جستجوجستجو
تبلیغات
تبلیغات متنی
فروشگاه کامپیوتر فیض

نازلترین قیمت بازار در حوزه کامپیوتر و لوازم جانبی

تبلیغات
تبلیغات

ترجمه تخصصی مقاله و متون فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی
پرسشکده > مذهب
پیوند همیشگی پرسش
    فرق طلاق خلع و طلاق مبارات چیست؟
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 05:28 ب.ظ این سوال را پرسیده است.

تعداد بازدید: 5185
گزارش تخلف
پیوند همیشگی پاسخ
{V در اصطلاح فقه و حقوق، خلع به معنای رها ساختن زوجه در مقابل بذل مال است. همان طور که در متن ماده فوق تصریح گردیده، طلاق خلع مبتنی بر دو عنصر است: الف. کراهت داشتن زن از شوهر. ب. دادن مالی از سوی زن به مرد در مقابل انجام طلاق که آن را فدیه می گویند. فدیه همانند مهر باید مالیت داشته باشد، و چیزی می تواند به عنوان فدیه داده شود که بتوان ان را مهر قرار داد. البته لازم نیست که عین مهر و یا به مقدار مهر نکاح باشد، بلکه ممکن است کمتر یا زیادتر از آن باشد. امام صادق(ع) در این زمینه می فرماید: «H}یخلعها بما تراضیا علیه من قلیل او کثیر{H؛ مرد زن را خلع می کند، در مقابل هر چه که بتراضی برسند خواه کم باشد یا زیاد.» مستند شرعی طلاق خلع، آیه 229 سوره بقره و آیه 4 سوره نساء و نیز روایات واصلهV}(همان، ح 15، ص 487 به بعد){V و این نوع طلاق مرد قبول تمامی مکاتب فقهی اسلامی است. T}طلاق مبارات{T در ماده 1147 قانون مدنی، طلاق مبارات را این گونه تعریف شده است: «طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زائد بر میزان مهر نباشد.» مبارات مصدر باب مفاعله به معنای مفارقت است (بارئت شریکی = فارقته). طلاق مبارات با طلاق خلع از نظر ماهیت هیچ فرقی ندارد مگر در سه جهت: 1- در طلاق مبارات کراهت از طرفین است در حالی که در خلع بایستی تنها از ناحیه زوجه باشد. علاوه بر اجماع نصوص معتبره نیز بر این مسأله دلالت دارد.V}(جواهر الکلام، ج 33، ص 89){V 2- در طلاق مبارات جایز نیست فدیه بیش از مقدار مهر باشد، خواه عین مهر باشد خواه معادل آن، در حالی که در خلع چنین شرطی وجود ندارد. 3- اجرای صیغه طلاق مبارات لزوما باید منتهی به صیغه طلاق گردد، در حالی که در طلاق خلع اختلاف نظر وجود دارد، بعضی معتقدند، نتیجه خلع فسخ است ولی اکثرا به طلاق بودن آن اظهار عقیده نموده اند.V}(ر.ک: جواهر الکلام، ج 33، ص 9، شرح لمعه، ج 2، ص 147{V از قانون مدنی نیز همین نظریه اخیر مستفاد است زیرا خلع را یکی از اقسام طلاق محسوب نموده است. V}برای آگاهی بیشتر ر.ک: سید مصطفی محقق داماد، بررسی فقهی حقوقی خانواده، تهران: نشر علوم اسلامی، 1365.{V

برگرفته از پرسمان
پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 05:28 ب.ظ به این سوال جواب داده است.

پرسش های مرتبط:
من می خواهم بدانم اگر کسی 3 سال شوهرش ترکش کرده باشد و خبری از وی نباشد زن می تواند با کسی رابطه داشته باشد؟
فرق ریب با شک چیست؟
فرق بین بهتان و تهمت چیست؟
دوستی دارم که هر هفته در مراسمات خانقاه شرکت می کند و مرا نیز دعوت به شرکت در این مراسمات می کند و همیشه از مباحث عرفانی و اخلاقی صحبت می کند توضیح بفرمایید آیا بین عرفان و صوفیه فرق است یا آنها یکی است؟
احساس مى‏کنم انسان اجتماعى و برون‏گرا نیستم ؛ زیرا هنگام حضور در جمع دوستانه یا مهمانى حرف زیادى براى گفتن نمى‏یابم. اگر هم حرفى‏داشته باشم، نمى‏توانم صریح و با آرامش بیان کنم و مجبور مى‏شوم در گوشه‏اى ساکت بنشینم و فقط به صحبت‏هاى دیگران گوش داده، جواب آرى یا نه بگویم. این سکوت بیش از حد باعث نارضایتى و ناراحتى طرف مقابل مى‏شود ؛ زیرا به قول خودشان من یک فرد با حال نیستم. فرق من با کسى که صحبت‏هایش روان است و به راحتى مى‏تواند در دل دیگران نفوذ کند و سخنان ارزشمند بگوید در چیست؟ چرا او با آرامش و راحتى نظرش را ابراز مى‏کند ؛ ولى من با خجالت و احتیاط... احساس مى‏کنم وقتى کسى بار اول با من برخورد مى‏کند، مرا بهتر از آنچه هستم مى‏بیند ؛ ولى بعد از مدتى برخوردش دگرگون مى‏شود و حتى سعى مى‏کند خود را کنار بکشد.

چاپ اعلان ارسال برای دوستان مشترک شوید اضافه به دوست داشتنی ها پرسشکده خانه من باشد


کلیدواژه 
Poseshkadeh on Google+ Porseshkadeh on Twitter Porseshkadeh on Facebook Porseshkadeh RSS Feed