جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    مفهوم استعمار چیست؟
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 03:30 ب.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 14004
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
استعمار (colonialism)، در لغت به معنی «آبادانی خواستن» و «آباد کردن» ، «طلب آبادانی کردن » می باشد و در این معنا برابر است با معنای اولیه «کولونیزاسیون» که مقصود از آن مهاجرت گروهی از یک کشور و تشکیل یک ماندگاه تازه در سرزمینی نو یافته و آباد کردن آن است. اما از نـظـر اصـطـلاحـی که امروزه به کار می رود، مـعنای استعمار یا سیاست استعماری و یا استعمارگری (Colonialism) عبارت است از تسلط سیاسی ویا نظامی ویا اقتصادی ویا فرهنگی ملتی قدرتمند بر یک قوم یا ملت ضعیف که به بهانه نابه جای ایجاد آبادی و رهبری مردم آن به سوی ترقی صورت می پذیرد .در حقیقت استعمار سـیـاسـت مـبـتـنـی بر برده کردن ، سودجویی از منابع طبیعی و بهره کشی از مردم کشورهای از نـظـر اقتصادی کم رشد و جلوگیری از پیشرفت فنّی ، اقتصادی و فرهنگی آن ها برای تحکیم سلطه سیاسی ، نظامی و اقتصادی دولت استعمارگر است. به عبارت دیگر، جریانی که از طریق آن یک ملت قدرتمند، سلطه اقتصادی ، نظامی ، سیاسی ، فـرهـنـگـی و اجـتـمـاعـی خـود را بـر یـک جـامـعـه یـا مـلت ضـعـیـف اعـمـال کـنـد. این جریان ممکن است همراه با نابودی بومیان یا بهره کشی از آنان و یا به کمک و شراکت بخشی از افراد جامعه صورت گیرد. بر این اساس استعمارگران به جای آباد کردن کشورها، به دنبال کشورگشائی و سیطره خود و استفاده از منابع دیگر کشورها، هستند.

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 03:30 ب.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
مفهوم استثمار چیست؟
بنده جوانی 29 ساله هستم. تا به حال به جاهای مختلف جهت خواستگاری مراجعه کردیم ولی مورد مناسبی که باب دلم باشد را پیدا نکردم همچنین استخاره هایم نیز زیاد خوب در نمی آمد و مفهوم آیه این بود که اگر صبر کنم مورد بهتری نصیب من خواهد شد. از طرفی من دختر خاله ام را دوست دارم ولی ایشان دختر دوم و 22 ساله هستند و خواهری 25 ساله دارند. به همین خاطر مادرم می گوید ما نمی توانیم به خواستگاری دختر دوم برویم وقتی تو برای دختر اول نیز مناسب هستی، ممکن است دختر اول ناراحت و افسرده شود. اتفاقا مادرم چند مورد را هم به آنها معرفی کرده است ولی وصلت صورت نگرفت. مانده ام چه کار کنم؟ لطفا راهنمایی ام فرمائید.
مفهوم آیات 16 و 17 سوره قیامت چیست؟ با شتاب و عجله زبان به قرائت قرآن مگشای که ما خود قرآن را مجموع و محفوظ داشته و بر تو فرا خواندیم؟ (منظور از با شتاب زبان نگشای)!
«هو الاول و الاخر» (حدید، آیه 3) این که موجود شدن موجودات عالم و اصلا همه چیز، از خداست و خدا مبدا آفرینش است، روشن و مفهوم است ولی این که موجودات دوباره به او باز می گردند یعنی چه و ضرورت آن کدام است؟
عقدی هستم شوهرم می خواهد او را با دست ارضا کنم گاهی وقت ها اعصابم خرد می شود ولی به خاطر خدا هر چه می گوید می کنم، کار دیگری هم از من می خواهد که برایم چندش آور است. به او بگویم یا تحمل کنم چون او خوشش می آید؟

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed