ارتباط با ما
راهنما
سوال داری؟!‏
بپـــــرس
جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات
عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده
(مدار پروگرامر fpga) (ساخت core برای fpga) 

پرسشکده > دسته بندی نشده
پیوند همیشگی پرسش
میخواهم در زمینه FPGA فعالیت کنم، از کجا باید شروع کنم؟
کنجکاو در تاریخ 28 مرداد ماه سال 1391 در ساعت 12:54 PM این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 3585
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
FPGA مخفف Field Programmable Gate Array است و یک از راه های تولید مدار مجتمع به روش ASIC است. می توان به طور خیلی ساده FPGA را مجموعه از چندین هزار گیت قابل برنامه ریزی در نظر گرفت که همگی آنها در یک آی سی مجتمع شده است و شما می توانید اتصالات بین این گیت را برنامه ریزی کنید تا مدار مورد نظرتان را بسازید. سپس این مدار را از طریق پایه های FPGA به دنیای خارج متصل کنید.

الف ) بزرگترین سازنده های FPGA
بزرگترین سازنده های FPGA شرکتها Xilinx (بیش از پنجاه در صد بازار) و Altera می باشند. شرکت Xilinx اولین شرکتی بوده است که مفهوم FPGA را مطرح کرده است. علاوه بر این دوشرکت (که نزدیک به 90 درصد بازار را دراختیار دارند) شرکتهایی مثل ACTEL ، LATTICE ,... نیز محصولات مشابهی تولید می کنند.
ب) اصولا چه موقع باید از FPGA استفاده کرد و تفاوت آن با میکروکنترلر چیست؟
اصولا از FPGA برای مجتمع سازی به منظور ساخت نمونه استفاده می شود. در واقع هرگاه نیاز به مجتمع سازی یک مدار منطقی داشته باشیم می توانیم از FPGA استفاده کنیم. از نقطه نظر کاربردی مثلا ساخت یک CPU که نیاز به تعداد زیادی گیت دارد و حتما با ید مجتمع سازی شود می تواند یک مثال خوب برای استفاده از FPGA باشد. مقایسه میکروکنترلر با FPGA چندان کار درستی نیست در واقع می توان با FPGA یک میکروکنترلر ساخت. از آنجا که تولید انبوه این مدارات باعث کاهش قیمت آنها شده و قیمت آنها با میکروکنترلرها قابل مقایسه شده است بسیاری از طراحان دیجیتال حرفه ترجیح می دهند تا به جای کار کردن با یک میکرو خاص از Core های آماده ی میکرو و FPGA استفاده کنند تا با این روش با انجام تغییرات دل خواه در Core میکرو به راندمان بالاتری برسند.
در بسیاری از کاربردهای پردازش سیگنال (آنهایی که با فرکانسهای بالا و حجم عظیم داده سر و کار دارند) استفاده از FPGA تنها و آخرین گزینه موجود می باشد.
در بسیاری از کاربردهای مدار واسط مثل کار با PCI ، PCI express و... FPGA تنها راه کار موجود برای نمونه سازی باشد.
پ) برای کار و طراحی با FPGA نیاز به چه مهارتهایی است؟
آشنایی با مدارهای منطقی حداقل دانش مورد نیاز است. برای پیاده سازی یک مدار بر روی FPGA ابتدا باید بتوانید مدارتان را توصیف کنید. یک راه برای این منظور می تواند نمایش بلوک دیاگرامی باشد ولی این روش در مدارها ی پیچیده مثل یک CPU روش مناسبی به نظر نمی رسد زیرا نشان دادن تعداد بالای المانها و اتصالات آنها با این روش مناسب نیست. به همین منظور از زبان های توصیف سخت افزار مثل VHDL ، Verilog و ... استفاده می شود. با این زبانها می توانید مدار خود را توصیف کنید.
آشنایی با مفاهیم معماری کامپیوتر همواره می تواند به یک طراح FPGA کمک کند.
ت) برای ساخت یک مدار با FPGA به چه چیزهایی نیاز داریم؟
برای ساخت و پیاده سازی یک مدار منطقی برروی FPGA شما یک برنامه کامپیوتری برای طراحی و برنامه ریزی و یک مدار پروگرامر برای انتقال مدار از کامپیوتر به FPGA و نیز debug کردن آن دارید.
برنامه هایی که در کامپیوتر به نیاز دارید عبارتند از:
IDE : که همان محیط طراحی است که در آن می توانید فایلهای Verilog ، VHDL و یا Schematic مدار تان را طراحی کنید.
Compiler : پس از ایجاد یک فایل توصیف سخت افزار نیاز است که کامپایل شود تا اشکالات نحوی بر طرف گردد. این کار بر عهده Compiler است.
Simulator : قبلا از پیاده سازی مدار بر روی FPGA بهتر است یک بار همه چیز را شبیه سازی کنیم و به کمک شبیه ساز می توان این کار انجام داد.
 Synthesizer: سنتز به معنای تبدیل مدار به یک سری اطلاعات قابل برنامه ریزی بر روی FPGA است. مثلا برای پیاده سازی یک گیت AND لازم است یک سری از سوییچ ها در داخل آن برنامه ریزی شوند. تبدیل مفهوم AND به این سوییچها بر عهده ابزار سنتز است.
Programmer: با استفاده از این برنامه و مدار پروگرامر می توانید مدارتان را به FPGA منتقل کنید.
شرکتهای سازنده معمولا خود برای FPGA  تولیدی خودشان انواع و اقسام این نرم افزارها را می سازند. از این بین Xilinx با مجموعه برنامه ISE و شرکت ALTERA  با مجموعه QUARTUS II از سایر رقبا جلو تر هستند. این Toolset علاوه بر موارد فوق ابزارها و بلوکها آماده بسیاری پشتیبانی می کنند. مثلا در ISE یک ویزارد برای ساخت ماژولهای متفاوت با نام Coregen وجود دارد مشابه این ویزارد در نرم افزار QUARTUS با نام MegaFunction وجود دارد.

د) سایتهای تخصصی در زمینه FPGA و ASIC چه سایتهایی هستند؟
من به شخصه سایت های زیر را پیشنهادمی کنم.
 http://OpenCores.org
http://www.design-reuse.com

http://www.fpga4fun.com
http://FPGARelated.com
http://EmbeddedRelated.com

mehhey در تاریخ 29 مرداد ماه سال 1391 در ساعت 12:17 AM به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
سلام، من تصمیم دارم به کلاس های زبان پیشرفته بروم، زبان من بد نیست در واقع در کنکور ارشد دولتی زبان رو در رشته مان 41 درصد زدم که خیلی سخت بود .. کنکور ارشد آزاد رو هم درس زبان رو 84 درصد زدم.

میخوام از سطح مناسب شروع کنم و دوره ها رو ببینم و مدرک هم بگیرم ...

مجتمع فنی تهران (البته من به یک نماینده آن در شهرستان رفتم) اول یک آزمون تعیین سطح گرفت، گفتند نمره ات خیلی خوب اومد!

خلاصه طبق برگه سطح بندی که داشتند گفتند به سطح Upper Intermediate 1 باید بیایی، من دقیقاً نمیدونم این چه سطحی هست و چقدر به دردم میخوره. لطفاً کسانی که تجربه و اطلاعاتی در این باره دارند برای من توضیح بدهند این سطح درواقع چجوری هست و چه کسانی در آن شرکت می کنند؟ افراد عادی چقدر دوره می بینند تا به این سطح برسند؟ ... ممنونمکلیدواژه


 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed
..