ارتباط با ما
راهنما
سوال داری؟!‏
بپـــــرس
جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
من در سن کودکی زمانی که روزه تازه بر من واجب شده بود دو بار به عمد روزه خود را خوردم الان می خواستم ببینم چه کار باید انجام دهم و کفاره آن چقدر می شود و دیگر اینکه می خواستم بدانم که به علت عذر شرعی و اینکه به علت ضعیف بودن زیاد نتوانستم روزه بگیرم و خودم همین جوری یک ماه را حساب کردم البته با چند روز زیادتر و من روزه های ثوابی هم میگرفتم حالا می خواستم بدانم که این روزه های ثوابی که می گر فتم را می توانم جزء روزه های واجب حساب کنم یا نه؟
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 10:51 PM این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 1653
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
برای ان دو روزی که عمدا و با توجه به مسئله و بدون عذر شرعی نگرفته و یا باطل کرده اید علاوه بر قضا برای هر روز کفاره نیز واجب است و کفاره عبارت از گرفتن 60 روز روزه برای هر روز که باید 31 روز آن پی در پی باشد (بقیه آنها را می توانید با فاصله بگیرید) و یا طعام دادن به 60 فقیر برای هر روز است که مقدار 750 گرم طعام ( یعنی نان آرد برنج گوشت و ماننداینها) از هر کدام که بدهید اشکال ندارد ,و انچه بخاطر عذر شرعی( البته ضعف اگر تحمل ان بسیِار مشکل باشد عذر حساب می شود اما ضغف های معمولی نه.) نگرفته اید باید قضای ان را بگیرید و برای هر رورهمان 750 گرم طعام را بابت کفاره غیر عمد به فقیر بدهید .
وهمه مراجع می فرمایند: در صورتی که شک در مقدار روزه های قضا شده خود دارید مى‏توانید به مقدار حداقل اکتفا کنید ؛ یعنى، هر مقدار از روزه‏ها را که یقین دارید کمتر از آن نبوده، قضا کنید و بیش از آن لازم نیست. بنا بر این اگر شما می دانید بیشتر از یک ماه روزه بدهکار نبوده اید همان یک ماه که گرفته اید کافی است ولی روزه هایِِ مستحبی که برای ثواب گرفته اید به جای قضا محسوب نمی شود

کسی که روزه قضا بر عهده اوست نمی تواند روزه مستحبی بگیرد. ولی اگر بدون توجه به روزه های قضایی، روزه مستحبی بگیرد صحیح است و ثواب دارد ولی به جای روزه قضا حساب نمی شود. V} (توضیِح المسایِل مراجع س 1883 و س 1660 )

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 10:51 PM به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
می خواستم در مورد پاسختون با شما صحبت کنم. من دانشجوی اقتصاد هستم و برام این سوال مطرح بود که اسلام که خودش یه مکتب کامل و جامع است در مورد اقتصاد چه روشها و متدهایی رو ارائه کرده بنابر این تصمیم گرفتم در مورد نظام اقتصادی اسلام مطالعاتی داشته باشم. وقتی این موضوع رو با یکی از اساتید خودم مطرح کردم و نظر ایشون رو در این مورد جویا شدم ایشون با لحنی تمسخرآمیز فرمودند: اسلام دین ماست فقط همین ولی من اصرار کردم که روی این موضوع کار کنم. متأسفانه منابع زیادی پیدا نکردم. همین منابع اندک هم به نظر من فقط یک سری حرفهای کلی داره. بعضی از این کتب البته به نظر من می خواستند با تطبیق دادن احکام اسلامی با نظام اقتصادی غربی به اون مطالب نوعی مقبولیت بدهند یعنی فقط اینکه ما بگیم ما هم قوانین اقتصادی اسلامی داریم. بعضی از این کتب نیز خیلی سنگین و فلسفی بحث کرده بودند. من کتاب آقای مطهری را نیز مطالعه کردم ولی برای من که دانشجوی ترم 5 اقتصادم مطالب این کتاب خیلی سطحی و ساده بود شاید به این دلیل که من 5 ترم با اقتصاد لیبرالی کار کردم و با روشها و بحثهای اون خو گرفتم، الان می خواستم بدونم به نظر شما چه افرادی توانایی ایجاد یک نظام منسجم اسلامی رو دارند مثلا در مورد همین زکات که در احکام اسلامی آمده که بر ده چیز دلالت دارد مثل گوسفند وشتر و...خوب مسلم است که این کسب کار در زمان پیامبر(ص) رایج بوده ولی الان دیگه نیست. می خوام بگم کی باید این احکام رو استخراج کنه؟ آیا ما باید بگیم چون اسلام دین کاملی هست پس دیگه نباید از دانش اقتصادی کشورهای غربی استفاده کنیم؟ بهتر نیست به جای بحث در مورد ایجاد این نظام به استفاده صحیح از این احکام در همین سیستم اقتصادی لیبرالی بپردازیم. ممنونم از پاسخهای جامع و کاملی که ارائه می دهید.
بنده از ابتدای سن تکلیف خود سعی کردم جهاد اکبر انجام دهم این کار را کردم و به درجات روحی خوبی از معنویت رسیدم. خیلی پاک بودم. چشمم پاک بود. مثل شهدا بودم. خواب آقا امام زمان رو دیدم. اما ناخواسته در اینترنت به دیدن سایت های غیر اخلاقی پرداختم. ناخواسته بود. یعنی برای تحقیق راجع به نوعی بیماری روانی در انحرافات جنسی تحقیق می کردم چون مشکلی داشتم و هم اکنون نیز دارم که هیچ کس قادر به پاسخگویی من نیست و اگر هم باشد من خجالت می کشم بپرسم. لذا تصمیم گرفتم تا در اینترنت به دنبال مجهول خودم بگردم. نمی دونستم مشکل من نوعی انحراف جنسی است. فکر می کردم در دنیا فقط من این مشکل رو دارم. اما در اینترنت دیدم سایت های زیادی راجع به مشکل من است که فهمیدم این نوع مشکل من نوعی انحراف جنسی است. دست از دیدن سایت ها برنداشتم، تصاویر مختلف و هم چنین داستان های زیاد رو می دیدم و از دیدن آنها لذت می بردم. در حین انجام این کار احساس گناه شدید می کردم. آخه من خواب امام زمان رو دیده بودم. بارها به مسجد جمکران رفته و اکنون نیز می روم. اون قدر احساس گناه می کنم که افسردگی کامل گرفته ام. از همه بدتر این که فکر می کنم دیگران هم به راز من پی برده اند. درصورتی که می دونم کسی متوجه کار من نشده است و همچنین می دونم که خداوند ستارالعیوب است. اما باز هم احساس حقارت از گناه خودم می کنم و احساس می کنم دیگران از گناه من و مخصوصا به راز من که همون انحراف فکری و نوعی مشکل روانی است، پی برده اند. خیلی می ترسم. توی اجتماع همه با من برخورد خوبی دارند اما من دائم احساس حقارت می کنم. من کسی بودم که ولی خدا رو درک کرده بودم. نباید این گناه رو می کردم. سوالم این است که: 1- آیا گناه من با توجه به داشتن مشکل روانی یا شاید بیماری روانی گناه محسوب می شود؟ آیا می تونم به دلیل داشتن مشکل روانی گناه خودم رو توجیه کنم؟ 2- چه طور از شر احساس حقارت در برابر مردم و احساس گناهکار بودن خلاص بشم؟ 3- چه طور مطمئن بشم کسی جز خدا از راز من با خبر نیست و نخواهد شد؟ 4- چه طور به این یقین برسم که پاک پاک شده ام و اثرات گناه از روحم بیرون رفته؟ 5- چه طور ذهنم رو آروم کنم چون مدتی است به دلیل احساس گناه و سرزنش خود قادر به تمرکز بر درس هایم نیستم. خواهش می کنم دوستانه کمکم کنید. در ضمن اون مشکل یا بیماری روانی من در انحرافات جنسی هنوز برطرف نشده است. راستش خجالت می کشم برای کسی بازگو کنم.
دختری هستم مجرد و 20 ساله. در اقوام پدر و مادرم، پسر فراوان است و دختر هم سن خودم کم است و من در رفتار خود دچار مشکل شده ام، سعی کرده ام با پسرها که همه از خود بزرگترند رفتاری محترمانه و مؤمنانه داشته باشم و مانند برادر بزرگتر احترام آنها را داشته باشم. سعی می کنم با حجاب کامل و رعایت شرع با آنها رفتار کنم و با بعضی از آنها که اختلاف سن بیشتری دارم یا خجالتی هستم. آنها را دایی و عمو صدا می زنم و با همه پسرها رابطه دارم و همه را دوست دارم و عین برادر خود می بینم و به آنها هم اعتماد دارم چون همگی انسان های مذهبی و مؤمنی هستند و رفتارشان نشان می دهد که مثل خواهر کوچکتر به من نگاه می کنند و مرا در بعضی از امور راهنمایی و مشاوره می دهند. از آنجا که ما از همه فامیل دوریم و غریب هستیم، وقتی می رویم میهمانی همه دوست دارند به قول خودشان همه مرا دوست دارند و دوست دارند من به خانه آنها بروم. حتی اگر خانواده ام منزل فامیل دیگری باشد ولی بعضی وقت ها هم فکر می کنم باید بترسم از اینکه این همه با آنها راحت رفتار می کنم. شاید آنها قصدی داشته باشند. اصلا نسبت به پسرها بدبین نیستم و فکر می کنم آنها هم انسانند و عقل و منطق سرشان می شود و وقتی از آنها سؤالی می پرسی فقط به جواب فکر می کنند نه چیز دیگر زیرا من فقط به سؤال فکر می کنم و بعد از شنیدن و گرفتن جواب تمام. کمک و راهنمایی کنید.
من از شما سوال کرده بود اما سوال جدید:
اگر در برنامه ارائه شده به نهادها و ارگانهای دولتی و غیر دولتی برای جذب بودجه ،مثل هزینه های برگزاری همایش و هزینه های جاری مثل تردد افراد، پذیرایی، اسکان و حق الزحمه نیرو های برگزار کننده ذکر شده باشد این پول جذب شده چه حکمی دارد؟
سوال دوم:
اگر هزینه نیروهای برگزاری و هزینه های جاری برای برگزاری یک همایش برای فرد برگزار کننده بالا در نظر گرفته شده باشد و ارگان کمک کننده همایش(اسپانسر) با علم به این موضوع کمک کرده باشد این پول جذب شده چه حکمی دارد و ایا فرد می تواند این هزینه را بردارد یا نه؟
سوال سوم:
معمولا برای برگزاری یک برنامه از قبل براورد هزینه می کنند و بر مبنای این برآورد هزینه به جذب بودجه می پردازند. اگر بعد از برگزاری همایش، مقداری از پول مانده بود فرد برگزار کننده می تواند به تشخیص خود آنرا هزینه کند یا نه؟
(ممکن است سیستم مالی اجازه ندهد که این پول باقیمانده را به ارگان مربوطه برگردانیم و یا مثلا 10 حامی مالی با درصد کمک مختلف داشته باشیم و حالا 1 میلیون باقیمانده باشد که نشود آنرا به راحتی تشخیص داد و برگرداند)
سوال چهارم:
اگر فردی با تلاش بیشتر و بکار بردن توان اجرایی و مدیریتی خود باعث صرفه جویی در برخی هزینه ها شود این هزینه صرفه جویی شده را می تواند بردارد یا نه؟(مثلا در حالت عادی اگر یک برنامه توسط یک ارگان دولتی انجام شود و 10 میلیون هزینه بردارد و این برنامه با همان کیفیت توسط یک فرد دیگر با توانایی بالا برگزار گردد و 8 میلیون هزینه بردارد این فرد توانمند می تواند بقیه پول صرفه جویی شده را بردارد؟)کلیدواژه
 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed
..