جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    فرق احتیاط واجب با احتیاط مستحب چیست؟
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 12:29 ق.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 5965
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ

در احتیاط واجب، ترک عمل براى مقلد جایز نیست؛ بلکه باید به احتیاط واجب مرجع تقلید خود عمل کند و یا در این مسأله به مرجع دیگرى با رعایت « الاعلم فالاعلم»V}ر. ک: عنوان «الاعلم فالاعلم»، ص 31. {Vرجوع کند. اما در احتیاط مستحب، ترک عمل براى مقلد جایز است - اگر چه انجام دادن آن ثواب و پاداش است - ولى نمى‏تواند در این مسأله، به مرجع دیگرى رجوع کند. بنابر این در احتیاط واجب، مقلد بین عمل به احتیاط مرجع خود، یا رجوع به نظر مرجعى دیگر مخیر است؛ اما در احتیاط مستحب مقلد بین عمل به احتیاط مستحب، یا به فتواى همراه آن، مخیر است.V}توضیح المسائل مراجع، 7 و 8.{V


برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 12:29 ق.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
چرا پاسور بازی کردن حرام است در صورتی که ما می دانیم فقط تعدادی از بازی های آن برای قمار به کار می رود و با شطرنج و دیگر آلات قمار فرق دارد؟
اگر نیاز به گرفتن غسل واجب شد ولی برای ادای نماز به اندازه ای وقت تنگ باشد که با گرفتن غسل نماز قضا شود یا به هر دلیلی در وقت آن نماز نتوان غسل کرد، آیا می توان نماز را قضا کرد و بعد از غسل قضای آن را بجا آورد؟ ضمنا بنده مقلد آقای فاضل لنکرانی هستم.
من در سن کودکی زمانی که روزه تازه بر من واجب شده بود دو بار به عمد روزه خود را خوردم الان می خواستم ببینم چه کار باید انجام دهم و کفاره آن چقدر می شود و دیگر اینکه می خواستم بدانم که به علت عذر شرعی و اینکه به علت ضعیف بودن زیاد نتوانستم روزه بگیرم و خودم همین جوری یک ماه را حساب کردم البته با چند روز زیادتر و من روزه های ثوابی هم میگرفتم حالا می خواستم بدانم که این روزه های ثوابی که می گر فتم را می توانم جزء روزه های واجب حساب کنم یا نه؟
فرق اعوذ با استجیر چیست؟
من وقتی این عمل زشت را انجام می دادم با فشار دادن به آلت خودم از خروج منی جلوگیری می کردم که غسل واجب نشود، آیا درست فکر می کرده ام؟ آیا این کار بر من ضرری داشته است؟

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed