جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    سوال این دفعه در مورد غسل در دوران پریود است آیا زمانی که پریود هستیم میتوانیم غسلهای دیگر مثل جنابت یا غیره انجام دهیم؟
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 08:29 ب.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 18414
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
لازم نیست غسل جنابت را در حال حیض انجام دهد ولی اگر انجام داد نظر مراجع تقلید به شرح ذیل است
T}همه مراجع (به جز امام خمینى و آیت الله خامنه‏اى):{T آرى، غسل جنابت در حال حیض، صحیح است و از جنابت پاک مى‏شود.V}آیت الله مکارم، استفتاءات، ج 1، س 87؛ آیت الله فاضل، جامع المسائل، ج‏1، س 163 و آیت الله تبریزى، منهاج الصالحین، ج 1، م 233، احکام الحائض.{V
T}امام خمینى و آیت الله خامنه‏اى:{T بنابر احتیاط واجب غسل جنابت در حال حیض صحیح نیست.V}آیت الله خامنه‏اى، اجوبه، س 175 و امام خمینى، تعلیقات على العروه، ج 1، م 43، احکام الحائض.{V

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 08:29 ب.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
اگر یک فرد ( دختر مجرد) هم جنابت باشد (من بر اثر نگاه به مناظر شهوت انگیز دچار جنابت می شوم) و هم استحاضه باشد هنگام غسل چه نیتی باید بکند؟ من تا کنون برای این موضوع گاهی فقط نیت غسل جنابت را می کردم (همراه با قصد غربت) و گاهی هم هر دو نیت را با هم برای یک بار غسل می کردم؟ آیا این روش درست است و نماز هایم صحیح هستند؟ لطفا این سوال را برای حالتی که حیض هستم و در عین حال دچار جنابت هم می شوم و در پایان روزهای حیض هم استحاضه می شوم، چه غسلی باید بکنم با چه نیتی؟ من تا کنون نیت جنابت و حیض را هر دو را با هم برای یک بار غسل می کردم یعنی هر دو را پشت سر هم می گفتم؟ آیا این شیوه درست است و اگر نه، شیوه درست چیست؟
آیا دختران در دوران قاعدگی می توانند سجده زیارت عاشورا را به جا آورند در این مورد توضیح دهید.
چه موقعی است که باید غسل حیض و یا جنابت را باید بعد از داخل شدن وقت نماز انجام داد؟
مدتى است که دچار شک و تردید شده‏ام شک در تمیز بودن بدن، لباس خود و دیگران و حتى شک به صندلى‏هاى اتوبوس و مینى بوس که آیا تمیز هستند یا نه و همین شک باعث شده دچار گناه بزرگ اسراف شوم! این شک باعث تنفر من از شوهر و تنفر شوهر از من شده است ببخشید مى‏خواهم بى‏پروا صحبت کنم مى‏خواهم با شما راحت صحبت کنم مرا ببخشید.
خدا نکند چیز نجسى با بدنم تماس پیدا کند توالت که مى‏روم در، دیوار، آفتابه و همه چیز را نجس مى‏دانم! اگر لباسم به آفتابه یا دیوار توالت برخورد کند حتماً، باید درآورم و بشویم بعد از توالت چه چیز نجس (مثلاً پاشیدن آب از کاسه توالت) به پایم برسد چه نرسد، باید مدت‏ها پاهایم را بشویم با آب خالى هم دلم راضى نمى‏شود. باید حتماً با ریکا یا مایع صابون بشویم، آن هم نه یک‏بار نه دوبار ؛ بلکه شاید ده بار خودم هم از این وضع خسته شده‏ام ؛ با توجه به اینکه الان حامله هستم و خم شدن برایم مشکل است ولى توجهى به این چیزها ندارم! حتماً باید بعد از توالت پاها و دست‏هایم را چندین بار آب بکشم! فکر مى‏کنم نجاستى در عمق دست و پایم فرو رفته که با یک بار دوبار پاک نمى‏شود! غسل جنابت که مى‏خواهم بکنم باید دوبار بدنم را لیف و صابون دو سه بار زیر آب بگیرم و چندین بار غسل کنم تا دلم راضى شود.
سر شوهرم داد مى‏زنم مبادا بدنت حین حمام رفتن به در، دیوار یا جایى برخورد کند، حتى چهارچوب‏هاى در را نجس تصور مى‏کنم! موقع رد شدن لباسم را جمع مى‏کنم که مبادا لباسم با چارچوبه در یا دیوار تماس پیدا کند. راستش را بخواهید این کارها فقط براى این است که فکر مى‏کنم اگر این کارها را انجام ندهم، نمازم مورد قبول واقع نمى‏شود. همین کارها باعث شده نماز خواندن برایم سخت باشد، موقع وضو چندین بار شک مى‏کنم، وضو که تمام مى‏شود، شک مى‏کنم، نکند لاى انگشتانم را دست نکشیدم، نکند! مسح سر یا پا را انجام ندادم، براى هر نماز باید دو یا سه بار وضو بگیرم تا دلم راضى شود. حال نماز را که شروع مى‏کنم، شک در نماز شروع مى‏شود، مجبورم یک نماز را چندین بار بشکنم و هر نمازى را دو یا سه بار بخوانم ؛ از شما مى‏خواهم مرا راهنمایى کنید.
امام حسین علیه السلام در حدیثی فرمودند: «مردم بنده دنیا هستند دین را تا زمانی می خواهند که به دنیایشان لطمه نزند هنگام امتحان دینداران واقعی معلوم می شوند». لطفا در مورد تفاوت میان دینداران دنیوی و دینداران واقعی توضیح بفرمایید کسانی هستند اهل نماز و روزه اما مثلا هنگام انتخاب همسر برایشان با حجاب و مذهبی بودن شخص مهم نیست یا در جشن عروسی شان ترجیح می دهند مراسم عروسی خود را بدون رعایت حریم شرعی بین زنان و مردان همراه با رقص و پایکوبی برگزار کنند یعنی به طور کلی افرادی هستند که بخشی از دین را رعایت می کنند و بخشی دیگر را کنار می گذارند یا عده ای مسائل احکام و حجاب را انجام می دهند اما رفتار پسندیده انسانی و اخلاقی را ندارند که باعث بدبین کردن بعضی افراد دیگربه دین و مذهب می شوند آیا منظور حدیث از دینداران دنیا طلب این دسته از افراد است؟ و راه تشخیص دینداران واقعی چیست؟

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed