ارتباط با ما
راهنما
ثبت آگهی رایگان
آگهی
آگهی های من
شاید بخواهم شاید بتوانم
مجله
پرسشکده
  سلام کاربر میهمان، خوش آمدید! جمعه، 7 آذر سال 1393
جستجوجستجو
بپرس!‏

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد
پیوند همیشگی پرسش افرادی وجود دارند که مستجاب الدعوه هستند و هر دعایی که می کنند مستجاب می شود. از شما تقاضا می کنم نشانی آدرسی از این افراد به من بدهید.

کلیدواژه
مستجاب الدعوه
، پرسش و پاسخ دینی
، پرسمان

پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 05:05 ب.ظ این سوال را پرسیده است.
تعداد بازدید: 2206
گزارش تخلف
 
پرسشکده > مذهب

من پاسخ بهتری دارم !
پیوند همیشگی پاسخ در پاسخ به سوال شما به چند نکته اشاره می نماییم:
اولا: در روایات از برخی نام برده شده که خداوند دعای آنها را به اجابت می رساند که به چند نمونه از آن روایات اشاره می شود:
1. رسول خدا فرمود: چهار کس دعایش رد نخواهد شد و درهای آسمان به روی دعای آنان گشوده است: دعای پدر برای اولادش، دعای مظلوم بر علیه ظالم، دعای کسی که برای انجام عمره به مکه رفته باشد، و دعای انسان روزه دار.
2. امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: از جمله کسانی که دعایش مستجاب می شود، دعای امام و پیشوای عادل برای رعیت اوست، دعای مؤمن که پشت سر و در غیاب مؤمن دیگر مستجاب است.
3. و در روایت دیگری آمده که امام صادق فرمود: سه کس دعایش مستجاب است: یکی حاجی که به مکه رفته است. دیگر رزمنده ای که در جبهه جهاد حضور پیدا کرده سوم انسان مریض.
ثانیا: در روایات آمده دعای مظلوم بر علیه ظالم مستجاب می شود. در هیچ روایتی قید نشده که مظلوم در صورتی دعایش بر علیه ظالم مقبول است که گناه کار نباشد. پس معلوم می شود که دعای مظلوم گرچه اهل گناه باشد بر علیه ظالم مستجاب است.
ثالثاً: آیاتی که همگان را به دعا فراخوانده و وعده اجابت داده مطلق است مثلا فرمود: (ادعونی استجب لکم)مرا بخوانید تا دعای شما را اجابت کنم. بخصوص آن که مفسرین گفته اند: شأن نزول این آیه افراد بی ایمان و مغرور و متکبر است که خداوند بعد از تهدید آنان می فرماید مرا بخوانید تا دعای شما را اجابت کنم. و در آیه دیگر نیز به طور مطلق فرمود: (اذا سألک عبادی عنّی فانی قریب اجیب دعوه الداع اذا دعان) هرگاه بندگان من از تو درباره من بپرسند، بگو من نزدیکم و دعای دعا کننده را به هنگامی که مرا بخواند اجابت می کنم.
از این گونه آیات که استجابت خدا را منوط به گناه کار نبودن دعا کننده نکرده بخوبی بدست می آید که خداوند کریم و رحیم حتی دعای افراد گناه کار را نیز اجابت می کند، پس هیچ کس و هیچ گاه از رحمت خدا و این که دعای انسان ممکن است اجابت بشود نباید نا امید بود. گرچه به طور مسلم هر قدر انسان اطاعت بیشتری از خداوند داشته باشد از سوی پروردگار منزلت بالاتر و استجابت بیشتری شامل حال او می شود.
بنابراین اینطور نیست که مستجاب الدعوه بودن یک تخصص خاصی باشد که آنها بدان دست یافته و دیگران محروم اند، بلکه می توان گفت: مستجاب الدعوه بودن یک امر نسبی است و هر کسی به نسبتی که مطیع خداوند است از آن بهره دارد.
روی این حساب می توانیم بگوییم: تمامی افراد و بندگان خدای مستجاب الدعوه هستند، منتهی کسانی که به خدا نزدیک تر هستند، به دلیل قرب و مرتبه بالای عبودیتی و مقام معنوی دعایشان زودتر مورد اجابت قرار می گیرد.
ما شخص به خصوصی را به عنوان مستجاب الدعوه نمی توانیم معرفی کنیم، زیرا کسی را که به صورت مطلق مستجاب الدعوه باشد، نمی شناسیم و خود ایشان هم معمولا اهل کتمان هستند و قدرت خود را در این زمینه پنهان می کنند.
توصیه ما این است که از پدر و مادر خود بخواهید تا برایتان دعا کنند، دعای والدین در حق اولاد بسیار به اجابت نزدیک است. البته لازم است ایشان را از خویش راضی نموده باشید و به ایشان احترام بگذارید تا در حقتان از صمیم قلب دعا کنند.
از مومنین و عالمان و افراد متقی و پرهیزکار که می شناسید بخواهید که در لحظات خوب عبادت خود شما را دعا کنند.
خود شما نیز از دعا، مناجات و توسل به اهل بیت عصمت و طهارت و نذر غفلت نکنید که در این زمینه موثر است.
برای مطالعه بیشتر:
1. مطهری، مرتضی، آزادی معنوی، ص 87 تا ص 152 نشر صدرا، 1378ش.
2. ناصر مکارم، تفسیر نمونه، مجلدات: 1 ص 641، 15 ص 172، 10 ص 357، 3 ص 221، 12 ص 375 نشر دارالکتب الاسلامیه، تهران: 1379ش.
3. علامه طباطبایی، تفسیر المیزان، ج 1ص 29 تا ص 42 نشر دارالکتب الاسلامیه تهران 1372ش.
----------------------
. مجلسی، بحار، ج 90، باب 22، ص 354، نشر دار الاحیاء ‌التراث العربی یا بیروت، 1403ق.
. همو، ص 355.
. همو، ص 357.
. اصول کافی، ج 4، ص 264، نشر پیشین.
. سوره مؤمن، آیه 60.
. ناصر مکارم، تفسیر نمونه، ج 20، ص 146، نشر دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1379ش.
. سوره بقره، آیه 186.

برگرفته از پرسمان


پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 05:05 ب.ظ به این سوال جواب داده است.
گزارش تخلف


پرسش های مرتبط:
آیا این مواردی را که مطرح می کنم ازدواج برایم واجب است. اگر ازدواج نکنم چه می شود؟ موانعی که من دارم این است که دانشجویم 23 سال دارم و هنوز 2 ترم از د...
تا دیروز فکر می کنم یکی از دوستام شیعه است، البته دیروز بعد از یک بحث یعنی بعد پایان یافتن بحث فهمیدم سنی هستش، وگرنه من به فرموده رهبر معظم انقلاب در...
می خواستم نظر آیت الله بهجت را در مورد سؤالم بدانم: بنده دانشجو هست و سؤالی از جنابعالی در مورد نگاه به نامحرمی که در فیلم یا عکس است دارم: با توجه به...
منظور خداوند از نزول قرآن چیست؟ فرض کنید ناشر یک کتاب درسی هستید با زبان انگلیسی و دیگران مجبور به مطالعه کتاب شما هستند با ترجمه فارسی. شما هم در متن...
این روزها خواب ندارم و همیشه در فکرم! من سال مالی داشتم و هر سال به موقع خمسم را پرداخت می کردم ولی امسال با این که خمس را حساب کردم ولی متأسفانه نتوا...


 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed