ارتباط با ما
راهنما
سوال داری؟!‏
بپـــــرس
جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

سوالات 18+سوالات 18+
سوالات 18+
تبلیغات
تبلیغات
اخباراخبار
خبر (عکس) دستگیری مامور قلابی در تهران

منبع خبر فرارو
تاریخ خبر 10:47 PM - 26/10/1396

همه خبرها
لیست خبرگزاری ها
اخبار پرسشکده

راهنماییراهنمایی
پاس چیست؟

لیست کامل


پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
مسیحیها و یهودیها که نماز و روزه را انجام نمی دهند در صورتی که در دین آنها طبق قرآن وجود دارد، می توانند به بهشت بروند؟
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 4:34 PM این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 2088
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ

1ـ قاعده کلّی که خداوند متعال در باب تکلیف بیان نموده این است که: « لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلَّا وُسْعَها لَها ما کَسَبَتْ وَ عَلَیْها مَا اکْتَسَبَتْ. ـــــ خدا هیچ کس را جز به اندازه ی توانایی اش تکلیف نمى‏کند. نیکیهاى هر کس به نفع خود او و بدیهایش نیز به ضرر خود اوست.» ( بقره:286)
بر این اساس ، اگر کسی از دین حقّ مطلع و بر حقآنیّت آن واقف است مکلّف به تبعیّت از دین حقّ بوده غیر از دین حقّ از او پذیرفته نمی شود ؛ « وَ مَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلامِ دیناً فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَ هُوَ فِی الْآخِرَهِ مِنَ الْخاسِرینَ ــــــ و هر کس جز اسلام آیینى براى خود انتخاب کند، از او پذیرفته نخواهد شد؛ و او در آخرت، از زیانکاران است.» (آل‏عمران:85). امّا اگر کسی از دین حقّ مطلع نباشد یا حقّانیّت آن ــ در عین اینکه تحقیق نموده ــ برایش اثبات نشود یا اساساً توانایی تحقیق نداشته باشد ، بر اساس آن دین مورد مواخذه قرار نخواهد گرفت و حساب اخروی او بر اساس حقایق و احکام الهی خواهد بود که در اختیار دارد. بر این مبنا آن عدّه از اهل کتاب که از حقانیّت اسلام اطّلاع ندارند و در این عدم اطّلاع نیز مقصّر نیستند ، بر اساس دین خودشان بازخواست خواهند شد البته آن مقدار از دینشان که مطابق با حقّ است.
در میان این ادیان آسمانی برخی مثل یهودیّت ، نماز و روزه و حجاب و امثال آن را بر پیروانشان واجب می دانند لذا اگر به آنها پایبند باشند اجر مناسب خود را خواهند داشت و الّا به خاطر ترک آن معذّب می شوند. امّا برخی ادیان آسمانی تحریف شده مثل مسیحیّت ، گرچه نماز و روزه و حجاب و امثال آن را به رسمیّت می شناسند ولی انجام آن را بر پیروان خود واجب ندانسته لذا ترک آن را هم مستلزم عذاب نمی دانند. البته هیچ دین الهی ــ هر چند تحریف شده ــ نیست که پاره ای از حسنات و بخصوص حسنات اخلاقی را بر پیروانش واجب نشمرده باشد ؛ لذا همه ی اهل کتاب اعمال واجبی دارند که باید به آنها پایبند باشد ؛ بخصوص که بسیاری از این اعمال ، افزون بر حکم دین ، فتوای عقل نیز می باشند ؛ لذا در باب این اعمال حقّ حجّت بر آنان تمام است.
2ـ امّا اینکه تعدادی از اهل کتاب با شرائط پیش گفته اجر اعمال خود را خواهند داشت ، به این معنا نیست که دین تحریف شده ی آنها ، دین حقّ است یا دین آنها نصیبی از حقّانیّت دارد. باید توجّه داشت که بحث حقّانیّت یک دین جدا از بحث نجات پیروان آن دین است. تابعین حقیقی دین حقّ یقیناً اهل نجات نیز خواهند بود ولی چنین نیست که هر اهل نجاتی دارای دین حقّ نیز باشد. برای مثال بسیاری از کودکان و عقب مانده های ذهنی و مستضعفین فکری نیز در آخرت وارد جهنّم نمی شوند ولی این بدان معنا نیست که آنها بر اساس عمل به دین حقّ ، اهل نجات شده اند ؛ چون آنان اساساً دین نمی دانستند یا فهم درستی از دین نداشتند تا بر اساس آن اهل نجات بوده باشند. اهل کتابی هم که به علل موجّه دسترسی به دین حقّ نداشته اند ، در مساله ی حساب رسی اعمال تا حدودی شبیه همین افرادند.
3ـ همچنین باید توجّه داشت که همه ی اهل جهنّم تا ابد در جهنّم نخواهند ماند ، بلکه بسیاری از اهل جهنّم که مراتبی از ایمان به خدا را داشته و در مقابل خدا استکبار نداشته اند ، بعد از تطهیر توسّط جهنّم ، سر آخر از آن رها گشته به بهشت وارد می شوند. لذا در مساله ی نجات اخروی طبق منطق اهل بیت (ع) شیعه با مسلمان غیر شیعه برابر نیست و مسلمان غیر شیعه نیز با اهل کتاب در یک رتبه نیست و اهل کتاب نیز با خداباوران غیر اهل کتاب همتراز نیستند و خداباوران غیر اهل کتاب نیز با منکران خدا یکسان نیستند و منکران غیر عنود نیز با منکران مستکبر در یک سطح نمی باشند. همینطور اهل عمل صالح با غیر عاملین در یک رتبه نخواهند بود.برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 4:34 PM به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
در قرآن و نهج البلاغه و مفاتیح، دعاهای کوتاه ولی پرمغزی وجود دارد. تعدادی از این ادعیه را حفظ کرده ام و بسیار دوست دارم پس از ذکر رکوع و سجود و در قنوت آنها را بخوانم. همان طور که مدتی است این کار را می کنم و با قرائت این دعاها آن هم در نماز، احساس قرب بیشتری می کنم و حضور قلبم افزایش می یابد ولی چند روز پیش شنیدم این کار اشتباه است و برایم جای تعجب بود، چرا؟ با توجه به این که اکثر این ادعیه تقاضاهای اخروی از خداوند متعال است. لطفا مرا از این بلاتکلیفی درآورید. با توجه به این که به این سبک نماز بسیار خو کرده ام و دوست دارم رکوع و سجودم طولانی باشد.
من جوانی هستم 24 ساله از نظر معنوی به هیچ وجه حال خوبی ندارم نه با انجام کار خوب شاد می شوم و نه با انجام کار بد ناراحت، البته کار بد یا گناهی تا آنجا که یادم می آید، انجام نمی دهم ولی از انجام عبادات معمولی چون نماز و دعاهایی چون کمیل و ندبه حال خوشی به من دست نمی دهد فقط از سر وظیفه انجام می دهم حتی از خواندن قرآن هم نوری در دلم ایجاد نمی شود اصلا احساس خوبی ندارم خواهش می کنم کمکم کنید. لطفا نصیحتم نکنید راه عملی نشانم بدهید. با این وضع امیدی به رستگاری ندارم!کلیدواژه
 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed
..