرد با کار وتلاش در خارج منزل تناسب دارد.
ضمانت اجرای نفقه:
برای دریافت نفقه، توافق طرفین مقدم بر هر چیزی است و اصولاً در روابط خانوادگی اخلاق و توافق مقدم بر مسائل قضایی است، ولی در صورت خودداری شوهر از پرداخت نفقه، زن می‌تواند به دو صورت حقوقی و کیفری نسبت به حق خویش اقدام نماید.
1) کیفری:
شکایت کیفری به دادسرا به اتهام ترک انفاق که پس از بررسی و اثبات آن، دادگاه مردی را که با داشتن استطاعت از پرداخت نفقه خودداری می‌کند طبق ماده 642 قانون مجازات اسلامی از سه ماه و یک روز تا پنج ماه حبس محکوم می‌کند. البته در این روش مجازات شوهر، برای عدم پرداخت نفقه است و نمی‌توان از او نفقه را دریافت کرد و برای مطالبه نفقه که امر حقوقی است باید به دادگاه حقوقی مراجعه کرد.
2) حقوقی:
زن با ارائه دادخواست مطالبه نفقه به دادگاه خانواده، ‌شوهر را ملزم به پرداخت نفقه می‌کنند. در صورت عدم اعسار(توانائی مالی) زوج و توانایی بر پرداخت نفقه، زوج ملزم به پرداخت می‌شود. نفقه زوجه نه تنها شامل ایام جاری زندگی می شود، بلکه نفقۀ ایام گذشته نیز از طریق ارائه دادخواست حقوقی به دادگاه خانواده قابل مطالبه است و در صورت محکومیت مرد، مشمول قانون نحوۀ اجرای محکومیت‌های مالی می‌شود.
منابع:
- کاتوزیان، ناصر؛ حقوق خانواده، تهران، نشر دادگستر، 1379، چاپ اوّل، ص 150-140.
2- نجفی، شیخ محمدحسن؛ جواهر الکلام، تهران، مکتبه الأسلامیه، 1374، چاپ سوم، ج سی و یکم، ص 332.
3- صفایی، سید حسین؛ و امامی، اسدالله؛ مختصر حقوق خانواده، تهران، نشر دادگستری، 1379، چاپ سوم، ص 130.
4- صفایی، سید حسین؛ و دیگران، بررسی تطبیقی حقوق خانواده، تهران، دانشگاه تهران، 1384، چاپ اول، ص 213.


برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 3:18 AM به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
می توان گفت امام در مقام امامت به اعتبار ماهیت( چه تشریعی یا غیر تشریعی ) ممکن است به حکومت نرسد یا بنابر مصلحتی حکومت را به دیگری تفویض کند، چنانکه انبیاء بنی اسرائیل به درخواست حضرت ابراهیم(ع) مقام امامت داشتند ولی گاهی امارت را به دیگری می سپردند. شاهد ما این آیه کریمه است: « الم تر الی الملا من بنی اسرائیل من بعد موسی اذ قالوا لنبی لهم ابعث لنا ملکا». گروهی از بنی اسرائیل پس از موسی از پیامبر زمان خود درخواست نمودند که پادشاهی برای ایشان ارسال دارد. در آیه بعد می فرماید: « قال لهم نبیهم ان الله قد بعث لکم طالوت ملکا» یعنی پیامبر ایشان به آنها گفت: خداوند! طالوت را به پادشاهی شما فرستاد. بنابر این پیامبر مزبور هر چند عهده دار مقام امامت بود ولی پادشاهی و حکومت را به دیگری سپرده بود. نتیجه اینکه امامت حضرت علی (ع) هیچ ربطی به امارت ایشان ندارد. از شما می خواهم لطفا راهنماییم کند.
آیات محکم و متشابه چه آیاتی هستند؟ ناسخ و منسوخ در قران یعنی چه؟ طبق فرمایش خدا در سوره اعراف تکذیب کنندگان آیات الهی در چه زمانی وارد بهشت می شوند؟ کدام سوره در تمام آیاتش کلمه جلالیه الله تکرار شده است؟ زمر به چه معنا است؟ در کدام آیه از سوره آل عمران خوردن ربا منع شده است؟ لفظ شیعه و مشتقات آن چند بار در قرآن ذکر شده است؟ فاقرئوما تیسر من القران به چه معنی است؟ نام احمد در قرآن چند بار ذکر شده است؟ کدام پیامبر از خدا تقاضا کرد که خدایا مرا تنها نگذار و فرزند برومندی اعطا کن که تو بهترین وارثانی ...؟ خدایا دلهای ما را به باطل میل مده پس از آنکه به حق هدایت فرمودی ترجمه کدام ایه از قران کریم می باشد؟ فرقان یعنی چه؟ در کدام سوره حکم نماز شب برای پیامبر بیان شده است؟ کدام داستان که در قرآن در یک سوره به صورت یکپارچه آمده است؟ آیات احکام غالبا در چه سوره هایی آمده است؟ آخرین سوره ای که بر پیامبر نازل شده است چیست؟ سوره های زمانیه به چه سوره ایی گفته می شود؟ سوره هایی که با الحمد... شروع می شوند، چه نام دارد؟
اصول اولیه و ثابت ----> اصول ملغی ----> اصل(عدم) انظلام و استرحام: برای پیامبر(ص) و اولیای دین (ع)= مطلق. برای دیگران مطلق است یا نسبی؟ آیا اصل عدم انظلام و استرحام برای غیر پیامبر(ص) و اولیای دین (ع) جزء اصول ثابت و اولیه است یا خیر؟
اگر مطلق است، پس چگونه حادثه زیر توجیه می شود؟( آن طور که به خاطر دارم) در جریان یکی از جنگهای مسلمانان و رومیان عده ای( احتمالا حدود هفتاد نفر) از مسلمین به اسارت رومیان درمی آیند. آنها را نزد( احتمالا) کشیش اعظم زمان خود می برند. آن کشیش ... بزرگ آن دسته از مسلمین(به نام عبدالله) را فرا می خواند و به وی پیشنهاداتی می دهد که در ازای آن وی را مسیحی کند که بزرگ مسلمین نمی پذیرد... تا اینکه کشیش به او می گوید اگر پیشانی مرا ببوسی من تو و بقیه یارانت را آزاد می کنم که وی می پذیرد و همگی آزاد می شوند. هنگامی که نزد خلیفه( احتمالا عمر) بازمی گردند، خلیفه از عمل او خشمگین می شود( و می گوید تو آبروی ما را بردی ...). اما امام علی(ع) عمل وی را تأئید می نمایند و حتی به مردم توصیه می کنند که پیشانی وی را ببوسند و آن روز صفی هم برای بوسیدن وی تشکیل می شود!
حال نتیجه می گیریم که بزرگ آن دسته از مسلمین بنا به شرایط کار درستی انجام داده است، در این صورت باید بگوئیم این اصل برای غیر پیامبر(ص) و اولیای دین (ع) نسبی است!؟(لطفا توضیح دهید.)کلیدواژه


 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed
..