جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    گاها پیام های اغوا کننده ای از طریق پست الکترونیکی و از منابع نامعلوم (عمدتا خارجی) واصل می شود مبنی بر اینکه دارنده پست الکترونیکی برنده فلان جایزه با ارزش یا فلان مقدار مبلغ شده است و ... (مثلا دوستی اظهار می داشت که مدتی قبل پیغامی از یک ظاهرا مؤسسه لاتاری خارجی دریافت کرده مبنی بر اینکه: «تبریک! شما در قرعه کشی مبلغ بسیار عظیمی پوند برنده شده اید! و لازم است برای دریافت جایزه خود با فلان آدرس مکاتبه کرده و مشخصات خود را ارسال نمایید. باز هم به شما برنده خوش شانس تبریک می گوییم.» صرف نظر از ابعاد مختلف غیرقابل اطمینان بودن این قبیل پیام ها، و با فرض صحت و راست بودن این گونه تبلیغات، موضوع از جنبه شرعی چه حکمی دارد؟ آیا می توان در اینگونه امور شرکت کرد؟ اگر فرضا چنین ادعایی نیز صحت داشته باشد و واقعا کسی مالی را بدین طریق کسب نماید، آن مال چه حکمی پیدا می کند؟
پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 09:25 ب.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 1448
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ

با توجه به این که پرسش شما دانشجوی گرامی ابهام دارد توجه به چند لازم است:
1- اگر دوست شما عضو گروهی در اینترنت شده است و به مرور زمان خبرهایی به ایمیل ایشان فرستاده می شود و در نتیجه به جهت بازکردن ایمیل ها و باز شدن آن. جایزه ای به دوستتان تعلق گرفته آن اشکال ندارد.
2- اگر بدون جهت و بدون عضو شدن چنین ایمیلی برای ایشان فرستاده شده و مبلغی پول به عنوان جایزه به او تعلق گرفته، گرفتن آن جایز نیست مگر آن که با عنوان هدیه باشد که چنین امری بعید به نظر می رسد.
3- اگر دوست شما در سایت یا گروه اینترنتی ثبت نام و عضو شده و مبلغی را بابت قرعه کشی پرداخت نموده است در این صورت هم گرفتن جایزه حرام است و یک انواع بلیط بخت آزمایی محسوب می شود.
4- اگر ایمیل فوق به طور ناخواسته و اشتباه به ایمیل دوستتان آمده، گرفتن چنین پولی نیز حرام است.

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 09:25 ب.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
گاها پیام های اغوا کننده ای از طریق پست الکترونیکی و از منابع نامعلوم (عمدتا خارجی) واصل می شود مبنی بر اینکه دارنده پست الکترونیکی برنده فلان جایزه با ارزش یا فلان مقدار مبلغ شده است و ... (مثلا دوستی اظهار می داشت که مدتی قبل پیغامی از یک ظاهرا مؤسسه لاتاری خارجی دریافت کرده مبنی بر اینکه: «تبریک! شما در قرعه کشی مبلغ بسیار عظیمی پوند برنده شده اید! و لازم است برای دریافت جایزه خود با فلان آدرس مکاتبه کرده و مشخصات خود را ارسال نمایید. باز هم به شما برنده خوش شانس تبریک می گوییم.» صرف نظر از ابعاد مختلف غیرقابل اطمینان بودن این قبیل پیام ها، و با فرض صحت و راست بودن این گونه تبلیغات، موضوع از جنبه شرعی چه حکمی دارد؟ آیا می توان در اینگونه امور شرکت کرد؟ اگر فرضا چنین ادعایی نیز صحت داشته باشد و واقعا کسی مالی را بدین طریق کسب نماید، آن مال چه حکمی پیدا می کند؟
بنده سید ... 25 سال سن دارم و ان شاء الله چند ماه دیگر مدرک کارشناسی ارشد خود را از یکی از دانشگاه های معتبر در تهران خواهم گرفت. عرفا فردی مذهبی هستم، نمازها را معمولا سر وقت و در مسجد به جا می آورم و به روزه گرفتن علاقه خاصی دارم. یک سالی است به توصیه پدر نماز لیله الدفن را هر شب می خوانم و نماز وتری به علاقه خویش. از نظر جسمی الحمد لله بدن نسبتا آماده و خوبی دارم. چشمانم درون ویترینی به شماره کم مستقر شده اند. فردی اجتماعی هستم و دوستان نسبتا زیادی دارم. از ابتدای بلوغ (حدود 14 سالگی) به گمانم به مدت سه سال به طور میانگین ماهی یکبار عمل خودارضایی را انجام می دادم. ولی همواره احساس گناه شدیدی مرا می آزرد و در پی راه های مختلف برای ترک بودم. بالاخره با عقد یک پیمان با خود تقریبا موفق به جلوگیری از آن شده ام. و آن پیمان که اکنون حدودا هشت سال عمر دارد و تا کنون نیز بدان پایبند بوده ام چنین است: هرگاه در مبارزه با عمل خودارضایی شکست خوردم بر من واجب است که 7 روز سپر صیام بر تن کنم، که سه روزه آن باید بلافاصله پس از شکست و پشت سر هم باشد و چهار روزه دیگر در طی یک ماه پس از روز شکست به جا آورده شود. آنچه مرا به نگاشتن و مشورت با شما واداشت اینست:
شما را فردی دلسوز، مذهبی و آگاه در این زمینه و در نتیجه مناسب برای مشورتی نیک یافته ام. و اما مشکل من: امروز چهارمین روزی است که در حال مبارزه با یک هجمه شهوانی هستم! تا کنون اینقدر شدید اذیت نشده ام. برای جلوگیری از عمل خودارضایی سومین روزی است که روزه گرفته ام و نیز در اینترنت جستجو کردم و لطافت سخنان زیبای شما دیدگانم را نوازش کرد و روحم را آرام. اکسیر حرف های شما (پرهیز از تنهایی، مشغول شدن به کار، رفتن به رختخواب پس از خواب آلوده شدن، رفتن در جمع و ... ) نیز در دوام آوردن بنده تا کنون خیلی مؤثر بوده است. اما دیگرکاسه صبرم در حال لبریز شدن است. فشار زیادی را دارم تحمل می کنم. دیشب تا نزدیک اذان صبح بیدار ماندم چرا که خوابم نمی برد و بی گمان باید از رختخواب حذر می کردم لذا خود را به یک سری کارهای معمولی مشغول کردم. به درستی نمی توانم بر کارهای دانشگاهی ام که در این چند روز و هفته باید حتما به اتمام برسانم، تمرکز کنم. بدنم به خاطر نرمش های زیادی که در این چند روز برای خروج انرژی اضافی از بدن انجام داده ام مقداری کوفته شده است. از طرفی در اینترنت و نیز با برخی از دکترهای روان شناس که قبلا صحبت کرده ام گفته اند، عمل خودارضایی اگر با برنامه (مثلا ماهی یکبار) انجام گیرد، هیچ گونه ضرری ندارد و نیز مزایایی برای این کار نیز ذکر کرده اند. مانند:
1- این امر مانع از روابط جنسی غیرمجاز مانند همجنس‌بازی می‌شود.
2- تخلیه‌ فشارهای منفی که در طول روز به سراغ فرد می‌آیند.
و ...
(به لینک شماره 1 مراجعه کنید.)
حقیقت اینست که تنها عاملی که باز باعث شده تاکنون با عمل خودارضایی به مبارزه برخیزم عشق به یکتا حبیب بی همتاست که خیلی خیلی مدیون او هستم و دست نوازش و محبتش را بارها و بارها به وضوح در زندگیم حس کرده ام و عطر دل انگیزش بارها مرا مدهوش کرده است و جویبار اشک دیدگانم را روان ساخته. یکی از روحانیون عزیزی که حدود سه سال پیش با وی صحبتی داشتم می گفتند: اصلا به فرض عمل خودارضایی هیچ گونه ضرری نداشته باشد. شاید حضرت حق می خواهد ایمان ما را در بوته آزمایش نهد و بنگرد که ما از فرمان او سر می پیچیم یا نه؟ همین ظریفه کافیست تا ما به منظور نشان دادن ارادت و فرمانبرداری و بندگی خویشتن امرش را بی قید و شرط مطیع باشیم. «والیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنیهم الله من فضله.» اما اکنون به رغم همه علاقه و ارادتم به یکتا حبیب بی همتا، مسایلی این کمترین را به تغییر استراتژی و موضعگیری خود و انجام عمل خودارضایی شاید بتوان گفت مجبور کرده است. هر چند هنوز بر پیمان خود باقی مانده ام اما گویا با توجه به شرایطم مجبورم بین بد و بدتر، بد را برگزینم. این مسائل را در ذیل بیان می کنم و خواهشمندم، خوب بر شرایط بنده بندیشید و شراب سخنان رهگشایتان را در کامم ریزید.
1- بنده فردی عاطفی هستم. و اگر بخواهم طبق نظریه برنامه ریزی عصبی - زبانی (NLP) (لینک شماره 2 را بنگرید.) خود را در یکی از سه گروه انسان ها جای دهم، خواهم گفت 70 درصد حسی 20 درصد بصری و 10 درصد شنیداری هستم. و در مجموع در زمره افراد حسی قرار می گیرم. می خواهم بگویم من از در آغوش گرفتن و بوسیدن غرق لذت می شوم. و در کل فردی سرشار از عاطفه هستم! این امر باعث شده گاه نسبت به برخی از دوستانم در خوابگاه و یا دانشگاه و ... چنان علاقه شدیدی به جانم پیوند بخورد که باعث از بین رفتن تمرکزم شود. و نیز این علاقه دو بار در حد زیادی مشکل آفرین شد البته در حد پریشانی ذهن و فشار روحی ناشی از مبارزه با نفس و خوشبختانه هیچ گاه آن تفکرات مسموم به عمل نیانجامید. به روانشناس دانشگاه در مرکز مشاوره مراجعه کردم. گفتند عشق و محبت شدید باعث بروز تمایلات جنسی می شود. اگر امکان ازدواج برای شما مهیا نیست یکی از راه های درمان، عمل خودارضایی است! در انجام این عمل اگر افراط صورت نگیرد هیچ گونه ضرری ندارد. آری این چنین است برادر فرزانه ما، گویا اگر به بد (عمل خودارضایی) پناه برم باعث شود تخلیه شوم و بتوانم از بدنر(تمایلات و وسوسه های هم جنس خواهی) در امان بمانم.
2- در شرایط حساسی قرار گرفته ام که باید برخی مقاله ها و پروژه های دانشگاهی را هر چه زودتر تهیه کنم و با توجه به این هجمه و تیرهای شهوانی، مرغ تمرکز از وجودم رخت بربسته و بازدهی و سرعت کارهایم شدیدا افت کرده.
3- فعلا امکان ازدواج برایم مهیا نیست و نیز امری زمانبر است، تا قبل از ازدواج چه کنم؟ در ضمن ازدواج موقت را با توجه به شرایط کنونی جامعه که بیشتر زن های خراب و ناسالم نصیب آدم می شود و پول می خواهد و قوز بالا قوز، عقلانی نمی دانم.
لطفا هر چه سریعتر مرا نیک راهنمایی کنید. بنده با توجه به شرایط فوق گریزی از تغییر استراتژی خود نسبت به عمل خودارضایی نمی بینم. اما هنوز ذره ای تردید مرا باز داشته. دیروز به منظور تغییر موضع گیری ام نسبت به عمل خودارضایی استخاره کردم بد آمد. و امروز ایمیلی ساخته ام و به مشورت با شما متوسل شده ام. اگر مرغ تمرکزم به خاطر این آتش شهوانی درون به آشیانه باز نگردد از هماد پروژه ها و مقاله هایم باز می مانم و بسیار وضع بحرانی می شود. من در فشار شدید کاری، روحی به سر می برم و کاسه صبرم سخت لبریز شده. دو بار در خواب محتلم شده ام اما باز آتش زبانه می کشد! تا کنون این قدر این هجمه شدید نبوده است! گویا بین بد و بدتر ناگزیر از انتخاب بدم. سخت تشنه نوشیدن شراب سخنان برخاسته از جام گرانبهای دانش شما هستم.
با سلام پسری با تحصیلات عالیه و شغل مناسب (مهندس عمران، دبیری) و به گفته واسط با اخلاق و ایمان بالا و خانواده ای سرشناس و خوب می خواهد به خواستگاری من بیاید اما تنها مشکلی که دارد این است که او یک بار حدود 4 ماه پیش با دختری نامزد کرده بوده و آن دختر به خاطر ثروت فراوان پدر پسر با او تا مرحله ازدواج جلو آمده است و سر یک بهانه کوچک پولی جدایی حاصل شده است به طوری که دادگاه از خیانت دختر و خانواده اش آگاه و مهریه ای برای دختر تعلق نداده و شناسنامه پسر را نیز تعویض نموده است، اینطور که تحقیق شده است پدر پسر ثروت فراوان دارد و دبیر بازنشسته است اما از اول اجازه داده است که فرزندان او خودشان به دنبال سرمایه بروند و هیچ سرمایه ای در اختیارشان نگذاشته است. از طرفی من هم دختری هستم که در زندگی دوست دارم ازدواج حضرت علی(ع) و خانم فاطمه زهرا(س) را سرلوحه قرار دهم و زندگی را از کم شروع کنم و به بالاترین درجه برسم. از همسر آینده ام هم فقط صفا، صمیمیت، عشق و مهربانی را می خواهم. دوست دارم همیشه صفا و شادی در زندگی زناشوییم به چشم بیاید. من از زندگی بزرگترین نیازهای معنوی و کمترین مادی را می خواهم. دوست دارم من و همسرم جزئی از شاهنامه باشیم و حتی تصمیم دارم کتاب زندگی عاشقانه خود را به لطف خدا بنویسم. از طرفی حدود 6 ماه پیش با پسری آشنا شدم که او نیز تا حدودی مثل من فکر می کرد در این 6 ماه ما به هم دلبسته شدیم به طوری که او می گفت که بدون من زندگی برایش سخت است اما مادرش رضایت به ازدواج ما نداد ما حتی تصمیم داشتیم به مکه برویم با مخالفت مادرش او نیز به طور عجیبی 360 درجه تغییر کرد و شد یک آدم دیگری و بهانه های جور واجور آورد و خیلی راحت و بی دغدغه من را رها کرد بدون اینکه دلیل منطقی بیاورد و به جای حل مشکل آن را پاک نمود اما من واقعا عاشقش بودم حالا با این اوصاف به نظر شما من می توانم با خواستگار جدیدم آن طور که دوست دارم زندگیم را شروع کنم؟ آیا آن با من همانطور که اگر نامزد آن دختر نبود روبرو می شد برخورد خواهد کرد؟ آیا من می توانم عشقی بیش از عشق به آن پسری که 6 ماه باهاش آشنا شدم یا به قول خودش زندگی کردیم با روحمان، با خواستگارم داشته باشم؟ چگونه می توانم راحت تر آن پسر را از زندگیم پاک کنم و آیا خواستگارم هم آن دختر را از زندگیش پاک کرده است؟ آیا به نظر شما او کیس مناسبی برای من است؟ تو را به خدا من را از تردید و دو دلی خارج نمایید؟ چه سؤالاتی علاوه بر سؤالات معمول و رایج می توانم از او بپرسم؟ با این تجربه بدی که از آن پسر دارم چگونه می توانم بفهمم این خواستگار جدید یا هر کس دیگر من را واقعی دوست دارد؟ آن پسر هم تا آخرین لحظات می گفت خیلی دوست دارم تو همه چیز منی و ... اما همان فرد راحت با یک مشکل که مادرش بود من را ترک کرد و گفت مسیر زندگیم عوض شده مطمئن باش خاطراتت تا لحظه مرگ با من است این حرف آخرش بود و من را با هزاران هزار علامت سؤال گذاشت و رفت دنبال زندگی جدیدش.
من مقلد آیت ا... بهجت هستم و می خواهم که یک مقدار پول مشخصی را برای مدت زمان مشخصی از یک نفر قرض کنم حال اگر به این فرد بگویم که من این پول را از شما قرض می کنم و سعی می کنم که به صورت ماهانه یک مبلغی را به شما به عنوان کارکرد پرداخت کنم البته خود مبلغ کارکرد ماهانه را مشخص نکنم حال با توجه به این مسأله سؤالاتی دارم:
1- آیا اصلا دادن این کارکرد حلال است یا خیر؟
2- من می خواهم این کارکرد را بر اساس سود بانک های ایران به این شخص بدهم. (البته همانطور که گفتم بدون گفتن این مطلب به طرف مقابل) آیا این سود در صورت حلال بودن مطلب فوق دارای اشکال است یا خیر؟
3- اگر کارکرد ماهانه دارای اشکال است می توان به طرف مقابل گفت که بعد از مدت زمان گفته شده یک پاداشی را به خاطر این قرضی که به من دادی به تو می دهم البته باز هم مقدار آن را مشخص نکرد؟ و آیا این مطلب نیز دارای اشکال است یا خیر؟
لطفا اگر ممکن است پاسخ سوالات گفته شده را به صورت دقیق و یک به یک جواب دهید زیرا پاسخ آن برایم خیلی از نظر شرعی حائز اهمیت است.
بنده جوان 20 ساله ای هستم، که همراه با پدر و مادر خود زندگی می کنم. اما چند صباحی است که به خاطر جهنمی شدن فضای خانواده طلب مرگ از خداوند متعال دارم که دلیل آن عمل کردن پدر بنده به یکی از فرائض پسندیده و دارای ثواب و مورد توصیه اهل بیت(ع) به نام ازدواج موقت می باشد. پدر اینجانب در کمال راحتی به برقراری ارتباط با خانم های مختلف کرده و در پی این روابط مادر بنده دچار روانپریشی و افسردگی مزمن شده است و جز پوست و استخوانی از او نمانده است که مدام تحت آزمایش های مختلف در بیمارستانهاست.
پدر بنده در حضور من و مادرم ساعت ها در منزل با خانم های مورد نظر مکالمات تلفنی عاشقانه داشته و همچون زوج های جوان شوخی ها و خنده های طولانی دارند. در مواردی نیز پدر بنده با زن های مختلف رؤیت شده اند که مایه سر افکندگی ما در مقابل دوستان و آشنایان و اقوام گردیده است. اما پدر اینجانب در جواب تمامی سؤالات ما به سنت ازدواج موقت اشاره می کنند و اعمال خود را تحت عنوان کسب ثواب معرفی می کنند و بعضا نیز می گویند خود نیز چنین علاقه ای به این ارتباطات ندارند و از سنشان نیز گذشته است، اما تنها به خاطر سفارش معصومین(ع) و خداست که به این اعمال دست می زنند.
آیا واقعا باید خانواده ها را فدای این امر الهی کرد؟ آیا دستور خدا باید موجب از هم پاشیدن خانواده ها شود؟ وظیفه من که پسر مادرم هستم در قبال اعمال پدرم چیست؟ بنده اسم این اعمال را خانوم بازی می گذارم اما پدرم از آن به عنوان ثواب های الهی یاد می کند و برای من تقریبا 400 صفحه حدیث و آیه به عنوان سند می آورد. از مسلمان بودن خود بیزارم… از زنده بودن خود سیرم… اگر اسلام این است…

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed