ارتباط با ما
راهنما
سوال داری؟!‏
بپـــــرس
جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات
عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده
(فاتحه خواندن) (چگونه فاتحه بخوانیم) (فاتحه) (فاتحه چیست) (فاتحه برای اموات) (خواندن فاتحه) (چگونه فاتحه بفرستیم) (فاتحه برای مردگان) (دعای فاتحه) (نحوه خواندن فاتحه) (فاتحه برای مرده) (نحوه گفتن فاتحه) (دعای فاتحه برای مرده) (فاتحه خواندن برای مردگان) (طریقه خواندن فاتحه) (فاتحه فرستادن) (فاتحه اموات) (دعای فاتحه خوانی) (خواندن فاتحه چگونه است) (بهترین سوره برای اموات) (نحوه خواندن فاتحه برای مردگان) (فاتحه خوانی) (فاتحه دادن) (خواندن فاتحه برای اموات) (طریقه فاتحه فرستادن) (طریقه فاتحه خواندن) (نحوه فاتحه خواندن) (طرز خواندن فاتحه) (نحوه فاتحه دادن) (چه سوره هایی برای مرده) (چه سوره هایی برای اموات بخوانیم) (فاتحه خواندن برای مرده) (روش خواندن فاتحه) (ثواب فاتحه برای مرده) (طریقه خواندن نماز هدیه به اموات) (فاتحه چگونه خوانده می شود) (نحوه فرستادن فاتحه) (روش صحیح فاتحه خواندن) (طریقه فاتحه دادن) (بهترین هدیه برای اموات) (طرز خواندن فاتحه برای اموات) (روش فاتحه خواندن) (طریقه خواندن فاتحه برای اموات) (کدام سوره برای میت) (قرائت فاتحه) (بهترین سوره برای مرده) (نحوه فاتحه فرستادن) (فاتحه چگونه است) (طریقه فرستادن فاتحه) (چگونه فاتحه بخوانيم) (ذکر فاتحه) (فرستادن فاتحه) (روش فاتحه فرستادن) (آموزش فاتحه خواندن) (آداب فاتحه خواندن) (اموزش فاتحه) (فرستادن فاتحه برای اموات) (بهترین هدیه برای اموات چیست؟) (طرز فاتحه خواندن) (چگونه برای اموات فاتحه بخوانیم) (چگونگی خواندن فاتحه) (خواندن فاتحه برای مردگان) (خواندن فاتحه برای مرده) (طریقه فاتحه دادن برای مرده) (ذکر فاتحه برای اموات) (فاتحه ) (فاتحه براي اموات) (آداب فاتحه برای مرده ها چیست؟) (فاتحه خواندن چگونه است) (برای فاتحه چه بخوانیم) (فاتحه برای میت) (فاتحه چیست؟) (خواندن فاتحه ) (نحوه قرائت فاتحه) (فاتحه برای اموات چگونه است) (روش فرستادن فاتحه) (دعای فاتحه برای اموات) (چگونه فاتحه بدهیم) (خواندن صحیح فاتحه) (طریقه خواندن فاتحه برای مرده) (متن فاتحه برای مرده) (سوره برای اموات) (ثواب فاتحه برای اموات) (دعا برای فاتحه دادن) (چگونه باید فاتحه بخوانیم) (فاتحه مردگان) (آموزش فاتحه فرستادن) (3چگونه فاتحه بفرستیم؟) (بهترین هدیه برای مرده) (فاتحه مرده) (آداب فاتحه) (ثواب فاتحه) (طرز صحیح فاتحه خواندن) (برای شادی روح اموات چه باید کرد) (طرز فرستادن فاتحه) (بهترین سوره ها برای اموات) (نحوه صحیح فاتحه فرستادن) (طریقه گفتن فاتحه) (آموزش خواندن فاتحه) (برای اموات چه سوره هایی بخوانیم) 

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
چگونه باید فاتحه برای مرده خواند؟ چه سوره هایی و به چه تعداد؟
پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 8:34 PM این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 149855
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
در روایتی از امام صادق علیه السلام پیرامون زیارت اهل قبور آمده که چون در بین قبرها هستی یازده مرتبه سوره «قل هو الله» را قرا ئت کن وثوابش رابه روح آنان هدیه نما,زیرا کسی که این عمل را به جای آورد خداوند به عدد همه مردگان ثواب وپاداش به او عنایت فرماید.
خواندن سوره حمد (فاتحه الکتاب) و خواندن 7 مرتبه «انا انزلناه فی لیله القدر» بر طبق گفته روایات، آثار مطلوب و مفیدی در حال اموات و گشایش در حال آنها دارد. به طور کلی خواندن قرآن کریم برای اموات و به نیت آنها و هر کار خیرى که انجام دهید و ثوابش را به روح میت هدیه بکنید، براى او مفید است؛ چه ذکر و قرآن و نماز مستحبى و طلب مغفرت باشد، و چه صدقه.
کسی که برای میت عملى را انجام مى‏دهد، گرچه در نیت باید قصد نیابت نماید، ولى قسمت عمده ثواب آن طبق روایات ـ در نامه عمل او نیز نوشته مى‏شود. البته باعث برى‏ءالذمه شدن میّت نیز شده و او از عذاب و گرفتارى نجات پیدا مى‏کند.
مرحوم حاج شیخ عباس قمى در مفاتیح‏الجنان، ص 317 حدیث صحیحى را از امام صادق(ع) نقل فرموده که در ضمن آن حدیث این طور آمده «میت شاد و مسرور مى‏شود و گشایش پیدا مى‏کند به دعا و استغفارى که براى او مى‏کنند چنانچه زنده شاد مى‏شود به هدیه که براى او مى‏برند و فرمود که ثواب نماز، روزه، حج، صدقه و سایر اعمال خیر و دعا در قبر میت بر او وارد مى‏شود و ثواب آن براى مرده و کسى که آنها را انجام داده نوشته مى‏شود».
روایات دیگرى نیز در آنجا نقل شده که مى‏توانید مطالعه کنید، بنابراین یقین کنید که آنچه براى اموات خودتان هدیه مى‏کنید در صورتى که اخلاص داشته باشید به آنها مى‏رسد و ثوابش در نامه عمل خودتان هم ضبط مى‏شود.
مرحوم طبرسی در جلد اول مجمع البیان در فضیلت آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» می فرماید: «پیامبر اکرم(ص) در حدیثی می فرماید: «هنگامی که معلم به بچه بگوید بگو بسم الله الرحمن الرحیم و بچه این جمله را بگوید، خداوند معلم و پدر و مادر این بچه را می آمرزد. در روایات آمده است که حضرت صادق(ع) فرمود: هرگاه چهل نفر نزد میت حاضر شوند و بگویند: «اللهم انا لا نعلم منه الاخیرا»؛ یعنی خدایا ما جز نیکی چیزی از او نمی دانیم، خداوند می فرماید: شهادت شما را در مورد او پذیرفتیم و آمرزیدیم آنچه را که شما درباره او نمی دانید.V}(معاد، شهید دستغیب، ص 47، دارالکتاب).{V
به طور خلاصه لطف و رحمت الهی در مورد اموات فراوان و بی شمار است و امور فراوانی موجب تخفیف عذاب آنها و یا آمرزش آنها می گردد؛ البته بهترین هدیه برای اموات قضای حقوق واجبی است که بر عهده آنها باقی مانده است مثل نماز و روزه و حج واجبی که از میت فوت شده و یا بدهکاری های او مثل بدهی خمس و زکات و بدهی به مردم و حقوقی که از مردم بر ذمه دارد، ادای این حقوق واجب در حال میت بسیار مفید و مؤثر است و او را از عذاب و ناراحتی رها می کند.
برای مطالعه بیشتر ر.ک:
- وسائل الشیعه، کتاب الطهاره، باب 25، و باب 17 و باب 27.
- معاد، شهید دستغیب شیرازی.
انسان از مرگ تا برزخ نعمت الله صالحی حاجی آبادی ص75و76

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 8:34 PM به این سوال جواب داده است.
پیوند همیشگی پاسخ
نحوه قرائت فاتحه
51901684 در تاریخ 7 مرداد ماه سال 1394 در ساعت 1:46 PM به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
چرا در اسلام قواعد و قانون هایی برای آداب مجلس ترحیم و عزا گفته شده و ما هم به طور تقریبا صحیح آن را استفاده می کنیم اما در مورد آداب شادی کردن مثلا در جشن ها و عروسی ها گفته نشده تا آنجا که ما به فرهنگ غربی برای آداب جشن ها و شادی هایمان مراجعه کرده و مکررا استفاده می کنیم؟ مثلا ما هیچ گاه قبول نمی کنیم که برای مردگانمان به جای صلوات و فاتحه مانند غربی ها یک دقیقه سکوت کنیم اما مانند آنها که در کارناوال ها و جشن هایشان از رقص و پایکوبی و دست زدن استفاده می کنند ما هم به مرام و مسلک آنها رفتار می کنیم؟ چرا دین اسلام برای شادی ما روش کلی را مشخص نکرده و روش صحیح آن چیست؟ چرا در تلوزیون ما برای عزاداری از یک روز قبل و بعد از روز عزا عزاداری ها شروع می شود و انواع برنامه ها در این مورد پخش می شوند اما در روز ولادت امامان معصوم(ع) یا پیامبر گرامی اسلام(ص) در خور این حضرات برنامه های شاد و مثل مولودی ها و از این دست برنامه ها پخش نمی شود مگر این برنامه ها چه منافاتی با روح دارند که با توجه نکردن این نوع شادی های مشروع باعث جلب جوانان به شادی های غیرمشروع می شوند و بعد می گویند باید جلوی شادی های نامشروع را گرفت؟
ببخشید که یکم طولانی شد چون این بحثی بود که یکی از اساتید اندیشه اسلامی دانشگاه در کلاس به بحث گذاشته بودند و برام مهمه که دلیل اینها رو به طور کامل بدونم.
بارها با بعضی از کسانی که مقوله ولایت فقیه را جعلی و نامشروع می دانستند به بحث و مشاجره علمی نشستم غالبا مخالفت آنها به خاطر بعضی از روایت هایی است که در بخش روایات آخرالزمان وارد شده است می باشد به طور مثال روایاتی که هر نوع قیام و تشکیل حکومتی را در آخرالزمان محکوم به شکست می دانند یا رهبر آن قیام را طاغوت و خارج از ولایت ائمه(ع)‌ می دانند ولی این مرتبه مخالفت از دریچه دیگری آغاز شد از دریچه مباهله و تهدید ولی فقیه با بعضی علماء مخالف. آری طرف آن چنان تهدید آمیز در این رابطه سخن می گفت که اگر مثلا ولی فقیه با فلان شخص به مباهله بپردازد حتما ولی فقیه در این مباهله شکست خواهد خورد چرا که آن شخص را جزء افراد مستجاب الدعوه و ... می دانند. ولی متأسفانه در این مرتبه نتوانستم به آنها جواب قانع کننده ای بدهم و این مسأله سخت ذهنم را به خود مشغول کرده است حال: در برابر مخالفاتی که ولایت فقیه را تهدید به مباهله می کنند چه باید پاسخ گفت؟ آیا شخص ولی فقیه در صورت احتیاج حاضر به مباهله می باشد یا خیر؟ چرا؟ ضمنا در گذشته آیا چنین پیشنهادی به امام خمینی(ره) و آیت الله خامنه ای شده است یا نه؟ در صورت وجود چنین پیشنهادی عکس العمل علمی و عملی آنها چگونه بوده است؟کلیدواژه


 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed
..