جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    1. من در جایی خواندم که پیامبر زنان را مگر پیرزنان، از شرکت در نماز عیدین منع می فرمود. (یکی از مراجع هم چنین حکمی دارد) علت آن چیست؟ من همه جا شنیده بودم که اسلام هیچ گاه جلوی حضور زن در اجتماع را به شرط رعایت حجاب و عفاف نگرفته است. لطفا توضیح دهید. 2. من در جایی خواندم که پیامبر زنان را به حضور در نماز های جماعت تشویق می نمود و مردان را از اینکه جلوی زنانشان را برای حضور در مساجد برای اقامه نماز بگیرند، منع مینمود. آیا این با رفتار پیامبر در مورد نماز عید فطر تناقض ندارد؟
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 08:23 ب.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 2762
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
ممکن است در این حدیث اشاره به زنانی باشد که مسؤولیت خاصّی در جوامع نداشتند و نیز ممکن است به خاطر شرایط خاص حاکم بر آن زمان باشد ولذا خود فاطمه زهرا(س) هم، زمانی که احساس مسؤولیت فرمودند، هم به مسجد رفتند برای خطبه خواندن و هم برای کمک کردن به پدر بزرگوارشان - هنگامی که پیشانیشان شکسته بود به میدان جنگ احد رفتند؛ و دختران حضرت فاطمه زهرا(س) هم در مواقع مختلف اقدام به خواندن خطبه کردند، در کربلا، در کوفه، در شام، در مدینه. مجموع این‏ها نشان می‏دهد، وقتی زنان مسؤولیتی بر عهده گرفتند، می‏توانند در صحنه اجتماع ظاهر شوند؛ منتها با رعایت تمام جهات شرعی در اجتماع. V} (پاسخ از آیت الله مکارم شیرازی.1 )

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 08:23 ب.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
سحر که بیدار شدم متوجه شدم جنب شده ام ولی از آن جایی که شرایط حمام رفتن برایم مهیا نبود (آب سرد بود و برای گوشم که عمل کرده بودم مضر بود) مجبور به تیمم شدم. لباسم هم کثیف شده بود و وقت برای عوض کردنش هم داشتم ولی فکر می کردم درست است و نیاز به عوض کردنش نیست همان روز شرایط که مهیا شد غسل کردم و نماز ظهرم را با وضو خواندم، بعد از چند روز متوجه شدم تیمم اشتباه بوده (در هنگام کشیدن دست بر پیشانی آن را تا انتهای صورت ادامه دادم) حکم نماز روزه ام چیست؟ در ضمن چند روز بعد به خاطر فکرهای نامشروع احساس کردم از من رطوبتی خارج شده، البته شرایط سه گانه منی (جستن، شهوت، سست شدن) را به طور کامل نداشت، آیا باید غسل کنم؟ روزه ام قبول است؟ لطفا مرا راهنمایی کنید. جوانی شیعه که به شیعه بودن خود می بالم ولی به دلیل آگاهی کم از مذهب خود در برابر دانشجویان اهل سنت احساس شکست می کنم، مقصر اصلی این آگاهی کم را خود نمی دانم. مرا راهنمایی کنید.
1. در روایتی از امام رضا داریم که حضرت یکی از یاران خود راکه با وجود همسر دایم و بدون نیاز به اختیار زوجه اقدام به متعه نموده بود توبیخ نمودند و فرمودند که متعه برای کسی است که دسترسی به زوجه ی دایم ندارد نه تو. جدیدا روایتی دیدم که فردی نزد امام صادق آمد. فرمودند که آیا متعه میکنی؟ گفت: خیر چون با همسر دایمی ام زیاد رابطه دارم و نیازی ندارم. فرمودند که دوست دارم متعه کنی و این سنت را انجام دهی. آیا این ها تناقض نیست؟ 2. در روایتی داریم که معصوم فرمودند که بر متعه تاکید زیاد بر انجام نداشته باشید تا طوری نشود که ما را لعنت کنند. اما جدیدا روایتی را دیدم که امام علی فرموده بودند که آیا لذت متعه جز به فراوانی آن است؟ لطفا توضیح دهید. 3. نظر شیعه درباره انجام متعه برای مردی که همسر دایم دارد، چیست؟
امام حسین علیه السلام در حدیثی فرمودند: «مردم بنده دنیا هستند دین را تا زمانی می خواهند که به دنیایشان لطمه نزند هنگام امتحان دینداران واقعی معلوم می شوند». لطفا در مورد تفاوت میان دینداران دنیوی و دینداران واقعی توضیح بفرمایید کسانی هستند اهل نماز و روزه اما مثلا هنگام انتخاب همسر برایشان با حجاب و مذهبی بودن شخص مهم نیست یا در جشن عروسی شان ترجیح می دهند مراسم عروسی خود را بدون رعایت حریم شرعی بین زنان و مردان همراه با رقص و پایکوبی برگزار کنند یعنی به طور کلی افرادی هستند که بخشی از دین را رعایت می کنند و بخشی دیگر را کنار می گذارند یا عده ای مسائل احکام و حجاب را انجام می دهند اما رفتار پسندیده انسانی و اخلاقی را ندارند که باعث بدبین کردن بعضی افراد دیگربه دین و مذهب می شوند آیا منظور حدیث از دینداران دنیا طلب این دسته از افراد است؟ و راه تشخیص دینداران واقعی چیست؟
تازگی شنیدم که شیطان در خواب هم انسان را می آزارد. حتی برای خانم حضرت زهرا(س) هم پیش آمده بود! یکی از چیزهایی که در دوره آخرالزمان زیاد می شود خواب های شیطانی است. به شدت در این مورد نیاز به توضیح دارم. چون خواب هایی می دیدم که از آینده خبر می داد حتی بعد از سفر قم و جمکران در خواب، همان شب چیزی را به من گفتند که روی وعده خدا و کمک آقا حساب کردم و کمک های فراوانی هم در این زمینه به من می شد و یقین داشتم که دارم به آن خواسته ام می رسم ولی یهو یک شب خبر بدی در آن زمینه به من رسید که پس از آن نسبت به خدا و آقا دلسرد شدم. اینکه آیا آنها هم زیر حرفشان می زنند فکرم در موردشان به هم ریخت. در زمینه های زیادی از آنها روی برگردان شدم و درحال آب شدن هستم. فکر می کردم شاید به صورت جزئی نتوانم جریان را برای هیچ کس بگویم چون پای آبرویم در میان است. اما امیدوارم پس از گرفتن جواب اولیه ام به شما اصل مطلب را بگویم و این غده از گلویم برداشته شود و شاید شاید دوباره به زندگی برگردم.
در مورد ردالشمس که چندین بار برای حضرت علی(ع) اتفاق افتاده است می خواستم بدانم چند بار بوده و در کجاها و تحت چه شرایطی؟ و سؤال بعد اینکه در یکی از این ردالشمس ها که در حضور پیامبر(ص) بوده که ایشان سر مبارک خویش را بر روی دامن حضرت(ع) گذاشته بودند سؤالی که دارم این است که آیا خواب پیامبر(ص) واجب تر بوده یا نماز حضرت علی(ع)؟ و اینکه آیا حضرت(ع) نمی تواست پیامبر(ص) را خیلی محترمانه و مؤدبانه از خواب بیدار کنند که نمازشان قضا نشود؟ بعضی ها به این سؤال جواب داده اند که حضرت(ع) نماز خود را نشسته خواندند و وقتی پیامبر(ص) از خواب بیدار شدند ردالشمس اتفاق افتاد و حضرت(ع) نماز خود را ایستاده خواندند در اینجا هم این سؤال مطرح می شود اگر حضرت(ع) نماز خود را خوانده بود چه احتیاجی بود ردالشمس اتفاق بیفتد که ایشان نماز خود را ایستاده بخوانند و باز سؤال اینجا باقیست که چرا حضرت(ع) پیامبر(ص) را بیدار نکردند که نماز خود را ایستاده بخوانند چون به نظر نمی رسد شرایط به گونه ای بوده که حضرت(ع) مجبور باشند نماز خود را نشسته بخوانند؟

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed