جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    من کنکوری هستم اکنون هیچ حال و حوصله درس خواندن ندارم، مرا راهنمایی کنید چگونه درس خواندن را شروع کنم تا بتوانم در دانشگاه قبول شوم.
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 11:49 ق.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 13238
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز در خصوص موضوع مورد نظر باید بگوییم که این مشکل با عمل به توصیه‏هاى زیر بى تردید حلّ و مرتفع خواهد شد، آنچه در این میان بسیار با اهمیت است اهتمام جدّى داشتن به این توصیه‏ها و دقیق و مستمر عمل نمودن به آنهاست و الا اگر عمل نباشد هیچ راهکاری موثر نخواهد بود:
1. بى حوصله بودن در یک معنا چیزى جز عدم رغبت و انگیزه و به دنبال آن رنج بردن از کار و موقعیت مورد نظر نیست که بعد از مدتى نشانه‏هاى بى رغبتى زائل مى‏گردد ولى رنج‏آور بودن آن کار و یا موقعیت همچنان به حال خود باقى مى‏ماند لذا راهکار اساسى در کسب انگیزه، و تقویت نشاط و شادابى درسى، نهفته است و باید به این کار اهتمام ورزید. بنابراین براى افزایش سطح انگیزه راهکارهاى زیر را عملى سازید:
1. لیستى از توانمندیهاى خود تهیه کرده و روزى دو یا سه بار با صداى بلند آن را بخوانید مثلًا بگویند من شخص با استعدادى هستم، من در در س ریاضی فرد توانمندی هستم من....
2. لیستى از فوائد مادى، معنوى، موقعیتى درس خواندن و کسب موفقیت تحصیلى تهیه نموده و آن را هر روز مرور کنید و هر روز چند دقیقه بر روى یکى از آن فوائد فکر کرده و چند سطر درباره آن مطلب بنویسید و این عمل را براى یکایک فوائد انجام دهید و بعد هر کدامکه براى شما خوشایندتر بود را گاه گاهى مطالعه و به آن بیافزائید.
3. لیستى از پیامدهاى منفى درس نخواندن، مانند عدم موفقیت تحصیلی و یا نرسیدن به آرزوها و... را تهیه و با تأمل در مورد یکایک آنها این پیامدهاى منفى را براى خود جدّى، بزرگ و معضل آفرین معرفى کنید.
گمان مى‏رود یکى از علل بى حوصلگى در درس و حتى عدم تمرکز در آن شیوه غلط درس خواند شما مى‏باشد لذا خوب است در روش تحصیل خود تجدید نظر کنید و با مطالعه بیشتر به یک شیوه علمى و کارآمد برسید ما در این مکاتبه توجه شما را به چند توصیه مهم درباره شیوه تحصیل جلب مى‏کنیم:
1. سعى کنید براى حفظ و جلب انگیزه لازم، به اتفاق یکى از دوستان خود مطالعه کنید و یا مباحثه کنید حال چه به همراه دوستان و چه تنها مطالعه مى‏کنید به مراحل زیر نیز دقت کنید.
2. دوست گرامى شکل درس خواندن بر اساس ماده درسى، مقطع تحصیلى، زمان و فرصت تحصیلى و توانمندیهاى فراگیر و موقعیت فراگیر تفاوت پیدا مى‏کند. بى تردید شکل تحصیل در دبستان با شکل تحصیل در دبیرستان یکسان نیست و شما نمى‏توانید همان گونه که دبستان درس مى‏خوانید در دبیرستان نیز به همان شیوه موفق باشید و یا شکل ارائه درس ریاضى و یاد گرفتن آن با درس فارسى متفاوت است .

3. از مطالعه شتاب‏زده و تند جدا پرهیز کنید.
4. کتاب یا بخش مورد نظر از کتاب را به قسمت‏هاى کوچکتر تقسیم کنید و هر قسمتى را مطالعه کرده و بفهمید و بعد به سراغ قسمت بعدى بروید.
5. فضاى و مکان مطالعه را براى خود مکانى جذّاب و نشاط آفرین بسازید حتى با تغییر دکور و بکارگیرى وسائل نشاط آور.
6. نور کافى، حرارت متناسب، وضعیت نشستن و مناسب براى درس بکارگیرى ابزار کمک آموزشى خوب در تحصیل و مطالعه بسیار مؤثر است.
7. ورزش صبحگاهى را فراموش نکنید و در روز در سه الى چهار نوبت و در هر نوبت 5 تا 6 بار تنفس عمیق را فراموش نکنید.
8. متن درسى و مورد مطالعه را هماهنگ و هم‏طراز با فهم خود برگزینید.
9. خود را به رعایت نظم در مطالعه عادت دهید مانند شروع در ساعت معین- اتمام در ساعت معین، عدم اخلال به روند مطالعه و قطع کردن آن، از انحراف فکر و حواس با تمرین اجتناب ورزید.
8. مطالب دشوار درس را یادداشت کنید
چند تذکر: 1. تحول جدید و ترک سابقه و روش قبلى به سرعت و سهولت انجام نمى‏پذیرد. لذا صبر و حوصله و مقاومت شرط موفقیت است.
2. نظارت بر اجرا و اینکه برنامه درسى خود را به دست خودتان ارزیابى کنید لازمه پیشرفت است چرا که نواقص را مرتفع و برنامه را رو به رشد پیش مى‏برد بنابراین عملکرد خود را ارزیابى و نقاط ضعف آن را مرتفع سازید.
3. هرگاه در اجراى برنامه درسی خود موفقیت داشتید خود را تشویق کنید و پشتکار خود را افزایش دهید.
4. براى هر روز (هر 24 ساعت) خود برنامه داشته باشید و بر اساس آن حرکت کنید و شب میزان هماهنگى خود را با برنامه ارزیابى نمایید.
با توجه به فرصت کمی دارید سعی کنید از تمام فرصتهایتان بهره بگیرید. و تنها تلاش شماست که ارزش داشته‘ حال اگر موفق شدید که چه بهتر و اما در صورت عدم موفقیت خود را نگران نکرده و برای فرصتهای بعدی آماده شویى. این اصل را همیشه با خود تکرار کنید که من باید به وظیفه‌ام که درس خواندن است عمل کنم حال نتیجه هر چه شود. این فکر از اضطراب شما کاسته و انگیزه شما را بالا می‌برد.
در پایان برای شما و تمامی جوانان این مرز و بوم آرزوی موفقیت و سربلندی در تمامی مراحل زندگی را از خداوند متعال خواهانیم.

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 11:49 ق.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
چگونه درس خواندن را شروع کنیم با اینکه هیچ حال و حوصله درس خواندن ندارم؟
درس خواندن در دانشگاه باید به چه نحوی باشد؟ من داشجوی ترم 4رشته شیمی هستم. با آن که درسها را در کلاس متوجه می شوم و در طول ترم هم خوب درس می خوانم اما نتیجه و نمرات خوبی نمی گیرم، علت چیست؟
یاد آور می شوم که این بنده حقیر چندی پیش نامه ای به شماره برای شما ارسال کردم و پاسخ مفصل شما را دریافت نمودم و پاسخ حضرتعالی تا حدود زیادی بنده را اقناع کرد ولی امروز در حال مطالعه کتاب شیدا بودم. کتابی که داستان و سرگذشت عارف بالله شیخ عبدالکریم کشیمیری(رضوان الله علیه) است و به جمله ای برخوردم که بسیار تعجبم را برانگیخت و از آنجایی که با سوال قبلی سنخیت دارد از جنابعالی خواهش می کنم تا برای بنده بیشتر توضیح دهید تا از کنجکاوی من حقیر کاسته شود. در صفحه 108 کتاب شیدا جمله ای از مرحوم کشمیری بود که عیناً آن را نقل می کنم. آیت الله کشمیری: « یک دفعه بابی از معارف بر من باز شد که آن قدر برایم سنگین بود که اگر حرام نبود دست خودم را به سیم برق وصل می کردم تا بمیرم»( نمی دانم شما چقدر با شخصیت برجسته ای همچون کشمیری آشنا هستید. ولی شما را به خدا عجولانه قضاوت نکرده و این دلسوخته اهبیت(ع) را بخاطر ایراد این جملات به تظاهر و مرید پروری متهم نکنید، هرچند که شأن و منزلت حضرتعالی اجل از آن است که این گونه قضاوت کنید.) نمی دانم با طرح این سوال چه ذهنیتی از شخصیت من در شما شکل می گیرد. شاید شما تصور کنید بنده از جمله جوانان تارک الصلاتی هستم که دارم به بیراهه می روم. ولی این گونه نیست بنده در حد توانم پایبند به شریعت بوده و به عرفانهای نوظهوری که به دنبال به دام انداختن افراد ناآگاه است نیستم بلکه عرفان حقیقی را در مدار اهلبیت(ع) و قرآن می دانم و با مطالعه زندگینامه بزرگان و خواندن کلمات قصارشان نشاط زیادی در خود برای انجام احکام شریعت می یابم و هر دفعه که زندگی یکی از اولیای الهی را مطالعه می کنم به اصطلاح شارژ می شوم. لذا اطاله کلام نمی دهم. خیلی دوست دارم عاشق خدا شوم. می خواهم من هم به جایی برسم که همچون کشمیری مشمول هدایت خاصه خدا واقع شوم و علوم الهی را درک کنم و عاشقانه همچون مولایم علی(علیه السلام) خدا را عبادت کنم. اولا اینکه تفسیر شما از جمله مرحوم کشمیری چیست؟ ثانیا چگونه می توان به عشق الهی که در نامه قبلی اشاره کرده بودید، دست یافت؟
لطفاً در مورد نماز شب برایم توضیح دهید که خواندن حداقل و کامل آن چگونه است؟ من 40 مؤمن را سراغ ندارم، چگونه اسامی آنان را پیدا کنم و دعایشان کنم؟ بهترین وقت خواندن نماز شب چه ساعتی است؟ آیا می توان بین اذان صبح تا طلوع آفتاب خواند؟
چرا نمی تونم درس بخونم؟ چه جوری درس بخونم؟

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed