جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    آیات مربوط به نماز در قرآن کدامند؟ همچنین احادیث؟
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 12:21 ق.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 8160
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
دوست عزیز آیات و روایاتی که در باره نماز واهمیت آن بیان شده در حد این نوشته نیست اما در این باره سعی می کنیم در حد اختصار به مواردی اشاره کنیم:
1- }«أَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْرِى »{A؛V}طه (20 )، آیه 14.{V ؛ «نماز را به یاد من به پاى دارید».
2-}«واستعینوا بالصبر و الصلاه و انها لکبیره الا علی الخاشعین»{A از صبر و نماز در برخورد با مشکلات نیرو بگیرید؛ همانا نماز سنگین است مگر برای خاشعان V} (سوره بقره، آیه 45){V
3-}«إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ »نماز انسان را از زشتیها و منکرات باز می دارد.{A؛V}عنکبوت (29)، آیه 45 .
4-خداى تعالى به پیامبرش فرمود:« اقم الصلاه لدلوک الشمس الى غسق اللیل »(سوره اسراء، آیه 78)
5-وهمچنین خداى تعالى فرمود: « حافظوا على الصلوات و الصلوه الوسطى »(سوره بقره، آیه 238
6- «قد افلح من تزکى و ذکّر اسم ربه فصلى »(سوره اعلى، آیه 15)

و هنمچنین روایاتی که در این زمینه می توان به آنها اشاره کرد:
1- رسول اکرم(ص) مى‏فرماید: «لاینال شفاعتى من استخف بصلوته؛ شفاعت من به کسى که نمازش را سبک بشمارد نمى‏رسد»، (میزان‏الحکمه ج 5ص 117).
2-وهمچنین از رسو اکرم(ص) است که فرمودند: «ما من عبد اهتم بمواقیت الصلوه و مواضع الشمس الا ضمنت له الروح عند الموت و انقطاع الهموم و الاحزان و النجاه من النار; هیچ بنده ای نیست که به وقت های نماز (اول وقت ) و حرکت های خورشید برای نماز اهتمام ورزد مگر این که من سه چیز را برایش ضمانت می کنم : 1- نشاطی آرامش بخش هنگام مردن, 2- جدایی از ناراحتی ها و اندوه ها, 3- نجات از آتش. در این باب پیوسته باید بخواند, بگوید, بشنود و بیندیشد تا رفته رفته اعتقاد به باور بدل گردد».
امام على(ع) فرمود: «الصلوه قربان لکل تقى (7)، نماز وسیله تقرب هر پرهیز کارى به خداوند است».
3-وهمچنین امیرمؤمنان در نامه 27 نهج البلاغه می فرمایند: H} «... و اعلم ان کل شی من عملک تبع لصلاتک» {H و بدان که محور قبولی تمام کارهای تو نماز است»
4- نماز بعنوان یک عامل «گناه زدا» بر شمرده شده است چنانکه امیر مؤمنان می فرماید: H}«و انها لتحت الذنوب حت الورق و تطلقها اطلاق الربق؛ {H نماز گناهان را مثل برگ درختان می ریزد و گردن انسان را از ریسمان گناه آزاد می کند. آنگاه در ادامه تشبیهی جالب از پیامبر اکرم(ص) نقل می فرماید که: «رسول خدا(ص) نماز را به چشمه آب گرم تشبیه فرموده که بر در خانه مردی باشد و شبانه روزی پنج مرتبه از آن شستشو کند، پس (معلوم است) دیگر بر چنین کسی چرک باقی نخواهد ماند» V} (نهج البلاغه، خ 199)
5-علی(ع) در حدیث معروفی که فلسفه های عبادات اسلامی در آن منعکس شده است بعد از ایمان، نخستین عبادت را که نماز است را تبیین می کند. می فرماید: فرض الله الایمان تطهیرا من الشرک و الصلوه تنزیها عن الکبر-خداوند ایمان را برای پاکسازی انسانها از شرک و واجب کرده است و نماز را برای پاکسازی از کبر.
6-نماز وسیله پرورش، فضایل اخلاق و تکامل معنوی انسان است چرا که انسان را از جهان محدود مادی و چهار دیوار عالم طبیعت بیرون می برد. نماز به سایر اعمال انسان ارزش و روح می دهد. چرا که نماز روح اخلاص را زنده می کند، در حدیث معروف از امام علی(ع) می خوانیم: «الله الله فی الصلوه فانها عمود دینکم- خدا را خدا را درباره نماز، چرا که نماز ستون دین شماست.
و امام صادق(ع)، آن را آخرین و مهم‏ترین سفارش‏هاى پیامبران دانسته است. V}«اَحَبُّ الْاَعْمالِ اِلَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ الصَّلاهُ وَ هِىَ آخِرُ وَصایا الْاَنْبِیاء»: (کافى، ج 3 ).{V
7- امام صادق(ع) : «قال الصادق(ع): اوّل ما یحاسب به العبد الصّلوه، فان قبلت قبل سائر عمله و ان ردّت علیه، ردّ علیه سائر عمله» ؛ «اولین چیزى که مورد سؤال قیامت واقع مى‏شود، نماز است اگر نماز قبول شد، سایر اعمال نیز به تبع آن پذیرفته مى‏شود و گرنه سایر اعمال نیز مردود مى‏شود».
8- امام صادق(ع) مى‏فرماید: «لاتنال شفاعتنا من استخف بالصلوه؛ شفاعت ما به کسى که نماز را سبک بشمارد نمى‏رسد»، (کافى ج 3 ص 270).
9- عن الصادق(ع) قال قال رسول الله(ص): «لیس منی من استخف بالصلوه لایرد علی الحوض لا والله ; امام صادق(ع) فرمود که رسول اکرم(ص) فرموده است : به خدا قسم از من نیست کسی که نماز را سبک بشمارد و در حوض کوثر بر من وارد نمی شود» V}(سفینه البحار, شیخ عباس قمی, ماده صلاه).{V
10-حضرت فاطمه(س) نیز مى‏فرماید: «جعل اللّه‏ الصلاه تنزیها لکم من الکبر؛ خداوند نماز را مقرّر داشت تا دامن انسان را از کبر و منیّت پاک گرداند».
نماز دارای آثار وبرکاتی است:
1- احیاى ذکر خدا در فرد و جامعه A}«أَقِمِ الصَّلاهَ لِذِکْرِى »{A؛V}طه (20 )، آیه 14.{V ؛
2. کسب آرامش درونى A}«أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ »{A؛V}رعد (13)، آیه 28 .{V ؛
3. بهترین عامل باز دارنده از فحشا و منکر A}«إِنَّ الصَّلاهَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ »{A؛V}عنکبوت (29)، آیه 45 .{V ؛
4. بهترین وسیله تقوا و پرهیزکارى A}«یا أَیُّهَا النَّاسُ اعْبُدُوا... لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ »{A؛V}بقره (2)، آیه 21 .{V.

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 12:21 ق.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
اینجانب حدود 3 ماه نماز قضا دارم اما با توجه به اینکه این نمازها ترتیب خاصی ندارند یعنی ممکن است که 1 روز نماز عشا و روز بعد نماز ظهر قضا شده باشد و همچنین مربوط به سالیان گذشته است و حتی مقدار دقیق آنها تا چه رسد به ترتیبشان را فراموش کرده ام. لطفا بفرمایید آیا می توانم هر روز به انتخاب خودم مثلا امروز صبح و ظهر و عصر و فردا صبح و مغرب و عشا را بخوانم؟ در ضمن می دانم که تعداد نماز صبح بیشتر است.
اگر ما در نماز خود شک کنیم( هر نوع شکی مثلا در تعداد رکعت و غیره) آیا می توانیم آن نماز را تمام کنیم و دوباره همان نماز را بخوانیم یا اینکه حتما باید مطابق دستورات مربوط به شکیات نماز که در رساله آمده است عمل کنیم؟ همچنین آیا می توانیم در صورت شک در نماز آن نماز را بشکنیم و دوباره آن نماز را بخوانیم؟
اخیراً متداول شده که قرائت قرآن حتماً باید با ترتیل از نوع چهارگانه باشد و روی این قضیه اصرار دارند و حتی نوع حرکت لب‌ها و فاصله آن را هم باید رعایت کنند در صورتی ‌که طرف مقابل که خود عرب زبان بود بهتر از استاد حروف و مخرج آنها را رعایت می نمود لطفاً مشروح اعلام نمائید بر اساس با توجه به روایات که چنانچه سواد ندارید فقط به آیات قرآنی نگاه کنید و ثواب ببرید و یا اولین اذان ‌گویی اسلام بلال که مشکل تلفظی داشته توضیح بفرمایید.
آیاتی که در آن به نزول قرآن در شب قدر اشاره دارد و آیاتی که قرآن تدریجی نازل شده است، کدامند؟
لطفا بخشی از دعاها و نماز هایی که در رابطه با ازدواج( که مربوط به دختران) است را از کتاب بحارالانوار کتاب نکاح برایم بنویسید.

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed