جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    هنگامی که سر امام حسین بر سر نیزه بود چه آیه ای را تلاوت نمودند؟
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 06:12 ب.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 6816
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
آنچه که از تاریخ نقل شده این است که سر بریده و مقدس حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) به هنگامی که در شهر دمشق عبور داده می شد ، آیه 9 سوره کهف را تلاوت می کرد: «ام حسبت ان اصحاب الکهف والرقیم کانوا من آیاتنا عجبا؛ آیا پنداشته ای که یاران آن غار و آن سنگ نبشته از نشانه های شگفت ما بوده اند؟»
در روایتی آمده است که هنگامی که سر امام حسین(ع) را از درختی آویزان کرده اند، از آن سر صدای خواندن آیه«سَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ»شنیده شد.
ودر گزارشی دیگر، در دمشق ، صدای خواندن «لا قوه الا بالله» و«أَنَّ أَصْحابَ الْکَهْفِ وَ الرَّقِیمِ کانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً»شنیده شد. زید بن ارقم وقتی این صداها را شنید گفت: ای فرزند پیامبر خدا! کار تو بسیار شگفت است.(1)
شیخ عباس قمی ، قرائت قرآن توسط سر امام حسین(ع) را به این صورت آورده است:
قطب راوندی از منهال بن عمرو روایت کرده است که گفت: به خدا سوگند که در دمشق بودم، سر مبارک امام حسین(ع) را بر سر نیزه کرده بودند و در پیش روی آن جناب، کسی سوره کهف می خواند. چون به این آیه رسید:«أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْکَهْفِ وَ الرَّقِیمِ کانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً»به قدرت خدا سر مقدس سید الشهداء(ع) به سخن درآمد و به زبان فصیح گویا، گفت: امر من از قصه اصحاب کهف عجیب تر است.(2)

پی نوشت:
1. مجلسی، بحارالانوار، ج 45، ص 304.
2.قمی ، منتهی الآمال، ج 1، ص 783.

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 06:12 ب.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
در مورد ردالشمس که چندین بار برای حضرت علی(ع) اتفاق افتاده است می خواستم بدانم چند بار بوده و در کجاها و تحت چه شرایطی؟ و سؤال بعد اینکه در یکی از این ردالشمس ها که در حضور پیامبر(ص) بوده که ایشان سر مبارک خویش را بر روی دامن حضرت(ع) گذاشته بودند سؤالی که دارم این است که آیا خواب پیامبر(ص) واجب تر بوده یا نماز حضرت علی(ع)؟ و اینکه آیا حضرت(ع) نمی تواست پیامبر(ص) را خیلی محترمانه و مؤدبانه از خواب بیدار کنند که نمازشان قضا نشود؟ بعضی ها به این سؤال جواب داده اند که حضرت(ع) نماز خود را نشسته خواندند و وقتی پیامبر(ص) از خواب بیدار شدند ردالشمس اتفاق افتاد و حضرت(ع) نماز خود را ایستاده خواندند در اینجا هم این سؤال مطرح می شود اگر حضرت(ع) نماز خود را خوانده بود چه احتیاجی بود ردالشمس اتفاق بیفتد که ایشان نماز خود را ایستاده بخوانند و باز سؤال اینجا باقیست که چرا حضرت(ع) پیامبر(ص) را بیدار نکردند که نماز خود را ایستاده بخوانند چون به نظر نمی رسد شرایط به گونه ای بوده که حضرت(ع) مجبور باشند نماز خود را نشسته بخوانند؟
این دنیایی که امام علی(ع) ما را بر حضر می دارد یعنی چه؟ چطور می توان در دنیا بود ولی به آن، به مادر و ... وابسته نشد. دنیا را معبد و نه معبود قرار دادن یعنی چه؟ لطفا با استناد آثار آقای جوادی آملی جواب دهید.
1. در روایتی از امام رضا داریم که حضرت یکی از یاران خود راکه با وجود همسر دایم و بدون نیاز به اختیار زوجه اقدام به متعه نموده بود توبیخ نمودند و فرمودند که متعه برای کسی است که دسترسی به زوجه ی دایم ندارد نه تو. جدیدا روایتی دیدم که فردی نزد امام صادق آمد. فرمودند که آیا متعه میکنی؟ گفت: خیر چون با همسر دایمی ام زیاد رابطه دارم و نیازی ندارم. فرمودند که دوست دارم متعه کنی و این سنت را انجام دهی. آیا این ها تناقض نیست؟ 2. در روایتی داریم که معصوم فرمودند که بر متعه تاکید زیاد بر انجام نداشته باشید تا طوری نشود که ما را لعنت کنند. اما جدیدا روایتی را دیدم که امام علی فرموده بودند که آیا لذت متعه جز به فراوانی آن است؟ لطفا توضیح دهید. 3. نظر شیعه درباره انجام متعه برای مردی که همسر دایم دارد، چیست؟
اگر یک فرد ( دختر مجرد) هم جنابت باشد (من بر اثر نگاه به مناظر شهوت انگیز دچار جنابت می شوم) و هم استحاضه باشد هنگام غسل چه نیتی باید بکند؟ من تا کنون برای این موضوع گاهی فقط نیت غسل جنابت را می کردم (همراه با قصد غربت) و گاهی هم هر دو نیت را با هم برای یک بار غسل می کردم؟ آیا این روش درست است و نماز هایم صحیح هستند؟ لطفا این سوال را برای حالتی که حیض هستم و در عین حال دچار جنابت هم می شوم و در پایان روزهای حیض هم استحاضه می شوم، چه غسلی باید بکنم با چه نیتی؟ من تا کنون نیت جنابت و حیض را هر دو را با هم برای یک بار غسل می کردم یعنی هر دو را پشت سر هم می گفتم؟ آیا این شیوه درست است و اگر نه، شیوه درست چیست؟
حضرت علی موقع ضربت خوردن در محراب چه آیه ای را تلاوت نمودند؟

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed